Świat Rezydencji nr 5-6/2023

PRZECZYTASZ NUMERZE:

Z rekomendacją
Jak urządzić wnętrze, by wywoływało emocje? Mamy kilka pomysłów.

Dobre pomysły
Cieszmy się latem na tarasie. Wystarczą wygodne meble, kwiaty i odrobina słońca.

Godne polecenia

Laboratorium Dobrej Marki
Ogólnopolskie spotkania Dobrych Marek z architektami trwają! W Warszawie, Bydgoszczy i Gdańsku, tradycyjnie przy dobrej kawie, dyskutowaliśmy o wyzwaniach i możliwościach stojących przed branżą wnętrzarską.

WIELKIE GALERIE
Berlin – perły sztuki
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do ponad 60 państwowych berlińskich muzeów jest bezpłatny. Sprawdźcie, jakie skarby sztuki można w nich zobaczyć.

POROZMAWIAJMY O SZTUCE
Nie daj się złapać na efekt czystej ekspozycji
Wiedza o sztuce czasem szkodzi. Zwłaszcza ta przyswajana wyrywkowo i w pośpiechu. Jeśli nie znamy kontekstu i nie mamy szerszego wglądu w sytuację, możemy na podstawie wiadomych nam faktów podejmować błędne decyzje – pisze Agnieszka Gniotek.

Czytelnia

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ
Sentyment zwyciężył!
Trudno opuścić ukochany, rodzinny dom, nawet jeśli zastygł w czasie i daleko mu do aktualnych trendów wnętrzarskich. Właściciele jednej z podwarszawskich willi zdecydowali, że warto dać jej drugie życie.

WZORNICTWO
Zacznij od recyklingu – trendy 2023
Co jest modne w tym roku? W poszukiwaniu trendów wybraliśmy się na targi Ambiente 2023 we Frankfurcie. Na topie są recykling, naturalne materiały, wielofunkcyjne przedmioty, brązy i pastelowe kolory.

W DUŻYM FORMACIE
Na tle Warszawy
Mieszkanie w sercu wielkiego miasta ma swoje plusy i minusy. Zapraszamy do odwiedzenia apartamentu, którego właściciele spoglądają na Warszawę z góry.

SPOTKANIA
Warto żyć z kompasem, a nie zegarkiem w ręku
O tym co jest istotą miłości, a co nas kusi i zniewala, rozmawiają Anna Lewczuk i rzeźbiarz Michał Jackowski.

TEMAT NUMERU
Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje wnętrze?
Zastanawiają się nad tym architekt Jan Sikora i dziennikarka Katarzyna Zacharewicz‑Łukaszuk.
Twoja intuicja
Żyjemy w świecie, który daje nam możliwości czarowania codzienności. Magiczną różdżką był smartfon, ale już zastępuje go sztuczna inteligencja.

Z WIZYTĄ
W słońcu Kalifornii
Męczące dwugodzinne dojazdy do pracy skłoniły właścicieli Arroyo Oak House do przeprowadzki bliżej firmy. Zyskali w ten sposób bezcenny czas i możliwość niemal namacalnego obcowania z żywiołem Ziemi.

SPOSÓB NA…
Twój kącik mocy
Według Magdaleny Kozińskiej, psycholog z 20‑letnim doświadczeniem, cudowny lek na stres nie istnieje. W walce z nim pomogą trening uważności, spacer, joga, sen, ćwiczenia, nowe hobby i sprzyjające relaksowi wnętrza.

MODNE ROZWIĄZANIA
Poczuj radość
Dzika dżungla, pałac księżniczki, indiańska wioska, statek kosmiczny – pokój dziecka może być każdym z nich. Przekraczając próg, wchodzimy do krainy beztroskich zabaw, gdzie wszystko jest możliwe. Odkryj ją razem z nami!

OD PROJEKTU DO REALIZACJI
By żyć w pełni
Na farmie Wraxall Yard z uroków życia może cieszyć się każdy, niezależnie od stanu zdrowia czy wieku. Osoby starsze i niepełnosprawne spędzają tu czas z rodziną, nawiązują nowe znajomości, spacerują po łąkach, a nawet głaszczą owce.

ARCHICUDA
Między morzem a lądem
Oddana do użytku w 2022 roku platforma widokowa Escaleras y Mirador Vela stała się nową atrakcją Barcelony. Symbolicznie łączy miasto z morzem, zapewniając mieszkańcom nową przestrzeń do codziennych aktywności.

OGRÓD INSPIRACJE
Powroty po latach
Kiedy zaczyna się maj, w Hare Hill zakwitają dziesiątki rododendronów. W czerwcu dołączają do nich róże, łubiny, kleome, floksy…

POMYSŁY NA OGRODOWE ZAKĄTKI
Więcej niż słowa
Otoczenie domu może wiele powiedzieć o jego właścicielach. Aranżacja posesji i ogrodowych zakątków zdradza nasze zainteresowania, pasje, marzenia.

NOTATKI Z PODRÓŻY
Kwintesencja dawnej Portugalii
Rzymskie ruiny, dawne pałace królewskie, wspaniałe kościoły i biało‑żółte domy skąpane w śródziemnomorskim upale. Taka jest Évora – portugalskie miasto, w którym czas się zatrzymał.

SMAKI ŚWIATA
Najsmaczniej we Włoszech
Bolonia uważana jest za nieformalną stolicę słynącej z makaronów kuchni włoskiej. Wywodzą się stąd małe, nadziewane uszka tortellini i ragù, znany w Polsce jako sos boloński. Zapraszamy w kulinarną podróż po słonecznej Italii!
Nasze rekomendacje
Co nowego można znaleźć w ofercie cenionych producentów wykończenia i wyposażenia wnętrz? Wybraliśmy kilka ciekawych propozycji.

EKSTRAWAGANCJE
W nowej odsłonie
Podążanie za chwilowymi trendami jest passé. Zamiast tworzyć nowe projekty, designerzy coraz częściej sięgają więc po meblarskie ikony. Dzięki Agnieszce Pikus, kultowe krzesło Braci Thonet zyskało „alter ego”.