Stylizacja okien to sztuka, która wymaga zdolności plastycznych, ale też precyzji i znajomości nowoczesnych technik. Przed wizytą u profesjonalnego dekoratora warto poznać najnowsze trendy oraz dostępne możliwości.

1Zasłony na szelkach

fot. DEKORIA

To prosty sposób szycia zasłon czy firan, który nie wymaga ich pracochłonnego układania. Zwiewna tkanina zawieszana jest po prostu na karniszu rurowym, dodając oknom wdzięku i elegancji. W ofercie Dekorii można kupić gotowe firany albo zamówić je w opcji szycia na wymiar.

2Zasłona na flexach

fot. firany-joanna.com.pl

Flexy, fleksy lub microflexy – co to takiego? W ten sposób nazywane są praktyczne, plastikowe haki, które na stałe zaszywane są w firanie. Robi się je po to, aby uzyskać efekt stałego zmarszczenia tkaniny w równych odstępach, co znacznie ułatwia jej ponowne powieszenie po praniu. Ta innowacyjna metoda szycia sprawia, że zakładki nie rozciągają się podczas prania, prasowania i ponownego zawieszania na karniszu. Na zdjęciu prezentujemy realizację Salonu Dekoracji Okien Joanna z Białegostoku.

3Zasłona oczyszczająca powietrze

przykład zasłon oczyszczających powietrze
fot. IKEA

Tkaniny wykonane z przetworzonych butelek PET to nowy trend na rynku, który z pewnością spodoba się osobom dbającym o środowisko. IKEA poszła jednak o krok dalej i wyprodukowała zasłonę, która oczyszcza powietrze! Wszystko dzięki technologii wykorzystującej fotokatalityczną powłokę na bazie minerałów, jaką pokryty jest materiał. Aktywowana światłem dziennym powierzchnia rozkłada cząstki typowych zanieczyszczeń powietrza w domu. Tkanina, z której wykonano zasłonę GUNRID, ma też właściwości samooczyszczające – poprzez ograniczenie częstotliwości jej prania można zaoszczędzić wodę, energię i pieniądze.

4Od sufitu do podłogi

Zasłony od sufitu do podłogi.
fot. SML concept

Lekkie i zwiewne żakardy widoczne są w najnowszych kolekcjach tkanin od światowych producentów. Jeśli zdecydujemy się na wzór w pasy, zasłony powieśmy tak, by sięgały od sufitu do podłogi lub leżały na posadzce. Uzyskamy w ten sposób efekt dodatkowej wysokości i przestronności nawet w ciasnym pomieszczeniu. Na zdjęciu: zasłony uszyte z żakardowej tkaniny Tulum w słonecznej barwie, wybrane z katalogu ekskluzywnej francuskiej marki Élitis; do kupienia w salonie SML Concept również w stonowanej granatowo‑białej wersji.

5Gięte karnisze

Gięte karnisze użyte do dekoracji okna o nieszablonowym kształcie.
fot. Marcin Dekor

Nieszablonowy kształt okna? Nie ma się czym martwić. Wszelkie łuki, zarówno pionowe, jak i poziome, wymagają specjalistycznych karniszy giętych. Niestandardowe potrzeby klientów uwzględnia firma Marcin Dekor, oferując usługę gięcia rur i profili karniszy oraz szyn aluminiowych MS po dowolnym łuku – w poziomie, w pionie i punktowo. Na uwagę zasługuje seria karniszy szynowych SQUARE LINE oraz karnisze z napędem elektrycznym, które również dają możliwość gięcia w poziomie odcinków nawet o długości 6 metrów.

6Żaluzje plisowane

żaluzje plisowane
fot. ANWIS

Częściej nazywamy je po prostu plisami. Ich dużą zaletą jest możliwość montażu na oknach o niestandardowym kształcie – trapezu, wielokąta czy półkola. Żaluzjami
plisowanymi można przesłaniać dowolny fragment szyby, zarówno od góry, jak i od dołu, a także zostawić je w dowolnym położeniu. Dostępne są plisy sterowane za pomocą uchwytów zlokalizowanych na górnej i dolnej rynnie, systemów wykorzystujących łańcuszek koralikowy albo wyposażone w mechanizm sprężynowy lub elektryczny. Kolekcja plisowanych tkanin w ofercie firmy Anwis obejmuje niemal 300 materiałów o różnym stopniu przezierności. Istnieje również możliwość zastosowania dwóch rodzajów tkanin w jednym systemie.

