Świat Rezydencji nr 11-12/2023

PRZECZYTASZ W NUMERZE:
Z rekomendacją
Ognista czerwień rozgrzewa wnętrza zimową porą. Polecamy także zmysłowe kreacje, nie tylko do sypialni.

Dobre pomysły
Na święta podaruj bliskim ucztę dla zmysłów – mamy coś do oglądania, słuchania, dotykania i wąchania.

LABORATORIUM DOBREJ MARKI
Powroty i debiut
Wysoka frekwencja potwierdza, że niezależnie od tego czy Dobre Marki pojawiają się w danym
mieście po raz pierwszy, czy kolejny – na architektów zawsze można liczyć!

Godne polecenia

WIELKIE GALERIE
Holenderska dusza
Najważniejsza wystawa malarstwa 2023 roku w Europie to bez wątpienia „Johannes Vermeer” w amsterdamskim Rijksmuseum. Dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata rezerwowało bilety, by zobaczyć w jednym miejscu aż 28 dzieł tajemniczego mistrza z Delft.

POROZMAWIAJMY O SZTUCE
Diderot, Stendhal i oszust a kolekcjonowanie sztuki
Jeśli uświadomimy sobie istnienie pewnych mechanizmów, będziemy mogli unikać ich działania. Trzy potwierdzone naukowo „efekty” mogą utrudniać obcowanie ze sztuką. I to zarówno w zakresie jej kolekcjonowania, jak miłośniczego cieszenia się obecnością dzieł.

Czytelnia

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ
Slow life pośród lasu
Przestronny dom z komfortową strefą SPA i basenem odzwierciedla potrzebę bliskiego kontaktu mieszkańców z naturą. Ponadczasowy wystrój nawiązuje do otaczającego krajobrazu, znakomicie wpisując się w koncepcję quiet luxury.

WYSZUKIWARKA
W królestwie płytek
Bolonia od lat nieoficjalnie uchodzi za królestwo płytek, gresów i mozaik. Wszystko dzięki odbywającym się tu targom Cersaie. I choć w tym roku zabrakło designerskich rewolucji, z pewnością nie było nudno.

TEMAT NUMERU
Lubię czarować
Które zapachy nas leczą, a które przyprawiają o ból głowy? Dlaczego warto ćwiczyć zmysł węchu i jak to robić? Żeby doświadczyć magii aromatycznych olejków i poznać odpowiedzi na powyższe pytania, z Edytą Tecław, w warszawskim showroomie marki Via Aroma spotkała się Anna Lewczuk.

Jak pachnie dom?
Na to, jak i czym pachnie nasz dom, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko ze względu na komfort, ale też zdrowie i bezpieczeństwo.

WZORNICTWO
W rozkwicie
Wydawać by się mogło, że kwiatowy motyw dekoracyjny – dobrze znany i popularny od wieków – nie może niczym zaskoczyć. Czy na pewno?

W DUŻYM FORMACIE
Perełka ze Śląska
Architektka Magdalena Chrzanowska nie wie co to mission impossible. Za to doskonale potrafiła wykorzystać doświadczenie i wyobraźnię, by na śląskiej wsi wykreować klimat nadmorskiego kurortu.

WYSZUKIWARKA
Na rozgrzewkę
W sezon jesień‑zima 2023/2024 wchodzimy z pomysłami na grzejniki inne niż wszystkie. Zwracają uwagę designem, a także funkcjami.

POMYSŁ NA GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ
Nie tylko w czerwieni
Roślina znana jako gwiazda betlejemska, poinsecja czy wilczomlecz nadobny jest symbolem Bożego Narodzenia, zimy i sezonu na prezenty. Jak wykorzystać ją w aranżacji wnętrz? Sprawdź inspiracje, które możesz wykonać samodzielnie.

ARANŻACJE
Poczuj klimat
Kiedy w kalendarzu pojawia się kartka z napisem listopad, fani Bożego Narodzenia powoli zacierają ręce. Już niedługo w stacjach radiowych po raz pierwszy zabrzmi piosenka „Last Christmas”, a ulice rozświetlą kolorowe iluminacje. Zaproś świąteczną atmosferę także do swojego domu!

OD PROJEKTU DO REALIZACJI
Bez przesady
Idealny dom wypoczynkowy według Jana Sikory? Nie za duży, nie za mały. Wygodny, funkcjonalny, konsekwentnie zaprojektowany, a przede wszystkim dopracowany w każdym detalu. Luksusowy? Oczywiście! Choć to dyskretny rodzaj luksusu. Bliski szwedzkiej filozofii lagom – służący ludziom, pozbawiony przesady.

ARCHICUDA
W objęciach
Czy symbolem integracji społecznej i proekologicznego podejścia do kreowania przestrzeni może być biurowiec? By się o tym przekonać, warto odwiedzić Centrum Współinnowacyjności i Współpracy w chińskim mieście Chengdu. Podzielony na dwie części budynek w widowiskowy sposób łączy świat biznesu z zieloną oazą.

INSPIRACJE
Pod jabłonią
Właściciel tej nieruchomości dorastał w otoczeniu sadu. Gdy zdecydował się na budowę domu, w jego centrum posadził jabłoń. Wraz z rodziną traktują drzewo jak domownika.

NOTATKI Z PODRÓŻY
Dziwny kościół na wyspie Jawa
W głębi indonezyjskiej wyspy Jawa, pośrodku tropikalnej dżungli, stoi niesamowity dom modlitwy w kształcie ptaka. Jego oficjalna nazwa to Kościół Pokoju lub Gołębi Budynek (Bukit Rhema). Częściej można jednak usłyszeć potoczne określenie: „kościół kurczaka”.

SMAKI ŚWIATA
Mak, magiczne wigilijne ziarna
W tradycji całej Słowiańszczyzny mak od zarania dziejów uważany był za roślinę magiczną, łączącą świat żywych z umarłymi. Nie mogło go zabraknąć w czasie obchodów słowiańskiego Święta Szczodrych Godów oraz późniejszej, chrześcijańskiej wigilii Świąt Bożego Narodzenia.

Polecamy

EKSTRAWAGANCJE
Dziecięca radość
Co to jest – przybiera wspaniałą kreację, pachnie w domu na święta i cieszy dzieci? Odpowiedzi co roku szukają projektanci współpracujący z marką Riva1920, a potem zaskakują swoimi interpretacjami świątecznego drzewka.