1. Meble odporne na wilgoć
Każdy, kto przeprowadzał się do nowego domu, podjął się generalnego remontu łazienki lub po postu chce utrzymać czystość w swojej łazience wie, jak trudno dobrać do niej idealne meble: dopasowane do stylu i kolorystyki wnętrza, a przy tym odporne na parę wodną, wilgoć, środki chemiczne, wysoką temperaturę. Meble łazienkowe Elita z kolekcji GLAM spełniają powyższe kryteria. W serii znajdziemy na przykład szafkę podumywalkową GLAM 120 1S + 1S BLACK MATT PDW z frontem uszlachetnionym szkłem ornamentowym. Mebel, wyprodukowany w technologii PUR, ma zwiększoną odporność na wysoką temperaturę, wilgoć i detergenty. Natomiast pełny wysuw sprawia, że mamy łatwy dostęp do zawartości szuflad, a system Soft Close zapewnia ciche zamykanie. Inne kolory: stone matt, white matt
2. Wanna łatwa w czyszczeniu
Własne SPA w domowym zaciszu to częste marzenie, a w domowej strefie wellness nie może oczywiście zabraknąć wanny. Na jej rancie możemy postawić na przykład kosmetyki, świecę, szczotkę do masażu i inne akcesoria, które uprzyjemnią kąpiel. Po seansie SPA czas na czyszczenie wanny? Niekoniecznie! Modele wykonane np. z akrylu, jak wanna Ravak Ypsilon, po kąpieli wystarczy spłukać czystą wodą. Konstrukcja wanny, rozszerzająca się lekko w okolicy ramion, zachęca do wygodnego ułożenia rąk, otwarcia klatki piersiowej, rozluźnienia szyi i głowy. Warto podkreślić, że Ypsilon wyróżniono nagrodą Red Dot 2022.
3. Jak utrzymać czystość w łazience – porządki pełną parą
Dla parownic marki Kärcher nawet największe wyzwania związane z utrzymaniem czystości w łazience, takie jak doczyszczenie kabiny prysznicowej, fug czy osadów na armaturze łazienkowej, to banał. Urządzenia wykorzystujące właściwości gorącej pary wodnej bez trudu domyją kafelki, lustra, sprzęty sanitarne. Usuną z nich przede wszystkim bakterie, bez szkodliwej dla zdrowia chemii i przy minimalnym zużyciu wody! To doskonałe rozwiązanie dla rodziców małych dzieci i alergików, gdyż używając parownic, mogą być całkowicie pewni, że postępują oszczędnie i ekologicznie. Na zdjęciu: parownica Kärcher SC 2 EasyFix PREMIUM HOME LINE
4. Higieniczne meble modułowe
Czas to wartość bezcenna, o czym bez wątpienia wiedzą projektanci modułowych, łatwych do skomponowania mebli i sprzętów łazienkowych. W kolekcji Abaco, za pomocą idealnie pasujących do siebie elementów, zintegrowano toaletę, bidet, umywalkę i schowek na akcesoria łazienkowe. Każdy moduł może być wykończony w taki sam sposób, jak dowolny zestaw mebli marki CEADESIGN. Projekt Natalino Malasorti ma odpowiadać potrzebom współczesnego człowieka, dlatego jest wykonany z higienicznej stali nierdzewnej, trwały, nadaje się do recyklingu i reprezentuje design bez podziału na płeć. To nie science‑fiction, to rzeczywistość.
5. Czystość w łazience a wybór toalety
Wszyscy wiemy, że toaleta i jej okolice to siedlisko bakterii, dlatego standardem na rynku są już bezkołnierzowe miski WC (oznaczone nazwami Rimless, Newsflash, Clean On, Aqua Blade czy Rimfree), wykonane z higienicznych tworzyw, z innowacyjnymi technologiami spłukiwania wody oraz deski toaletowe o właściwościach antybakteryjnych. Podtynkowy zestaw WC OMNIRES BOSTON to rozwiązanie 4w1: bezkołnierzowa miska toaletowa z wolnoopadającą deską i stelaż podtynkowy z przyciskiem spłukującym. Pokrytą jonami srebra deskę o właściwościach antybakteryjnych można wypiąć podczas sprzątania, a pozbawioną kłopotliwych zakamarków, bezkołnierzową miskę ceramiczną – wyczyścić np. przy pomocy gąbki lub szczotki z łagodnym detergentem. Podtynkowy zestaw pomaga utrzymać czystość w łazience również poprzez wygodniejsze mycie podłogi wokół toalety i brak nieestetycznych elementów instalacji sanitarnej.
