Pomieszczenia mieszkalne mają zwykle po 250–270 cm wysokości. W starych kamienicach i budynkach pofabrycznych ta wysokość często bywa znacznie większa. Dodatkowe metry dają poczucie przestrzeni. To luksus, gdy mieszka się w mieście.
Dawniej ponadstandardową przestrzeń wykorzystywano do dekoracji, jak sztukaterie przy suficie czy ogromne, kryształowe lampy. Obecnie praktycznie i modnie jest ją wykorzystywać na dodatkową powierzchnię użytkową. W tej roli znakomicie sprawdzają się antresole. Urządzić można na nich sypialnię, strefę hobby czy pokój nastolatka. Dzięki antresolom, mieszkania zyskują oryginalny szlif. Dlatego coraz częściej pojawiają się także w nowych budynkach. Nikt już nie obawia się wymiany żarówek w żyrandolach. Ani wyższych kosztów ogrzewania pustej przestrzeni pod umieszczonym wysoko sufitem. Bo jest wykorzystana!
1Przytulny klimat

Na dole – życie rodzinne i towarzyskie, a na górze – praca oraz hobby. Kolorystyka drewna to patent, by nawet mieszkanie w cementowych szarościach było przytulne.
2Pod skosami

Nieużytkowany strych? Można na nim stworzyć pokoje dla dzieci albo nawet całe mieszkanie. Okna dachowe dostarczą naturalne światło. Antresola to pomysł na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Nadaje się np. na sypialnię czy domowe biuro.
3Wygoda w wersji mini

Gdy metraż mieszkania jest mały, trudno wygospodarować miejsce na wygodne schody. By na antresolę nie wchodzić po drabinie, można się zdecydować np. na schody o modułowej konstrukcji.
4Z oświetleniem

Jeśli kuchnia ma być wygodna, niezbędne jest dobre oświetlenie. W tym wnętrzu antresola ma pod spodem punktowe lampki, które oświetlają przedpokój i fragment kuchni. Nad elegancką strefą zmywania zaś umieszczono grupę zwisających lamp, które wizualnie podkreślają ponadstandardową wysokość pomieszczenia.
Zobacz też: Kuchnia w wersji mini – 15 pomysłów
5Strefa biurowa

Pracujesz w domu? Antresola nadaje się na urządzenie domowego biura. Pod nią będzie więcej miejsca na wygodną kuchnię.
6Zjawiskowe schody

Inwestycja w piękne schody procentuje latami. To wygoda podczas korzystania z nich, a także piękny element aranżacji wnętrz.
Polscy rzemieślnicy, światowe projekty – niezwykła realizacja z Londynu
7Sufit jak rzeźba

Różnice poziomów sufitu, które wprowadza antresola, są wstępem do oryginalnej aranżacji wnętrz. Tutaj zaaranżowano pod nią przestronną strefę dzienną: salon połączony z jadalnią i kuchnią.
8Wysoka kawalerka

Sypialnia niekoniecznie musi być w osobnym pokoju. W wysokiej kawalerce warto ją urządzić na antresoli. Miejsce będzie maksymalnie wykorzystane. Aranżacja wnętrz zaś zyska nowoczesny szlif.
9W apartamencie

Antresola nad kuchnią w przestronnym apartamencie nie jest rzadkością. Łatwiej bowiem zaprojektować m.in. wysoką zabudowę, wyciąg, oświetlenie w kuchni. Otwarta przestrzeń jest wtedy zarezerwowana dla salonu. Tych samych płyt meblowych można użyć zarówno w kuchni, jak i na antresoli.
10Na mały metraż

Dzięki antresoli, nad małą kuchnią można mieć np. sypialnię. Nawet przestrzeń pod schodami warto wykorzystać do przechowywania. W tym mieszkaniu powierzchnia zwiększyła się dwukrotnie.
11Domowa biblioteka

Dzięki antresoli można wygospodarować spory metraż na domową bibliotekę. Wszystkie książki będą wreszcie uporządkowane i pod ręką. A co pod antresolą? Na przykład kuchnia z wyspą.
12Scena kulinarna

Przed wiekami wewnętrzne dziedzińce pałaców były miejscem m.in. uczt. Obserwowano je z krużganków. A gdyby wrócić do tej tradycji? W wersji współczesnej dziedziniec zastąpi kuchnia, a krużganki – antresola.