– Decydując się na samodzielne urządzanie mieszkania, warto pamiętać o paru trikach stosowanych przez dekoratorów wnętrz. Prawidłowe rozmieszczenie mebli i dodatków wokół punktu centralnego, zasady proporcji i skali oraz odpowiedni dobór kolorów – oto tajniki projektowania wnętrz, dzięki którym odpowiednio wykorzystamy każdą przestrzeń naszych czterech kątów oraz stworzymy spójną, stylową i komfortową aranżację – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.
Symetria, asymetria a równowaga promieniowa
Symetrię możemy zaobserwować nie tylko w przyrodzie. Niezwykle powszechna jest także w projektowaniu wnętrz, ponieważ sprawdza się w każdym wystroju. Równowagę symetryczną osiągniemy poprzez wykorzystanie niewidzialnej osi punktu centralnego (np. stołu, łóżka, kominka), a następnie stworzenie za pomocą mebli, dodatków, kolorów czy oświetlenia lustrzanych układów po obu jej stronach. Dzięki takiej kompozycji nasza przestrzeń stanie się bardziej poukładana oraz da nam poczucie stabilności i spokoju.
Asymetria tworzy mniej formalny i sztywny schemat. Przestrzenie urządzone zgodnie z tą zasadą są o wiele bardziej interesujące, żywe oraz pełne dynamizmu, dzięki czemu zyskuje ona na popularności. Odrzuca się tutaj stosowanie takich samych przedmiotów. Kluczem do osiągnięcia harmonii jest zrównoważenie na przeciwległej osi wizualnych wag, tekstur i kolorów. Tego typu rozwiązanie jest trudniejsze do osiągnięcia i wymaga umiejętności projektowania.
Z kolei równowaga promieniowa charakteryzuje się punktem centralnym, wokół którego równomiernie rozstawione są pozostałe elementy wystroju, „promieniujące” na zewnątrz lub do wewnątrz. Powszechnym przykładem są krzesła skupione wokół stołu czy okrągła oprawa światła. Jeśli chcemy, by uwagę przyciągał punkt znajdujący się pośrodku przestrzeni, zastosowanie równowagi radialnej jest świetnym wyborem. Ta jednostka balansująca sprawi, że nasze wnętrze emanować będzie niezwykłą elegancją.
Czytaj też: Jak sprawić, by pokój wyglądał na większy? 3 wskazówki
Tajniki projektowania wnętrz – skala a proporcja
Przy urządzaniu niezwykle ważne są skala i proporcje. Skalą określa się relację danego obiektu w stosunku do jego tła bądź innych elementów wyposażenia, natomiast proporcja to sposób, w jaki te poszczególne elementy współgrają ze sobą. Odpowiednio zastosowane stworzą interesującą, pełną ekspresji aranżację. Jak się nimi posługiwać? Pamiętajmy, że element główny naszego pomieszczenia (np. łóżko w sypialni, stół w jadalni czy kanapa w salonie), ustala proporcje dla pozostałych części wyposażenia. Sekret tkwi także w zróżnicowaniu wymiarów mebli i dekoracji. Ich wielkość, a także mnogość wzorów i tekstur powinny być dopasowane zarówno do rozmiaru naszych pokoi, jak i pozostałych składowych całego wystroju. Jeśli poprawnie rozmieścimy każdy z przedmiotów, będziemy nawet w stanie stworzyć iluzję, że dana przestrzeń jest mniejsza bądź większa niż w rzeczywistości.
Harmonia za pomocą kolorów
Harmonię we wnętrzu uzyskamy także poprzez odpowiedni dobór barw. Jednokolorowe pomieszczenia mogą wydać się monotonne, a te wielobarwne często odbieramy jako krzykliwe i męczące, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie równowagi. Z pomocą przychodzi zasada 60/30/10, zgodnie z którą paleta barw powinna wykorzystywać trzy kolory: 60% odpowiada odcieniowi głównemu, będącemu tłem dla pozostałych, 30% dopełniającemu, a 10% akcentowemu. Oprócz trzymania się tej reguły, pamiętajmy też o dostosowaniu kolorystyki do wielkości pomieszczeń. W tych mniejszych sprawdzą się jasne tonacje, które sprawią, że pokoje będą wydawać się przestronniejsze, z kolei w większych wnętrzach bez ograniczeń stosować można ciemne barwy, które uczynią je przytulniejszymi. W ten sposób zachowamy równowagę.
Zobacz też: Urządzanie wnętrz od A do Z – jak to zrobić samemu?
Tajniki projektowania wnętrz. Jak stosować kontrast?
Wprowadzenie kontrastowych rozwiązań nie tylko ożywi nasze mieszkanie, ale także nada mu dynamikę oraz charakter. Te kolorystyczne zestawienia można tworzyć, wybierając sąsiadujące bądź przeciwległe odcienie z koła barw. Oprócz zestawiania ze sobą odmiennych tonacji, kontrasty stosować można także za pomocą zróżnicowanych materiałów i faktur. Połączenia mebli z różnych epok i stylów, gładkich powierzchni z tymi chropowatymi, a także dekoracji o prostych i fikuśnych kształtach zaowocują interesującymi aranżacjami. Odważne zestawienia kolorystyczne oraz materiałowe dodadzą wnętrzom energii i oryginalności oraz z pewnością zwrócą uwagę niejednego gościa.
Powyższe zasady są podstawą do stworzenia harmonijnego, spójnego i stylowego wnętrza, ale jaki dokładnie kształt przybierze aranżacja, zależy od nas samych.
Opracowanie: firma RuckZuck