7Rolety rzymskie

Rolety rzymskie
fot. DEKORIA

Ten sposób dekoracji okien był znany już w starożytnym Rzymie. Tkaniny wieszano w oknach w celu ochrony przed słońcem i kurzem. Dziś rolety rzymskie pełnią również funkcję dekoracyjną. Model Florencja marki Dekoria posiada falbanę z falą, co sprawia, że po podciągnięciu roleta doskonale prezentuje się w świetle okna. Rolety tego typu można montować do sufitu, na ścianę lub bezinwazyjnie na ramę okna. Bogaty wybór tkanin oraz możliwość szycia na miarę pozwalają na swobodny wybór stylu aranżacji i pożądanego efektu zaciemnienia.

8Firana na flexach

fot. firany-joanna.com.pl

W tym sezonie najmodniejsze będą naturalne tkaniny i lekkie, półprzezroczyste materiały, które łączą zalety firan i zasłon. Duży wybór wysokogatunkowych tkanin od producentów z całego świata znajdziecie w Salonie Dekoracji Okien Joanna.

9Elektrycznie napędzane karnisze

Elektrycznie napędzane karnisze
fot. Marcin Dekor

To propozycja dla miłośników tradycyjnych dekoracji, którzy mają wielkogabarytowe przeszklenia w domu. Mogą oni zdecydować się na klasyczne firany i zasłony, nie martwiąc się o ich ręczne, mozolne zasłanianie. W tej czynności wyręczy automatyczny system szynowy, który udźwignie zasłonę o ciężarze nawet do 70 kg. Firma Marcin Dekor proponuje też możliwość wykonania kombinacji zasłon z roletami z delikatnego materiału lub – przeciwnie – zwiewnych firan z kryjącymi tkaninami rolet. A wszystko to z opcją elektrycznego sterowania oraz z możliwością zainstalowania odpowiednich aplikacji na urządzeniach mobilnych, dzięki którym możemy dokładnie opisać dekoracje, którymi chcemy zarządzać. Nowoczesne technologie sprawdzą się też przy dużej liczbie okien o standardowych wymiarach.

10Okiennice wewnętrzne

Okiennice wewnętrzne
fot. JASNO

Shuttersy to wyjątkowo funkcjonalne i stylowe okiennice wewnętrzne. Stanowią idealną ochronę przed słońcem, pozwalają w precyzyjny sposób kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrza, a dodatkowo zapewniają domownikom poczucie prywatności. Lamele można ustawiać w dowolnej pozycji, a nawet całkowicie otworzyć poszczególne panele, co ułatwi np. mycie okien.

11Żaluzja dwukierunkowa

Żaluzja dwukierunkowa
fot ANWIS

Żaluzje aluminiowe są doskonale znane i popularne ze względu na szereg zalet. Nie tylko skutecznie chronią wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych, ale też umożliwiają precyzyjną regulację lameli tak, by zapewnić cyrkulację powietrza przy zachowaniu intymności i dopływu naturalnego światła. Firma Anwis proponuje ten produkt w nowym wydaniu – to żaluzja aluminiowa Juun z dwukierunkową obsługą. Zmiana położenia odbywa się przy użyciu górnego i dolnego wałka sterującego. Można w ten sposób przesłonić dowolnie wybrany fragment okna i ustawić kąt nachylenia lamel. Produkt jest dostępny w około 100 kolorach lamel o szerokości 25 mm, do których bez problemu dobierzemy kolorystykę wałków oraz uchwytów sterujących.

12Papierowe rolety typu folds

Papierowe rolety typu folds
fot. JASNO

13Pionowe lamele

Pionowe lamele
fot. JASNO