Przeczytaj również: Miska WC bez kołnierza – 6 powodów, dlaczego warto ją mieć
6. Czysta strefa prysznica
Jeśli ściąganie wody z kabiny prysznicowej lub wycieranie do sucha parawanu nawannowego po każdym użyciu wydaje się wizją nierealną, mamy dobrą wiadomość. Szkło, przed osadzaniem się kamienia oraz trudnych do usunięcia śladów po wodzie i kosmetykach, ochronią specjalne samoczyszczące powłoki. Czy takie szkło faktycznie czyści się samo? Nie do końca. Pomaga jednak utrzymać czystość w łazience. Powłoka ochronna wypełnia bowiem mikroskopijne nierówności na jego powierzchni, więc krople wody spływają łatwiej. Wystarczy przetrzeć szklaną taflę mokrą gąbką lub ścierką z mikrofibry. Drzwi wnękowe New Trendy SMART LIGHT GOLD z bezpiecznego 8‑milimetrowego szkła hartowanego pokryto powłoką ochronną Active Shield, dzięki czemu jego powierzchnia jest idealnie gładka i łatwa w czyszczeniu. W ofercie producenta znajdziemy też odżywkę do kabin z powłoką Active Shield, która tworzy na powierzchni szkła dodatkową warstwę ochronną.
7. Czystość w łazience – spłukuj bez użycia rąk!
Pierwszą toaletę spłukiwaną wodą w 1596 roku skonstruował sir John Harington, jednak współczesną formę toalety opracował dopiero ok. 200 lat później Joseph Bramah, który zastosował w niej zawór kontrolujący przepływ wody napełniającej zbiornik i rurę w kształcie litery U. Technologia spłukiwania toalet od tamtej pory przeszła rewolucję: od spłuczek uruchamianych pociągnięciem za sznurek, aż po toalety aktywowane bezdotykowo, na czujnik podczerwieni. Proces spłukiwania wody w takich toaletach jest aktywowany po wykryciu ruchu lub automatycznie po skorzystaniu z toalety. Przycisk spłukujący TECElux mini ma funkcję elektronicznego spłukiwania bezdotykowego. Można go obsłużyć również manualnie (przez lekki dotyk) lub ustawić według indywidualnych preferencji. Przycisk wyposażony jest także w wentylator z filtrem węglowym neutralizującym przykre zapachy i delikatnie podświetlenie.
8. Farby przyjazne zdrowiu
Świat jest pełen barw, a kolory mają przecież ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli brakuje sił do działania, eksperci marki Benjamin Moore mają radę: zaproś do swojej łazienki kolory z palety Color Trends 2023 i powitaj Nowy Rok z dobrą energią. Wśród polecanych odcieni są na przykład: Raspberry Blush, Savannah Green, North Sea Green czy widoczny na zdjęciu Starry Night Blue. Promienny granat ze szczyptą fioletu z pewnością wyciszy umysł, a wnętrzu łazienki nada wyrafinowany charakter. Farby wykorzystujące rewolucyjną technologię „ColorLock® Technology” cechują też niespotykana głębia i trwałość koloru. Nie zawierają lotnych związków organicznych, są więc przyjazne alergikom.
Zobacz też: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu
9. Dozownik na czujnik ruchu
Bezdotykowy dozownik na mydło, żel antybakteryjny, żel pod prysznic czy balsam do ciała to świetny sposób, żeby utrzymać wyższy poziom higieny w łazience. Dozowniki bezdotykowe działają podobnie jak bezdotykowe przyciski spłukujące lub toalety myjące. Model od Simplehuman działa na sensor ruchu i w zależności od odległości dłoni, dozuje mniejszą (jeśli przyłożymy dłonie bliżej) lub większą (dłonie dalej) porcję mydła. Oprócz tego, ma mechanizmy zapobiegające kapaniu płynu i powstawaniu zacieków. Ładuje się go raz na ok. 3 miesiące, przez USB.
