Rozbrzmiewająca na 163 m² muzyka codziennego życia mieszkańców – niczym utwór orkiestry symfonicznej – płynie z wielu kierunków i różnych źródeł. Zaprojektowany przez MIKOŁAJSKAstudio dom ma bowiem aż 3 poziomy. Lubiące wyzwania, doświadczone architektki, dzięki poznaniu gustu i oczekiwań 4-osobowej rodziny, perfekcyjnie poradziły sobie z niełatwym zadaniem. Dzięki nim, w zanurzonych w odcieniu classic blue wnętrzach, każdy – niezależnie od gustu muzycznego – może poczuć bluesa.
Błękitna sonata
Właściciele pragnęli, by wnętrze ich domu było jasne i w niewymuszony sposób eleganckie, a przy tym niepozbawione rodzinnego ciepła. Wiodącą paletę kolorów miały stanowić błękity przechodzące niekiedy w turkus, uzupełnione neutralną bielą i łagodnymi odcieniami szarości. Przestrzeń ocieplają akcenty złocistych żółci, detale w kolorze mosiądzu oraz miękkie, przytulne tkaniny. Długie rozmowy z inwestorami doprowadziły do konkluzji, że równie istotne co funkcjonalność, są dla nich proste, nowoczesne formy, przestronność oraz przytulny nastrój.
Na parterze udało się wygospodarować miejsce na duży salon, jadalnię oraz kuchnię. W części użytkowej salonu próżno szukać tradycyjnych szaf i ciężkich optycznie mebli. Zamiast tego, w otwartą przestrzeń wkomponowano lekką zabudowę meblową zaprojektowaną przez MIKOŁAJSKAstudio. Jej wykonaniem zajęła się Manufaktura Stolarska z Modlniczki koło Krakowa. Wykwalifikowani stolarze zrealizowali m.in. ciekawe deskowanie, sprytnie wkomponowane w reprezentacyjną ścianę przy kąciku TV. Ta ostatnia została pomalowana na najmodniejszy kolor roku 2020, czyli classic blue.
Według ekspertów z Instytutu Pantone, przypominający wieczorne niebo odcień ma zachęcać do poszerzania horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji. Myśl ta idealnie obrazuje projekt podkrakowskiego domu i styl życia jego mieszkańców. Ustawione w rzędzie książki kucharskie zachęcają do wspólnego gotowania, a obita aksamitem sofa kusi, by urządzić seans kina familijnego. Kreatywność pobudza także rozciągający się wokół sofy jedwabny dywan włoskiej firmy Toulemonde Bochart, którego wzór wygląda jak położone dziecięcą ręką plamy farby. Do wspólnych posiłków i codziennych rozmów zachęca natomiast okrągły stół z rozkładanym blatem. Inspirujący odcień classic blue przybrały połyskujące złotymi wykończeniami, ustawione wokół niego krzesła Cheri niemieckiego studia WertelOberfell.
Symboli otwartości i chęci poszerzania horyzontów jest w podkrakowskim domu jeszcze więcej. Wyobraźnię maluchów może pobudzać chociażby ściana przy wejściu na schody: z rozmieszczonych na tapecie marki Wall&Deco liter dzieci mogą na przykład… uczyć się alfabetu. Pomysłowo zaprojektowane wnętrze podkreślają stoliki kawowe Limbo od Kare Design i nawiązujące do stylu art déco lampy. Wykonane z naturalnego marmuru i agatu blaty stołów sprawiają, że każdy z nich jest inny. Wyjątkowość wnętrza podkreślają przywiezione z lokalnych pracowni z Krakowa i Lanckorony wyroby ceramiczne. Kreatywność nie lubi być zamykana w sztywne ramy. Stąd, zamiast tradycyjnych ścian i przegród, jedyną granicę między przedsionkiem, a ogromną przestrzenią salonu z aneksem kuchennym stanowią transparentne, szklane drzwi wykonane przez firmę UNIGLASS POLSKA.
Muzyczna impresja
Część kuchenną podkrakowskiego domu urządzono w klasycznej tonacji blue. Pierwsze skrzypce gra tu niezwykle funkcjonalna, nowoczesna zabudowa aneksu kuchennego. Proste fronty szafek kryją mnóstwo sprzętów i akcesoriów niezbędnych w codziennym życiu rodziny. Dzięki tego typu rozwiązaniom, utrzymanie porządku na co dzień staje się zdecydowanie łatwiejsze. Przestrzeń roboczą w kuchni powiększa półwysep z wygodnymi stołkami z oferty MIDJ Italy. Nad nimi, niczym artystyczna instalacja, zawieszone zostały okrągłe lampy Revolta. Ażurowe stelaże w kształcie okręgów o różnej średnicy wprowadzają do wnętrz dynamikę. Gładkie fronty zabudowy kuchennej ożywiają także ułożone w patchworkową mozaikę płytki ścienne marki Quintessenza Ceramiche. Geometryczne podziały kontynuuje konstrukcja zlokalizowanych nieopodal kuchni schodów. Ich wykonanie okazało się największym wyzwaniem podczas aranżacji domu.
– Właściciele chcieli, by ze schodów mogły bezpiecznie korzystać ich córeczki. Z drugiej jednak strony, pełne wydzielenie i zamknięcie bardzo wąskiej klatki schodowej nie byłoby korzystne. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na zastosowanie dekoracyjnych drewnianych listew. Czarny kolor podkreśla wizualny podział przestrzeni, nie ograniczając przepływu naturalnego światła – tłumaczą właścicielki pracowni MIKOŁAJSKAstudio.
