Katalog Domów Drewnianych nr 1/2023

PRZECZYTASZ W NUMERZE:

NOWOŚCI

PROJEKT I REALIZACJA
Większy niż w rzeczywistości
Ten dom, z powodu okrągłego okna w ścianie szczytowej, przypomina budkę lęgową dla ptaków. Do jego budowy użyto drewna świerku, modrzewia syberyjskiego i dębu. Budynek ma zadaszone taras i wejście. Wygląda przez to na znacznie większy.
Z dębu korkowego
Mały dom prawie w całości wybudowany jest z korka bez zaprawy i kleju. Nawet dach! W razie przeprowadzki można go rozebrać i złożyć w nowym miejscu. Przystosowany został na ryzyko podtopienia przez rzekę.

TECHNOLOGIE
Jaki dom drewniany
Każdy z nas ma inne powody, by zamieszkać w domu drewnianym. Dla jednych ważne są stylowy wygląd, tradycja i mikroklimat w takich budynkach. Inni cenią krótki czas budowy, dzięki czemu szybciej mogą się przeprowadzić. Dlatego technologię wznoszenia domu warto dopasować do stylu życia.

DACHY
Wybierz najlepsze pokrycie
Na dachach domów drewnianych można układać te same rodzaje pokryć, które widzimy na budynkach murowanych. Przed wyborem jednego z rozwiązań, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów. Znając ich wady i zalety podejmiesz właściwą decyzję.

TERMOIZOLACJA
Ciepło o drewnie
Wokół domów z drewna narosło wiele nieprawdziwych mitów. Jednak to one często kształtują obraz drewnianego budownictwa, zrażając niektórych inwestorów. Czas to zmienić i zacząć znacznie cieplej wypowiadać się o drewnianych domach.

STOLARKA
Okna godne uwagi
Nie warto kierować się schematami i przy wyborze stolarki skupiać uwagę wyłącznie na oknach drewnianych. Równie dobrze sprawdzą się plastikowe lub aluminiowe, jednak niebezwarunkowo. Ich parametry powinny być zgodne z audytem energetycznym budynku. Instalacja musi uwzględniać specyfikę technologii, w której wybudowany został dom.

PREPARATY DO DREWNA
Dbamy o piękno drewna – 12 sposobów
Impregnacja to proces nasycania drewna i konstrukcji drewnianych określonymi preparatami o właściwościach ochronnych i/lub dekoracyjnych. Wybór konkretnego środka zależy m.in. od rodzaju powierzchni, jaką chcemy pokryć, warunków atmosferycznych podczas aplikacji oraz efektu, jaki chcemy dzięki niemu uzyskać.

Jak czytać projekt

Alfabetyczne zestawienie projektów i pracowni

Prezentacje projektów