Prawdopodobnie pierwszym polskim domem mobilnym był wóz Michała Drzymały. Na początku XX w., gdy Polska była jeszcze pod zaborami, on i jego rodzina zamieszkali w wozie cyrkowym na kółkach. Władze pruskie nie chciały bowiem Drzymale wydać pozwolenia na budowę nowego domu.
Obecnie mieszkanie w domach mobilnych – niekoniecznie na kółkach – jest coraz popularniejsze. I to nie tylko w Polsce! Każdy ma inne powody, by tak mieszać.
Całoroczny dom letniskowy – zobacz świetny projekt z Kanady
Dlaczego dom mobilny
Domy mobilne to możliwość uniezależnienia się od wynajmowania mieszkania, osiadania na stałe czy korzystania z hoteli. Z takim domem można podróżować i zwiedzać świat. Albo przenieść go na inną działkę, gdy zmienią się plany życiowe.
Dla wielu osób domy mobilne to pomysł na wakacyjne letnisko. Inni mieszkają w nich cały rok, bo – z różnych względów – nie chcą lub nie mogą wybudować tradycyjnego domu. W mobilnym domu są zawsze u siebie. Mają posprzątane – tak jak lubią, a zapasy – zawsze pod ręką. Mogą zrobić pranie, skorzystać z łazienki, wyspać się, ugotować obiad.
To sposób mieszkania popularny na całym świecie, także w bogatych krajach. Przykładowo, w USA wiele osób tak mieszka, by uniknąć płacenia wysokich podatków od nieruchomości albo móc łatwo i szybko przemieszczać się tam, gdzie jest praca.
Dom mobilny łatwo sprzedać bez pozbywania się działki. W jego miejsce można wybudować dom na fundamentach, czy postawić kolejny dom mobilny, np. większy i bardziej komfortowy.
Dom nad jeziorem: piękne wnętrza po modernizacji
Na kółkach i bez
Domy mobilne mają wiele wersji. Dzielą się na dwie podstawowe grupy: z możliwością poruszania się po drogach publicznych oraz bez takiej opcji.
Domy z możliwością poruszania się po drogach publicznych to przyczepy i samochody kempingowe. Muszą mieć rejestrację i ubezpieczenie. Ich zaletą jest możliwość podróżowania nimi, także do innych krajów, a nawet na inne kontynenty.
Domy bez możliwości poruszania się po drogach publicznych też często mają koła. Służą one jednak tylko do przemieszczania domu po działce. Na dalsze odległości przewozi się je ciężarówkami. Co ważne, domu mobilnego nie trzeba ani składać przed transportem, ani rozkładać po transporcie. Dzięki specjalnej konstrukcji, tego typu budynki podnosi się dźwigami, podobnie jak kontenery. Dlatego popularna ich nazwa to „domy kontenerowe”. Operacja podniesienia i posadowienia domu mobilnego nie jest skomplikowana. Trzeba jednak np. wypoziomować domek, czy przygotować podłączenia do instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej. Dlatego najlepiej zlecić to specjalistom. Łatwo ich znaleźć w firmach oferujących domy mobilne.
Przepisy prawne
Ze względu na różnorodność domków mobilnych, a także różne formy własności gruntów, lokalne przepisy (np. ochrona konserwatora zabytków), czy wymiary działek, zawsze trzeba sprawdzić, jakie formalności trzeba ewentualnie załatwić.
Przyczepy oraz samochody kempingowe, np. kampery, rejestruje się w wydziałach komunikacji, tak jak inne pojazdy. Trzeba także wykupić ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe. Po dopełnieniu tych formalności można nimi podróżować.
W przypadku domów mobilnych, które nie mogą się poruszać po drogach publicznych, warto korzystać z porad np. firm produkujących takie domy oraz urzędów gmin. Jeśli domek ma stanąć w rodzinnym ogrodzie działkowym, dobrym źródłem informacji będzie np. prezes ogrodu. Tu ważne są
m.in. maksymalne wymiary zabudowy domku – do 35 m² plus piętro (do 4–5 m wysokości budynku, w zależności od kształtu dachu) oraz taras, garnek lub weranda do 12 m².
Na gruntach prywatnych istotne mogą być też minimalne odległości domku od granic działki. Warto się też upewnić, jak sformalizować podłączenie energii elektrycznej, jeśli działka należy np. do rodziców czy babci. Często domy mobilne mają np. specjalne zbiorniki na wodę i ścieki. Jednak i wtedy trzeba sprawdzić, gdzie można ścieki wywozić.
Co można mieć
Firm oferujących nowe domy mobilne – do ustawienia na działce – jest wiele. Projekt można wybrać z katalogu albo zamówić indywidualny. W takim domku mieszka się nie mniej wygodnie, niż w zwykłym mieszkaniu. Są wyposażone w łazienki, kuchnie, sypialnie, salony. Można mieć ogrzewanie, klimatyzację, telewizję, internet, płytę indukcyjną, chłodziarko zamrażarkę, zadaszony taras, a nawet kominek. Ile to kosztuje? Koszt jest porównywalny do samochodu. Tak jak auta mają różny standard, tak samo jest z domami mobilnymi. Więcej trzeba zapłacić np. za wykończenie drewnem, metalowe rynny, lepszą termoizolację, dekoracyjne oświetlenie LED, czy podwyższenie wysokości sufitu.
Stary dom mobilny, tak jak samochód, można sprzedać. I zainwestować w kolejny, jeszcze lepiej dopasowany do potrzeb.