Sztuka ubierania domu i ogrodu w światło przypomina dobieranie garderoby. Stylizacje dopasowuje się do pory roku, okazji, nastroju. Czasem mamy ochotę na coś ekstrawaganckiego, by zabłysnąć w towarzystwie. Innym razem wybieramy z szafy wyłącznie ubrania praktyczne lub w nurcie obowiązującego nas business dress code. Światło to materia, tak jak tkaniny. Nie można go jednak dotknąć – odbieramy je wzrokiem. Oczywiście niezbędne jest do codziennego funkcjonowania. Jak bez niego zrobić np. makijaż? Światło może też zachwycać, intrygować, podkreślać, optycznie powiększać, eksponować detale… Tworzy różne kreacje. Czasem to poświata tak delikatna jakby jej nie było. Albo mocny, biżuteryjny akcent lub wyrazisty kolor na specjalne okazje. Zainspiruj się naszymi pomysłami na nastrojowe oświetlenie domu i ogrodu. Zobacz swoje otoczenie w nowym świetle!
Jak z pomocą światła kształtować nastrój wnętrza?
Czy można zobaczyć światło stopniowane co pół tonu? Przez przezroczysty akryl lamp Halftone Astro Lighting (proj. Riley Sanders) widać ściany – zarówno gdy oprawy są włączone, jak i wyłączone. Montować je można także warstwowo, aby stworzyć bardziej intensywne i wyraziste oświetlenie, podkreślające elementy architektoniczne wnętrza. Lampy dostępne są w Aurora Technika Świetlna.
Nowoczesne oświetlenie domu – zobacz, co może światło
Lampa stołowa Talismano z Catellani&Smith (proj. Giulia Archimede) nie musi być włączona, aby świecić. Naturalne światło wchodzi w interakcję z opalizującym szkłem, tworząc efekt błękitnego nieba. Po włączeniu lampa emituje ciepłe światło w kolorach od żółtego do czerwonego.
W jednej chwili kolorowe światło kreuje atmosferę dopasowaną do różnych okazji. Lampy Philips Hue Signe gradient mogą łączyć różne barwy! Steruje się nimi za pomocą aplikacji lub głosu.
Czytaj też: Oświetlenie sypialni – zaplanuj je z architektem wnętrz
Wykonana w stylu klasycznym oraz glamour. Dodaje wnętrzu niebanalnego szyku, elegancji i luksusu. Zwróćcie uwagę na złote lampy Abies z GTV, które nadają się nie tylko do sypialni.
Widzisz płonące polana? W rzeczywistości to światło. Prawdziwe są tylko polana, ale… ręcznie malowane i z ceramiki. Kominek E‑one Kalfire to model elektryczny z możliwością stworzenia własnej wizji ognia. Dostosować można wysokość płomieni, ich barwę i intensywność, rodzaj żaru, a nawet dźwięk trzaskającego drewna, np. sosnowego (głośniejszego) i bukowego (bardziej cichego). Jest też opcja podświetlenia komory kominka bez efektu ognia.
Pstrykasz palcami i mieszkanie jest gotowe na filmowy wieczór. Na stole leżą przygotowane pilot i miska z zachęcająco pachnącym popcornem. Kanapa czeka, byś zapadł się w jej miękkie siedzisko. Światło w pokoju wprawia w nastrój wypoczynku swoim przygaszonym półmrokiem. Niestety… tak to nie działa. Na szczęście, z Kontakt‑Simon, możesz już w drodze z pracy jednym kliknięciem w telefonie sprawić, aby dom powitał Cię oświetleniem odpowiednim do Twojego nastroju. Wystarczy domowy router, aplikacja wBox i osprzęt z serii Simon 54 GO. Twórz harmonogramy i sceny – baw się światłem w swoim wnętrzu.
Nastrojowe oświetlenie kuchni i łazienki – to jest modne!
Sztuką jest tak zainstalować oświetlenie w witrynach mebli kuchennych, by każdy przedmiot wyglądał jak dzieło sztuki. To przykład z katalogu Nolte Küchen – kolekcja Lugano Lack.
Zobacz też: Dekoracyjne oświetlenie kuchni – inspiracje
Takiego okapu prawdopodobnie jeszcze nie widzieliście. To Monolith Elements – nowość marki Falmec. Nie tylko oczyszcza powietrze i dyskretnie oświetla blat. Ma także schowek na przyprawy, noże, deski i inne narzędzia.
Wnętrza zmywarek marki Siemens (wybranych modeli) rozświetla niebieski blask. Jak nastrojowej lampy! Diody wbudowane są w górną część komory. Włączają się automatycznie tylko po otwarciu drzwi i wyłączają po ich zamknięciu.
Wzorzysty kamień na ścianach warto podświetlić od tyłu. W symbiozie ze światłem jego wzór – stworzony przez naturę – zachwyca codziennie od nowa. W tej łazience wykorzystano marmur Irish Green z Antolini.
Według Japończyków idealna temperatura kąpieli to około 43ºC. Niezbędna jest do niej głęboka wanna, jak Ofuro z Antonio Lupi (proj. Carlo Colombo). Dzięki podświetleniu od spodu ma się wrażenie, że wanna lewituje.
Zobacz też: Oświetlenie dekoracyjne w łazience
Pomysły na nastrojowe oświetlenie tarasu i ogrodu
Pomysł na eleganckie i nastrojowe oświetlenie tarasu – klasyczne oprawy Lofoten z Norlys przypominają latarenki. Ich światło jest odkryte, częściowo przysłonięte od góry.
Bywają chwile, że mamy ochotę coś zmienić w swoim ogrodzie. Oto pomysł marki Flos: lampę Mayday Outdoor (proj. Konstantin Grcic) można zawieszać np. na drzewach.
To też Cię zainteresuje: Oświetlenie ogrodu – pomysły, inspiracje
Odbite światło naturalne ma wyjątkowy potencjał. W mieszkaniu w tej roli niezastąpione są zwierciadła. A co do ogrodu? Na przykład fontanna Stalowe Lustro firmy Chronos. Odbicia światła wizualnie powiększają ogród i rozświetlają cieniste zakątki, a płynąca woda dynamizuje aranżacje.
Czy wiecie, że istnieją lampy outdoor o regulowanej wysokości? Słupowa Lund z Norlys to model teleskopowy. Ma regulację wysokości od 170 do 230 cm. Nadaje się do oświetlenia ogrodów, prywatnej mariny oraz innych koncepcji architektonicznych.