Był rok 2016. Caspar Schols, fizyk, wówczas bez żadnego wykształcenia architektonicznego, postanowił zrealizować marzenie swojej mamy o małym domku ogrodowym z drewna. Chciała w nim spędzać czas wśród zieleni, czytać, malować obrazy, organizować rodzinne przyjęcia i przedstawienia teatralne dla wnuków. Wpadł na pomysł, by stworzyć elastyczny dom z drewna. Taki, który będzie można łatwo powiększyć, gdy mama będzie miała gości. Albo będzie jej potrzebna scena na spektakl dla dzieci, czy po prostu będzie miała ochotę wziąć kąpiel pod gwiazdami.
Elastyczny dom z drewna o unikalnej konstrukcji
Drewniana konstrukcja domu, podobnie jak niektórych budynków kolejowych, opiera się tylko na bocznych ścianach. Pozostałe elementy konstrukcyjne to dwie ruchome czasze z przemysłowymi kołami, które przesuwają się po szynach. Wewnętrzna ściana, składająca się z ramy z drewna i szkła, oddzielona jest od pokrytej drewnem ściany zewnętrznej. Przesuwając czasze uzyskuje się różne aranżacje.
– Tak jak ubrania dostosowuje się do pogody, nastroju lub okazji, dzięki zdolności do adaptacji i zmiany ANNA pozwala Ci być bardziej świadomym i żyć chwilą – wyjaśnia Caspar Schols, projektant domu. – Ponieważ elastyczny dom z drewna ANNA dostosowuje się do swojego otoczenia, świadomie doświadczasz tego, co w nim jest. Właściwie wszystko jest wokół ciebie. Jak piękny, a zwłaszcza jak niesamowicie wyjątkowy jest świat i życie. Stworzenie poczucia, że jesteś częścią tego wszystkiego, a nie widzem, o to chodzi w projekcie. Wierzę, że każdy rozpoznaje to uczucie w głębi duszy.

Do budowy domu wykorzystane zostały wyłącznie naturalne materiały. Na zewnątrz dom jest wykończony drewnem modrzewia syberyjskiego. Wewnątrz zaś zastosowano sklejkę brzozową ze względu m.in. na jej wysoką jakość i piękny, jasny kolor. Większość drewna jest nieobrobiona. Do termoizolacji użyto wełny drzewnej. W domku znajdują się oddzielne prysznic i toaleta, a także dobrze wyposażona kuchnia i dużo miejsca do przechowywania. Wanna 2‑osobowa została ukryta pod podłogą. Jest też miejsce na duże, wygodne łóżko.
Czytaj także: SOLACE House – pierwszy polski prefabrykowany dom plusenergetyczny
Międzynarodowy rozgłos
Domek, od razu po wybudowaniu, zdobył międzynarodową sławę. Okazało się, że podobne małe drewniane domy – otwarte na przyrodę i relacje z rodziną – chce mieć wielu ludzi na świecie. I tak na podstawie tego projektu ruszyła produkcja domków prefabrykowanych (na budowę przywozi je ciężarówka z minidźwigiem). Oryginalny projekt został rozwinięty w ANNA Stay. Domki ustawiać można na fundamentach lub bez nich (w zależności od gruntu), wyposażyć w centralne ogrzewanie, fotowoltaikę, a nawet system oczyszczania wody.
Projekt zdobył wiele nagród architektonicznych, mimo że nie zaprojektował go architekt. Wśród nich jest nagroda Architizer A+Awards Projekt Roku 2021. Nieco wcześniej zaś jego projektant Caspar Schols otrzymał stypendium na studia w Architectural Association w Londynie (2016). Obecnie pracuje nad innymi projektami artystycznymi i architektonicznymi.
Zobacz też: Pływający dom – świetny projekt z Amsterdamu
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z nagrody Architizer A+Awards Projekt Roku. Być wyróżnionym tą prestiżową nagrodą to wielkie osiagnięcie – mówi Schols. – Dzięki ANNA Stay chcemy, aby ludzie doświadczyli natury, przeżyli ją bardzo blisko i naprawdę wzruszyli się w duszy. ANNA oznacza głębszy związek z przyrodą, sobą i innymi. Wierzę, że świadomość tego połączenia tworzy więcej miłości i troski dla natury lub planety i ogólnie dla ludzi. Właściwie chodzi głównie o przebywanie na zewnątrz. O tworzenie dynamicznej interakcji między tobą, ANNĄ i naturą.
Projekt: Caspar Schols, ANNA Stay, www.cabin‑anna.com
Zdjęcia: Tõnu Tunnel i Jorrit 't Hoen
Informacje o projekcie
Nazwa projektu: ANNA Stay, www.cabin‑anna.com
Autor projektu: Caspar Schols
Powierzchnia z tarasem: 55,4 m²
Wymiary zabudowy z tarasem: 12,8×4,3 m
Wysokość: 4,5 m
Waga: ok. 9 ton
Konstrukcja: drewniana, prefabrykowana
Drewno: modrzew syberyjski i sklejka brzozowa