Nowoczesne mieszkanie dla rodziny – zobacz wnętrza w stylu skandynawskim
Zmianom uległ także układ funkcjonalny pokoi na piętrze. Architektki spełniły marzenie inwestorów, którzy pragnęli mieć w domu gabinet. Niestety w pierwotnym projekcie zabrało na niego miejsca.
– Początkowo, na pierwszym piętrze mieściły się dwie łazienki i trzy malutkie sypialnie –wspomina Ida Mikołajska. Zdecydowałyśmy się pozostawić tylko jedną łazienkę, za to większą. Zmieściła się w niej duża, podwójna umywalka, toaleta, bidet, a także wanna i kabina prysznicowa. W drugiej łazience urządziliśmy pralnię. Na piętrze powstały też dwa większe pokoje dziecięce i wymarzony gabinet. Dodatkowe pomieszczenie pełni obecnie funkcję pokoju gościnnego.
Bliżej nieba
Po dniu przepełnionym hałasem czas na… odrobinę ciszy. Pod urokliwymi skosami na najwyższym piętrze domu inwestorzy mogą odpocząć od gwaru dziecięcych rozmów i choć przez chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego. Na ograniczonej skosami przestrzeni poddasza doświadczonym architektkom udało się urządzić wygodną sypialnię z prywatną łazienką i garderobą. Do błogiego wypoczynku zachęca ogromne łóżko kontynentalne. Jego wezgłowie tworzy spójną kompozycję z połyskującą złotem, tapicerowaną ścianą oraz wykonanymi na wymiar szafkami. Salonowy styl wnętrza podkreślają ogromne lustro w zdobionej ramie i przypominająca filigranową gałązkę lampa luksusowej marki Moooi.
A po drzemce… czas na kąpiel. Kilka kroków wystarczy, by po przekroczeniu przeszklonych drzwi z modnymi, czarnymi okuciami znaleźć się w jasnym, przestronnym salonie kąpielowym. Okazała szafka podumywalkowa, wysokiej jakości armatura i płytki z naśladującym marmur użyleniem nadają mu niezwykle elegancki sznyt. Buduarowy charakter wnętrza podkreślają detale: ażurowy stolik pomocniczy, kwiaty czy zamknięte w złotych oprawach lampy. O komfort korzystania z łazienki dba kryjąca mnóstwo przestrzeni do przechowywania, zaprojektowana na wymiar zabudowa meblowa. Relaks w wolno stojącej wannie z widokiem na gwiazdy lub zachodzące słońce sprawia zaś, że można zapomnieć o wszystkich troskach.
Wakacyjny dom nad jeziorem Kisajno: dla miłośników żeglarstwa
Wiele wątków
Niekwestionowany talent, wyczucie estetyki i zrozumienie potrzeb 4-osobowej rodziny sprawiło, że właścicielkom pracowni MIKOŁAJSKAstudio udało się stworzyć niebanalną kompozycję. Każdy element odgrywa w niej ważną rolę i sprawia, że wnętrze tworzy harmonijną całość. „Wszystkie piękne przedmioty w domu są zachętą, aby skoncentrować się na wyższych, pozytywnych wibracjach”. Przywołanym przez panią domu cytatem z książki Agnieszki Maciąg spuentujemy ten wielowątkowy utwór.
Projekt: Krystyna i Ida Mikołajskie, MIKOŁAJSKAstudio, www.mikolajskastudio.pl
Zdjęcia: Jakub Dziedzic, www.wnetrzakrakow.pl

Krystyna i Ida Mikołajskie
właścicielki MIKOŁAJSKAstudio
www.mikolajskastudio.pl
Autorskie biuro Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Krystyna Mikołajska rozpoczęła karierę od wygrania międzynarodowego konkursu architektonicznego, dzięki któremu po ukończeniu studiów została zaproszona do pracy na stanowisku architekta w wiodącym, norweskim biurze architektonicznym HRTB Arkitektene AS w Oslo. Po paru latach pobytu i pracy w Norwegii wróciła do Polski i założyła – wraz z mężem, architektem Marianem Mikołajskim (obecnie Honorowym Konsulem Królestwa Norwegii w Krakowie) i norweskim architektem Frithjofem Wiese – biuro Architekci Mikołajski&Wiese z siedzibą w Krakowie. Jej prawdziwą pasją było jednak projektowanie wnętrz. Postanowiła więc pójść za głosem serca. Dziś prowadzą z mężem osobne biura. W MIKOLAJSKAstudio Krystyna specjalizuje się w projektach wszelkiego typu wnętrz, dla klientów indywidualnych i firm.
Ida Mikołajska – obecnie doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Podczas wielu międzynarodowych wymian i warsztatów miała okazję poznać różnorodne podejście do projektowania. Uczestniczka Międzynarodowych warsztatów LOTUS, studentka na Wydziale Architektury w University of Manchester oraz Manchester Metropolitan University, praktyki odbyła w ATP Arkitekter w Oslo oraz Omega Smartbuilt. Odbyła także roczny staż w firmie projektowo wykonawczej Diamond Module. Członek brytyjskiego stowarzyszenia The Design Society.