Ta rezydencja – nazwana Outside In – to świetny przykład, jak można naturalnie, a zarazem nowocześnie i w wyszukany sposób połączyć wnętrza z otoczeniem. Dom i ogród są jednością. Tutaj paprocie ogrodowe dosłownie rosną wewnątrz domu. Między salonem a kuchnią! Wielkoszybowe przeszklenia tworzą złudzenie, że mieszka się pod koronami drzew. Rośliny z roku na rok anektują dla siebie coraz więcej przestrzeni. Patio z basenem – niewidocznym spoza domu – jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców.
Rekreacyjne patio
Przestronna willa (400 m²) powstała z myślą o czteroosobowej rodzinie. Wszystkie pokoje znajdują się na tym samym poziomie. Ich okna wychodzą na patio z basenem, co daje poczucie, jakby zawsze panowały tu wakacje. Dzień można zacząć od pływania, a zakończyć wypoczywając na wygodnej sofie.
Patio z basenem i ogrodowym prysznicem to rodzaj dodatkowego pomieszczenia rekreacyjnego pod gołym niebem. Zaprojektowane zostało w ten sposób, aby można tutaj było spędzać czas we dwoje, z dziećmi, z przyjaciółmi, a także samotnie. Można opalać się lub ukryć w cieniu, czytać, drzemać, rozmawiać przy kawie, bawić z dziećmi. To strefa zamknięta z zewnątrz, niedostępna dla przypadkowych osób. Architekci zadbali, aby każdy z domowników miał własną przestrzeń. Wspólnymi strefami są salon, kuchnia z jadalnią, ogród i właśnie patio z basenem.
Wśród bujnej zieleni
Przesuwne szklane drzwi od podłogi aż po sufit otwierają dom na ogród i patio. Mają jeszcze jedno zadanie: ukryć budynek pośród zieleni. Gdy zewnętrzne żaluzje są podniesione, ściany znikają i na wskroś można zobaczyć pozostałe części ogrodu. Wrażenie potęguje fasada z czarnej cegły, a także zintegrowane z nią donice. Po zasunięciu zewnętrznych żaluzji dom znika wśród drzew, pnączy i paproci. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zintegrowaną z fasadą, półkolistą donicę od frontu, która… wchodzi do salonu. Posadzona w niej zieleń (paprocie oraz inne rośliny cieniolubne) tworzy niezwykle oryginalny parawan przesłaniający wnętrze domu. Wewnątrz rezydencji efekt wzmacnia małe patio – także porośnięte paprociami – pomiędzy salonem a kuchnią z jadalnią.
Ogród jest utrzymany w stylu naturalnym. Nasadzenia – przeprowadzone przy współpracy z MTD Landscaping – wykonano tak, aby nie trzeba było poświęcać wiele czasu na ich pielęgnację. Wystarczy wiosną usunąć zaschnięte liście, od czasu do czasu zasilić i podlać rośliny oraz skosić trawnik.
Czytaj także: Rezydencja pośród wzgórz – malowniczy ogród i sielski klimat
Bardziej formalny charakter ma ogród na patio z basenem. Tutaj bowiem istotne było, aby do wody wpadało jak najmniej liści. Dlatego wybrano zimozielone pnącza i trawy ozdobne (wystarczy je przyciąć raz w roku). Dodatkową dekoracją tarasu są donice z kwiatami – można je przestawiać i tworzyć sezonowe kompozycje. Rośliny przy basenie tworzą przyjemny mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi. Delikatny szelest traw na wietrze ma działanie wręcz terapeutyczne – uspokaja i relaksuje.
Zobacz też: Całoroczny pawilon ogrodowy z basenem – piękny projekt z Kanady!

Dom i ogród z szacunkiem dla natury
Rezydencja została ukończona niedawno, ale wygląda, jakby stała tutaj od wielu lat. Architekci zaprosili przyrodę do kształtowania otoczenia według jej reguł. Zaprojektowali m.in. wiele podpór dla pnączy na ścianach budynku. Zewnętrzne, zintegrowane donice z czasem także jeszcze bardziej zostaną zaanektowane przez posadzone w nich płożące rośliny.
Rezydencja jest jednak nie tylko zieloną oazą przyjazną mieszkańcom. To także dom zbudowany z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jego wnętrza oraz wodę podgrzewają kolektory słoneczne zainstalowane na dachu. Budynek ma również własny magazyn energii geotermalnej oraz pompę ciepła.

Wnętrza rezydencji zachwycają elegancką prostotą. Dominują proste kształty, które nie rywalizują z zielenią roślin. Wszędzie odnajdziemy dużo drewna skontrastowanego z polerowanym betonem na podłodze. Tutaj mieszka się komfortowo. W kuchni do dyspozycji domowników są urządzenia marki Miele oraz Novy. Cały dom wyposażono w osprzęt marki Gira. Uwagę zwracają nowoczesne lampy Foscarini. W salonie do wypoczynku zaprasza sofa Hay. Połączenie designu, natury i nowoczesności stało się patentem na stworzenie rodzinnej siedziby na pokolenia.
Projekt: Bedaux de Brouwer & i29, www.bedauxdebrouwer.nl oraz www.i29.nl
Zdjęcia: i29/Ewout Huibers
Studio i29 oraz Bedaux de Brouwer Architects
www.bedauxdebrouwer.nl, www.i29.nl
Studio i29 założyli Jaspar Jansen (rocznik 1970) i Jeroen Dellensen (rocznik 1972). Siedziba pracowni znajduje się w Amsterdamie (Holandia). Projekty i29 były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach dla architektów, m.in. dom Tiny otrzymał tytuł House of the Year Frame Awards 2019.
W portfolio studia są wnętrza m.in. dla booking.com, Bijenkorf Amsterdam (grupa Selfridges), Samsonite Europe, magazynu FRAME, Narodowego Muzeum Ceramiki, Leeuwarden. Studio tworzy przestrzenie o silnej tożsamości, które przyciągają i inspirują.
Bedaux de Brouwer Architects to holenderska firma architektoniczna, której tradycje sięgają 1937 r. Pracownię tworzy zespół architektów. W ostatnich dziesięcioleciach wiele jej projektów otrzymało nagrody architektoniczne. Są rozpoznawalne dzięki eleganckiej, prostej architekturze inspirowanej modernizmem oraz integralności ze środowiskiem naturalnym. Dbałość o szczegóły oraz równowaga między otoczeniem, budynkiem i wnętrzem to wyznaczniki pracy architektów.