Krok 1. Łazienka seniora – po pierwsze stabilne podłoże
Nawet osobom w sile wieku zdarza się poślizgnąć we własnej łazience i nabawić urazu. Dlatego pierwszym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa seniorom powinno być zastosowanie antypoślizgowych płytek na podłodze. Najlepsze będą te oznaczone symbolem R10. Wybierając płytki, warto również zwrócić uwagę na inne parametry: odporność na ścieranie klasy PEI 2 oraz nasiąkliwość, która nie powinna przekraczać 3%.
Ci, którzy chcą przystosować łazienkę do potrzeb osób starszych, lecz nie mogą pozwolić sobie na remont pomieszczenia, powinni sięgnąć po specjalne maty antypoślizgowe. Umieszcza się je tam, gdzie najłatwiej o upadek – przy wyjściu z kabiny prysznicowej, wanny, a także w strefie umywalki.
Krok 2. Strefa kąpieli dla seniora
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do łazienki seniora są nowoczesne kabiny typu walk‑in. Dlaczego? Ponieważ to najprostszy sposób na zaaranżowanie przestrzeni natrysku bez barier. Kabiny walk‑in montuje się bezpośrednio na podłodze (w połączeniu z odpływem liniowym) albo na płaskim brodziku (najlepiej o antypoślizgowej powierzchni). Warto zadbać o możliwie szerokie wejście do kabiny, tak aby osoby z ograniczeniami ruchowymi, poruszające się o kulach lub na wózku, miały łatwy dostęp do prysznica.
Wygodę i bezpieczeństwo podczas kąpieli zapewnią seniorom praktyczne akcesoria: poręcze, uchwyty oraz siedziska. Pomocnym udogodnieniem są też baterie natryskowe z termostatem. Gwarantują użytkownikom komfort stałej temperatury wody, a tym samym chronią przed przypadkowym poparzeniem czy nieprzyjemnym zimnym strumieniem.
Starszym osobom, które nie chcą rezygnować z wanny, polecamy modele o obniżonej krawędzi lub wyposażone w specjalne drzwiczki, ułatwiające wchodzenie i wychodzenie. Przydadzą się też poręcze i uchwyty. Parawan nawannowy i zestaw wannowo‑natryskowy pozwolą brać kąpiel także na stojąco.
Przeczytaj również: Łazienka rodzinna: jak ją urządzić?
Krok 3. Łazienka seniora – wybieramy toaletę i umywalkę
Również miski WC i umywalki mogą być przystosowane do potrzeb seniorów. Osobom starszym, mającym kłopoty ze stawami i poruszaniem się, wygodniej jest korzystać z sedesów, zamontowanych nieco wyżej i dalej od ściany niż standardowe. Na rynku znajdziemy modele z wydłużoną miską, zaprojektowane z myślą o osobach z utrudnieniami ruchowymi. Toalety wiszące, z których będą korzystać seniorzy powinno się montować ok. 50 cm nad podłogą. W łazience seniora należy też zadbać o wygodny dostęp do sedesu, pozostawiając wokół przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni.
Sprawdź też: Nieustawna, wąska łazienka – jak poprawić proporcje?
Rozwiązaniem, które sprawdzi się w łazienkach, z których korzystają zarówno osoby starsze, jak i dzieci, jest specjalny stelaż podtynkowy do WC z płynną regulacją wysokości. Położenie miski można w dowolnym momencie dostosować do indywidualnych preferencji. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby podnieść lub opuścić sedes. Podobny stelaż można też zastosować przy montażu umywalki. Aby seniorzy mogli wygodnie z niej korzystać, nie powinna znajdować się zbyt wysoko (najlepiej ok. 80–85 cm nad podłogą). Strzałem w dziesiątkę będzie zawieszone nad umywalką duże lustro z regulowanym kątem nachylenia.
Dobrym pomysłem do łazienki seniora są również deski oraz toalety myjące, które zadbają o higienę intymną. Oferują wygodne, dokładne i delikatne mycie miejsc intymnych ciepłą wodą – bez wstawania z toalety, sięgania po bidettę itp.
Krok 4. Baterie w łazience seniora
Osoby starsze często mają kłopoty ze stawami. Z tego powodu może im być trudno sprawnie obsługiwać klasyczne baterie z pokrętłami. Lepszym wyjściem będzie zastosowanie baterii bezdotykowych. Można w nich zaprogramować temperaturę wody. Nie trzeba też pamiętać o dokładnym zakręceniu kurków. Kiedy zabierzemy ręce spod kranu, woda sama przestanie płynąć, co ograniczy jej zużycie.
Wybierając baterię termostatyczną do wanny lub pod prysznic w łazience seniora zwróćmy uwagę, aby przełączniki miały postać przycisków bądź pokręteł o żłobionej, antypoślizgowej powierzchni. Łatwiej będzie je obsługiwać w trakcie kąpieli.
Czytaj także: Łazienka dla niej i dla niego – tak modnie ją urządzisz