Kościół przekształcony na rezydencję? Tutaj właściciele zadbali, by zostało zachowane dziedzictwo kulturowe. Zachwyca połączenie neogotyckiej architektury z XIX wieku oraz nowoczesnych wnętrz. Ogród ma dawny charakter.
Kościół został wybudowany pod koniec XIX wieku we Frelighsburgu w Kanadzie. Dziś w tej miejscowości mieszka zaledwie ok. 1.000 osób. Na zaadoptowanie nieużytkowanego kościoła oraz plebanii zdecydowali się bracia Pierre i Loïc Boivin – właściciele firmy budowlanej Constructions Boivin. Jeden zamieszkał w dawnym kościele, zaś drugi – na plebanii.
Dziedzictwo kulturowe
Zamieszkanie w kościele to odważna decyzja. Jego przystosowanie do wymogów współczesnego życia wymagało niestandardowego podejścia. Właściciele od początku chcieli zachować jak najwięcej oryginalnych elementów budynku, a także jego wyjątkowy charakter. Pragnęli jednak, aby wnętrza były utrzymane w nowoczesnym, rezydencjonalnym stylu. Projekt aranżacji wnętrz przygotowała pracownia dp Espace Design. Właściciele zaś projekt zrealizowali – ich firma specjalizuje się m.in. w renowacjach.
Z zewnątrz bryła kościoła pozostała niezmieniona. Tak jak dawniej, wzrok przyciąga czerwona cegła, z której wybudowano ściany. Na dzwonnicy pozostał stary dzwon, ważący blisko pół tony, pochodzący z odlewni w Baltimore. Nie ingerowano nawet w otoczenie budynku – ogród także ma dawny charakter.
Wewnątrz budynek zachował bardzo wiele z poprzedniego wyposażenia oraz układu pomieszczeń. Został m.in. chór, a na nim – ogromne, zabytkowe organy. Stare schody, po których wchodzili organiści i chórzyści zastąpiono jednak nowymi, bardziej ażurowymi. Wymieniono także balustradę na chórze – na szklaną, dzięki czemu konstrukcja stała się wizualnie lżejsza, bardziej domowa i neutralna.
Nowoczesne wnętrza
Chociaż w budynku zachowano wiele starych elementów, nie ma wrażenia mieszkania w kościele. Dawne mury tworzą stylowe tło dla nowoczesnego wyposażenia rezydencji.
Do środka wchodzi się teraz z boku, a nie głównym wejściem. To symbol zmian. W dawnym przedsionku zaaranżowano salonik do kontemplacji i relaksu przy lekturze. Zamiast wrót są teraz przeszklone, ogromne drzwi tarasowe. Siedząc wygodnie w fotelach można podziwiać pejzaż, rozmawiać, czy obserwować zmieniające się pory roku. Główny salon, a także kuchnia i jadalnia znajdują się tam, gdzie kiedyś były ustawione ławki. Strefa nocna została urządzona na wyższej kondygnacji, czyli chórze.
Aranżacja wnętrz ma nowoczesny charakter, tak jak lubią właściciele. Jest niesamowicie przestronnie i jasno. Paletę kolorów ograniczono do czerni, bieli i kilku akcentów koloru niebieskiego. Przestrzeń ociepliło drewno. Jest go tutaj mnóstwo – od mebli po okładziny ścian i podłóg. Drewno współtworzy przytulną atmosferę, ale ma także inne, ukryte zadanie. Budynek wznoszono z myślą o dobrej akustyce. We wnętrzach mieszkalnych zaś to nie jest zbyt pożądane. Powierzchnie drewniane, a także tapicerowane meble i dywany, wyciszyły pomieszczenia.
Na miarę XXI wieku
Nie było łatwo przystosować stary, bardzo wysoki budynek do wymogów technicznych na miarę XXI wieku. Jednym z najtrudniejszych problemów do rozwiązania była wymiana okien i drzwi. Nowa stolarka musiała być energooszczędna, przystosowana do zimnego klimatu, a jednocześnie komfortowa w użytkowaniu i pasująca do zabytku. Zadania podjęła się firma Fabelta, specjalizująca się w wielkoformatowych, nietypowych przeszkleniach wykonywanych na zamówienie. Kształty okien i drzwi zostały zachowane jak w oryginalnej stolarce sprzed ponad wieku, z charakterystycznymi łukami na górze. Dzięki specjalnym szybom oraz profilom nowej stolarki, wnętrza zostały po renowacji jeszcze lepiej doświetlone naturalnym światłem.
W budynku zastosowano nowoczesne ogrzewanie podłogowe, wspomagane przez instalację fotowoltaiczną, której panele umieszczono na dachu dawnej kruchty. Pod chórem zaprojektowano nowoczesny, ogromny kominek, przy którym z przyjemnością zasiada się w chłodne wieczory. W tych niezwykłych wnętrzach znów dzieją się ludzkie historie. W przestronnej jadalni, przy dużym stole, spotykają się rodzina, przyjaciele, goście… Celebrowane są święta i omawiane ważne sprawy. Życie toczy się dalej.
Projekt aranżacji wnętrz: dp Espace Design, www.dpespace.com
Renowacja i konstrukcja: Constructions Boivin, www.constructionsboivin.com
Projekt i wykonanie stolarki: Fabelta, www.fabelta.com
Zdjęcia: Dominic Boudreau