Projektowanie wnętrz dla gwiazd Hollywood to arcytrudne wyzwanie. Dzięki niemu Kelly Hoppen nauczyła się cierpliwie wysłuchiwać swoich klientów i precyzyjnie spełniać ich wymagania. Mimo koncentracji na realizacji życzeń inwestorów, projektantka do każdej aranżacji przemycała cząstkę własnej wizji twórczej.

Doprowadziło to do stworzenia unikatowego stylu architektonicznego określanego mianem „East meets West”. To intrygujący kolaż estetyk oświeconego Wschodu i dzikiego, nieokiełznanego Zachodu.

Powrót do korzeni
Kluczem do zrozumienia twórczości Kelly Hoppen jest jej pochodzenie. Urodzona w Południowej Afryce architekt w wieku 2 lat przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Następnie wyjechała do USA, by ostatecznie wrócić do Londynu i w ukochanym mieście założyć własne studio projektowe.

Zanim to nastąpiło, 16‑letnia Kelly wróciła na krótko do RPA. Z podróży do swoich korzeni projektantka przywiozła umiłowanie do barw ziemi i poczucie nieskrępowanej wolności twórczej. Po rodzicach – ojcu pracującym w branży modowej i matce prowadzącej galerię sztuki – odziedziczyła wysmakowane poczucie estetyki oraz smykałkę do kreowania nietuzinkowych przestrzeni.

Łyk Bordeaux
Przykładem unikatowego stylu Hoppen jest projekt modernizacji prywatnego apartamentu, zlokalizowanego w dzielnicy Kensington and Chelsea w sercu Londynu.
Jako kilkuletnia dziewczynka Kelly zwiedziła z matką wiele bogato wykończonych, brytyjskich mieszkań. Obeznana z dobrym designem architekt doskonale wiedziała jak połączyć oczekiwania właścicieli z nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi. Przykładem tego kunsztu są zapierające dech w piersiach schody.

Ich stopnie wyłożono drewnianymi panelami marki Hakwood, dla której Kelly zaprojektowała własną kolekcję podłóg. Ciemne drewno tworzy ciekawe zestawienie z surową w odbiorze ścianą. Naznaczona przetarciami i rysami powierzchnia, podkreślona oświetleniem punktowym, tworzy intrygującą grę świateł i cieni.

Lekkości konstrukcji dodaje szklana tafla, pełniąca funkcję balustrady. Za ozdobioną czarnymi szprosami witryną efektownie prezentuje się zintegrowana ze schodami winiarnia. Wykonana na zamówienie przez firmę Sorrels, profesjonalna piwniczka sprawia, że kolekcjonowane przez gospodarzy trunki zawsze smakują wybornie.
W gwiazdorskiej obsadzie
Porcję dobrego smaku oferuje także strefa dzienna z otwartą jadalnią, kuchnią i gabinetem. Po prowadzących do salonu płytkach podłogowych – ułożonych w podłużny pas spięty mosiężną listwą – właściciele i goście stąpają jak po czerwonym dywanie. Efekt WOW potęguje monumentalna wysokość pomieszczenia, podkreślona ogromnymi oknami. Wpadające przez nie światło dobrze doświetla wnętrze i fenomenalnie prześlizguje się po napotkanych powierzchniach: wykończonym na wysoki połysk, marmurowym portalu kominkowym, transparentnej balustradzie, komodzie.


Wprowadzenie do wnętrz maksymalnej dawki naturalnego światła było priorytetem projektantki. By osiągnąć pożądany efekt, część tradycyjnych ścian zastąpiono szkłem ze szprosami i ciekawymi, ruchomymi przegrodami. Obracane niezależnie od siebie segmenty, w zależności od potrzeb, mogą tworzyć całkowicie zamkniętą przestrzeń lub ażurowe przepierzenie.

Luksusowe wnętrze uzupełniają zgromadzone przez właścicieli dzieła sztuki oraz meble czołowych producentów wyposażenia wnętrz. Wśród nich są sygnowane logo Minotti sofy i słynne fotele Utrecht projektu G.T. Rietvelda. Całość dopełniają ulubione kolory Hoppen: szarość, beż, brąz i czerń.
Apetyt na styl
Dewizę twórczą Kelly odzwierciedla także wystrój jadalni. Fenomenalny stół z efektem starzenia z nierówno pomalowanych, przetartych desek to hołd oddany naturze.



Kwintesencję egzotyki w zabawnym wydaniu stanowi ustawiony w gabinecie na piętrze kultowy fotel, będący częścią prywatnych zbiorów właścicieli. Patchworkowy mebel, zaprojektowany przez duet Fernando i Humberto Campana tworzą połączone ze sobą maskotki: tygrysy, lwy, krokodyle. Krajobraz jak z afrykańskiej sawanny!

Pozostała część apartamentu to oaza spokoju. Centralne miejsce w sypialni master zajmuje ogromne łoże z tapicerowanym wezgłowiem. Intymny klimat utrzymanej w neutralnych barwach sypialni, podkreśla nastrojowe oświetlenie – ważny aspekt każdego projektu Kelly. Luksusowe lampy nad łóżkiem wyposażono w podwójne klosze: mniejszy, marmurowy, otacza kryształowa osłonka. Do relaksu zachęcają także zaprojektowane przy oknach siedziska opatrzone miękkimi poduchami. Podobne rozwiązanie zastosowano w pokoju dziecięcym.
Seanse pełne relaksu
Kwintesencją luksusu jest ozdobiony marmurowymi płytkami salon kąpielowy. Obok nietypowych luster ze zintegrowanym oświetleniem i wyciętej na wymiar, podwójnej umywalki, uwagę zwracają nieprzeciętnej wielkości baterie firmy Dornbracht. Wrażenie robi także umieszczony nad wanną telewizor w zabudowie. Dzięki niemu podczas kąpieli właściciele mogą cieszyć się dodatkową rozrywką i zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Apartament w sercu Londynu jest przepełniony unikatowym stylem Kelly Hoppen. Estetyki zaczerpnięte z wielu części świata i kultur idealnie współgrają z prywatnymi zbiorami sztuki inwestorów. To kolejne eklektyczne wnętrze z portfolio Kelly, od którego nie sposób oderwać wzroku.
Projekt: Kelly Hoppen, www.kellyhoppeninteriors.com
Zdjęcia: Mel Yates, www.melyates.com

Kelly Hoppen
www.kellyhoppeninteriors.com
Brytyjska designerka, projektantka i osobowość telewizyjna. Jako 16‑latka zaprojektowała restaurację, a rok później kawalerkę dla aktora Martina Shawa. Odznaczona nagrodą Andrew Martin Interior Designer of the Year, uznaną przez Times „Oskarem projektowania”, przyjaźni się z małżeństwem Beckhamów i ma na koncie realizacje dla takich sław jak Gwyneth Paltrow czy Anthony Hopkins. Jest właścicielką 40‑osobowego biura projektowego KELLY HOPPEN CBE oraz sklepu internetowego z asortymentem wyposażenia wnętrz własnego autorstwa. Wydała 9 książek o projektowwaniu. Współpracowała z takimi markami jak Wedgwood, Samsung, Hotpoint, L’Occitane, Resource Decor, Graham & Brown. Uczy sztuki projektowania na stworzonych przez siebie zajęciach online Digital Masterclass.