10. Baterie bezdotykowe
Coraz częściej w katalogach producentów obecne są baterie uruchamiane elektronicznie, na przykład na czujnik ruchu lub podczerwień. Na czym polega ich fenomen? Po wykryciu dłoni pod wylewką baterie automatycznie otwierają przepływ wody, zaś po upływie określonego czasu zamykają strumień. To idealny sposób na szybkie, higieniczne i energooszczędne mycie rąk. Z kolei jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie dzieci lub seniorów, wybierz zatem baterię termostatyczną, utrzymującą wybraną, stałą temperaturę wody lub baterię z ogranicznikiem temperatury, by nie dopuścić do oparzeń. Starasz się być eko? Na rynku dostępne są też baterie z ogranicznikiem przepływu wody, takie jak Dornbracht CYO o przepływie wody do 4,5 l/min
11. Dezynfekcja w pakiecie
Bakterie i wirusy często osiadają na odzieży w skupiskach, tworząc tzw. biofilm, który utrudnia ich usunięcie podczas zwykłego prania. Z pomocą spieszą zatem producenci pralek i pralko‑suszarek z opcją dezynfekcji odzieży. Ich tajną bronią w walce z drobnoustrojami są przede wszystkim aktywny tlen i wysoka (powyżej 60ºC) temperatura. Z pralko‑suszarką Amica AWD2S8614EKISJH ubrania będą sterylnie czyste. Urządzenie ma bowiem program do sterylizacji odzieży, który zgodnie z zaleceniami WHO przez 30 minut utrzymuje temperaturę powyżej 60°C i wytwarza gorącą parę wodną. Efekt? Odzież wolna od wirusów i bakterii. Z pewnością każdy doceni pralko‑suszarkę oszczędzającą miejsce (nie trzeba rozstawiać suszarki na pranie), energię (klasa energetyczna prania B) i czas (ma program Pranie i suszenie 60’ oraz Odświeżanie 15”).
Sprawdź też: Jak dbać o higienę w łazience?
12. Antybakteryjne płytki
To alternatywa dla tradycyjnych oczyszczaczy powietrza i lamp do dezynfekcji pomieszczeń. Płytki antybakteryjne tworzone są często w laboratoriach, przy udziale opatentowanych technologii produkcji, np. Hydrotect®, Bios Ceramics®, dzięki którym zyskują właściwości samoczyszczące oraz bakterio- i wirusobójcze. Niektóre z nich niwelują nieprzyjemne zapachy. Hamujący rozwój bakterii i mikroorganizmów spiek kwarcowy oferuje na przykład firma Lapitec®. Materiał przede wszystkim nie emituje szkodliwych substancji do otoczenia i w 100% ulega rozkładowi. Po zmieleniu staje się nowym, gotowym do wykorzystania surowcem, idealnym np. na ściany i podłogi w łazience lub strefę prysznica w przydomowym SPA. Dzięki certyfikatowi RINA, potwierdzającemu zdatność kamienia do zastosowań morskich, spiek można wykorzystać także np. na ekskluzywnym jachcie. Na zdjęciu: strefa prysznica wyłożona płytkami ze spieku Lapitec w SPA projektu Michele Perlini

Brud, który… wyparuje!
Natalia Bała, ekspertka marki Kärcher
Jeśli chodzi o domowe porządki, zarówno używanie mocnych detergentów, jak i stosowanie starych domowych sposobów na sprzątanie np. łazienki (jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy) po prostu mija się z celem. Dlaczego? Na wyczyszczonych powierzchniach pozostaje szkodliwa dla naszego zdrowia chemia, a domowe sposoby nie są w pełni skuteczne w usuwaniu drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Zdecydowanie skuteczniejsza jest para wodna. Urządzenia czyszczące parą to w pełni ekologiczne sprzęty, w ogóle niekorzystające z chemii. Według badania przeprowadzonego przez firmę Kärcher, myjki i urządzenia parowe wykazują 99,99% skuteczności w usuwaniu patogenów spotykanych w domach (bakterii, wirusów, grzybów). Bez trudu doczyszczają powierzchnie, których domycie stanowi największe wyzwanie, takie jak fugi czy kamienne osady na armaturze. Ponadto, urządzenia parowe to mistrzowie w czyszczeniu podłóg (z wyjątkiem surowego lub woskowanego czy olejowanego drewna).
Czyszczenie parą to przyszłość. To sposób na sprzątanie bez użycia osiadającej na sprzętach chemii, dużo skuteczniejszy, niż domowe sposoby na utrzymanie czystości. Oszczędzamy w ten sposób cenne zasoby: wodę (parownica zużywa jej minimalną ilość), pieniądze (nie wydajemy nic na chemię gospodarczą) oraz, last but not least, swoje nerwy. Parownica sprawi bowiem, że każdy, nawet najbardziej uporczywy brud, z którym toczyliśmy dotąd nierówną walkę po prostu… wyparuje.