Świat Rezydencji nr 1-2/2022

PRZECZYTASZ W NUMERZE:

Z rekomendacją
Przedstawiamy najgorętsze trendy kolorystyczne tego sezonu. Wśród nich jest czerwień i Veri Peri – Kolor Roku 2022. Ciepły odcień błękitu przełamany odrobiną czerwieni i fioletu to symbol zmian, dodający odwagi i otwartości.

Dobre pomysły
Szmer wody, nastrojowe światło, piękne wyposażenie w duchu wellness – to recepta na stres i nadmiar obowiązków.

Godne polecenia

POROZMAWIAJMY O SZTUCE
Gen kolekcjonowania
Kupujemy dzieła sztuki do aranżacji wnętrz, czasami na prezent, a jeszcze częściej jako inwestycję czy lokatę kapitału. To są pojedyncze zakupy. Co jednak powoduje, że stajemy się kolekcjonerami?

Czytelnia

GALERIE ŚWIATA
Galerie Rzymu
Kolejny album wydawnictwa ARKADY z serii ARCYDZIEŁA MALARSTWA różni się od pozostałych: zamiast wnikliwego przedstawienia jednego muzeum pokazuje w układzie chronologicznym zbiory aż dziewięciu rzymskich galerii – państwowych, miejskich i prywatnych. Zaprezentowany przekrój malarstwa od starożytności po czasy najnowsze
jest absolutnie wyjątkowy. Obejrzenie wszystkich zawartych w nim obiektów w naturze wymagałoby wielkiego nakładu czasu i wysiłku!

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ
Tak rodzi się wolność
Najlepszym narzędziem projektowania jest pustka. To z niej rodzą się wolność i forma – twierdzi Jan Sikora, autor niezwykłych wnętrz gdańskiego apartamentu. Marzył, by tworząc kolejny projekt poczuć się jak dyrygent, pod którego batutą wybrzmiewa nowa, zaskakująca kompozycja.

SPOSÓB NA…
Kuchnie z klasą – trendy 2022
Już dawno nie było tak dużych zmian w projektowaniu kuchni. Nadeszła era kolorów ciemnych oraz inspirowanych barwami natury. W cenie są rzemiosło, jakość i złote dodatki.

WYSZUKIWARKA
Wznosimy toast!
Karnawał sprzyja wznoszeniu toastów. Jak i w czym to robić, by móc w pełni docenić walory szlachetnych trunków? Znajomość alkoholowego savoir vivre pozwoli Ci zabłysnąć w towarzystwie.

W DUŻYM FORMACIE
Kurtyna w górę
Gdyński apartament jest jak misternie zbudowana scena dla epizodów codzienności. Zatopione w luksusie wnętrza projektu Joanny Safranow przywodzą na myśl wzburzony ocean i rafę koralową. Autorskie meble przypominają oszlifowane diamenty.

MODNE ROZWIĄZANIA
Sięgnij po klasykę!
Elegancja, harmonia, spokój, szlachetne materiały i wysoka jakość – dzięki tym cechom styl klasyczny nie poddaje się próbie czasu. Stwórz salon kąpielowy, którego wystrój oprze się chwilowym trendom.

ARANŻACJE
W szczytowej formie
By stworzyć prywatną siłownię lub strefę wellness trzeba się odrobinę nagimnastykować, ale efekt jest warty wysiłku. Kreatywni projektanci udowadniają, że o kondycję fizyczną i zdrowie można dbać w domu na różne sposoby.

Z WIZYTĄ
Rosyjska awangarda
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać suprematyzmu – kierunku sztuki abstrakcyjnej z początku XX wieku, zobaczcie, jak nadal może być inspirujący. Ten moskiewski apartament to przykład rosyjskiej awangardy w luksusowym wydaniu.

WZORNICTWO
Jesteśmy ciepłolubni
W sam raz na zimę, ale nie tylko. Kominki, piece i grzejniki mogą być dekoracją wnętrz cały rok. Niektóre wyposażone są w dodatkowe funkcje: świecą, dezynfekują, zastępują szafki i lustra.

ZIMOWY OGRÓD
Nie tylko w bieli
Zamiast zapadać w sen zimowy, początek roku lepiej spędzić w ogrodzie! Doglądanie zimnolubnych roślin, dokarmianie ptaków, odśnieżanie podjazdu czy lepienie bałwana – jest tu tyle do zrobienia. Zmarzlaki mogą przenieść się na ogrzewany taras lub zaszyć w piwniczce z kieliszkiem rozgrzewającego wina w dłoni.

OD PROJEKTU DO REALIZACJI
Montreal u stóp
Zabytkowa rezydencja z lat 60. XX wieku projektu MU Architecture położona jest na Mont Royal – najwyższym szczycie w Montrealu. Mieszkająca tutaj rodzina ma do dyspozycji 26 pokojów.

SMAKI ŚWIATA
Smakowitości z Zielonej Wyspy
Z jednej strony prosta, wiejska, wręcz przaśna, z drugiej – niesamowicie sycąca i smaczna. Taka jest właśnie kuchnia irlandzka. Choć nie zaskakuje wyszukanym smakiem, nigdy nas nie zawiedzie.

NOTATKI Z PODRÓŻY
Przeżyć Timkat – święto radości
Słowo Timkat w wolnym tłumaczeniu oznacza chrzest, a samo święto obchodzone jest 19 lub 20 stycznia i upamiętnia chrzest Chrystusa w Jordanie. Etiopscy wierni kościoła ortodoksyjnego skupiają się na modlitwie, odnowieniu chrztu, procesjach, święceniu wody, a co najważniejsze – na kilkudniowym świętowaniu.

LABORATOROIUM DOBREJ MARKI
Rok pod znakiem Dobrych Marek
Za nami kolejny rok pod znakiem Dobrych Marek. Choć w 2021 nie mogliśmy wypełnić Waszych kalendarzy spotkaniami tak szczelnie jak dawniej, cieszymy się, że byliście z nami. Zapewniamy, że w 2022 Laboratorium Dobrej Marki powróci, a póki co dzielimy się wspomnieniami z ostatnich wydarzeń w 2021 roku: we Wrocławiu i w Łodzi.

NOWOŚCI