Zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa zajmują najwięcej miejsca w łazience. Na wannę trzeba zwykle przeznaczyć 1,5–2 m² powierzchni. Kabina zaś jest wysoka – to problem np. w pomieszczeniach na poddaszach, gdzie są skosy dachowe. W łazienkach w blokach jej ustawienie utrudniają często grzejniki. Bez względu na to, czy wybierze się wannę lub kabinę, albo jedno i drugie, kąpiel powinna być wygodna, a łazienka elegancka.
Wygodna kąpiel – kształt ma znaczenie
Ani wanna, ani kabina nie mogą utrudniać przechodzenia. Obijanie się o ich narożniki to częsty problem, skutkujący niezadowoleniem z łazienki na lata. Wbrew pozorom, wymiary wanien i kabin nie zawsze są tego przyczyną. Częściej wpływ ma ich kształt. Łatwo tego uniknąć wybierając modele o kształtach asymetrycznych i zaokrąglonych. Dzięki temu łatwiej obok nich przechodzić – to istotne zwłaszcza gdy są ustawione przy drzwiach, obok umywalki, pralki, sedesu.
Czytaj też: Salon kąpielowy – trendy 2021
W małych łazienkach często znajdują się wnęki: płytkie, o nietypowych kształtach, nieustawne. Warto je przeznaczyć na prysznic, ale zaprojektowany indywidualnie. Wykorzystując brodzik, który można przycinać na wymiar, albo rezygnując z niego na rzecz odpływu podłogowego, można stworzyć we wnęce prysznic na miarę.
Czytaj także: Mała łazienka dla rodziny – pomysły i inspiracje
Metraż odzyskany
Na pozór wydaje się niemożliwe, by powierzchnię łazienki dało się powiększyć bez przestawiania ścian. Ale gdyby złożyć kabinę? Albo zdecydować się na kąpiel pod prysznicem bez ścian? Takie możliwości dają odpływy podłogowe oraz brodziki montowane równo z posadzką. Można je kompletować z kabinami składanymi przy ścianie lub zasłonkami prysznicowymi. Natrysk, gdy nie jest używany, staje się wygodną przestrzenią na komunikację. Gdy nie ma tradycyjnego brodzika, ta część prysznica zamienia się w podłogę, po której można chodzić.
Odpływy prysznicowe to także sposób na wizualne powiększenie łazienki. Dzięki nim całą podłogę można wykończyć identycznie. Jeśli prysznic nie ma ścian albo są one wykonane z przezroczystego szkła, jest… niezauważalny. Pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej przestronnego, a biorąc kąpiel także nie mamy wrażenia zamknięcia w małej kabinie.
Zobacz też: Salon kąpielowy w ekskluzywnym stylu – 12 modnych trendów
Urządzanie niewielkich łazienek ułatwiają serie specjalnie zaprojektowane do małych pomieszczeń. Mają mniejsze wymiary, składane elementy i zaokrąglone, asymetryczne kształty. Nad wanną da się wtedy zainstalować umywalkę, a zaoszczędzone miejsce przeznaczyć np. na pralkę. Dzięki parawanowi ze szkła lub zasłonce, w wannie będzie można brać prysznic na stojąco. Kąpiel w małej łazience bywa wygodniejsza niż w dużej.

Kąpiel w małej łazience – pomysły architekta wnętrz
Emilia Gawryluk, architekt wnętrz, właścicielka pracowni Studio Dobra Zmiana
Kiedyś łazienka spełniała funkcję czysto praktyczną i użytkową, dziś natomiast przybiera kształty salonów kąpielowych, w których spędzamy znacznie więcej czasu. Jednak nie zawsze dysponujemy przestronnym pomieszczeniem, a zorganizowanie wygodnej kąpieli na miarę SPA w małej łazience to nie lada wyzwanie. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom oraz bogatej ofercie urządzeń sanitarnych jest to możliwe.
Gdy marzymy o długich kąpielach z pachnącymi olejkami i świecami, a nie mamy miejsca na standardową wannę, wybierzmy model asymetryczny montowany w narożniku. Wbrew pozorom nietypowe kształty mogą zapewnić nam maksimum wygody także w poruszaniu się po łazience, ponieważ nie potykamy się o ranty. Producenci zadbali o to, by dodatkowe akcesoria, jak zagłówki oraz wyprofilowane wnętrza wanny, podtrzymywały nasze ciało w wygodnej pozycji. Model w kształcie łezki oszczędza przestrzeń, ale także ułatwia wychodzenie z niej. Dodatkowo tego typu wanny mają szerokie ranty, które mogą posłużyć za półki na kosmetyki. Ciekawym rozwiązaniem jest również mała wanna z siedziskiem, które może zastąpić nam krzesło do zabiegów higienicznych. Pamiętajmy także, że wanna jest wygodniejszym rozwiązaniem dla rodzin posiadających pociechy. Każdy jednak wie, że poranny chłodny prysznic pobudza lepiej niż mocne espresso. Prysznic zmieści się w niewielkiej wnęce, dzięki czemu zostaje więcej powierzchni na inne sprzęty. Najwygodniejszym rozwiązaniem szczególnie dla osób starszych lub niepełnosprawnych jest prysznic bezbrodzikowy z odpływem montowanym w podłodze. Nietypowym pomysłem, ale oszczędzającym cenną przestrzeń, jest ulokowanie prysznica w przejściu pomiędzy sprzętami. Nie jest ograniczony ściankami i stanowi ciąg komunikacyjny. Zdarza się jednak, że każdy z domowników ma zupełnie inne preferencje przez co stajemy przed wyborem: wanna czy prysznic? Idealnym kompromisem jest zastosowanie wanny z parawanem nawannowym oraz baterią prysznicową. Dzięki temu w zależności od nastroju możemy cieszyć się relaksująca kąpielą lub szybkim prysznicem.