Stolik śniadaniowy, blat barowy, stół. Co wybrać? To zależy od powierzchni kuchni i stylu życia domowników. W każdej wersji kuchnia z jadalnią powinna być miejscem, gdzie z przyjemnością jada się wspólne posiłki. Zastanawiasz się, jak ją urządzić? Zobacz ciekawe pomysły i inspiracje!
1. Efekt unoszenia
Szkło to materiał, który nadaje się np. na podporę blatu barowego. Ma się wrażenie, że kuchnia jest większa. Dzieci mogą jadać szybkie posiłki, czy odrabiać lekcje pod okiem krzątających się rodziców.
2. Kuchnia z jadalnią – modne dodatki
Obrusy, serwety, poduszki, rolety… Dzięki tkaninom i dodatkom w modnych kolorach można szybko zrobić metamorfozę jadalni. Bazą jest rodzinny stół, np. z drewna.
3. Okrągły stół
Niewielki stół w kuchni to wygodne miejsce do serwowania śniadań czy podwieczorków. Komplet jadalniany w tym samym stylu i kolorze, co meble kuchenne, podkreśli reprezentacyjny charakter wnętrza.
4. Przedłużony blat
Stolik, utworzony przez przedłużenie blatu wyspy, jest dostępny z kilku stron. Myjąc naczynia czy przygotowując posiłki można swobodnie rozmawiać z osobami siedzącymi na hokerach.
5. Kuchnia z jadalnią za parawanem
W małych mieszkaniach trudno znaleźć miejsce nawet na niewielką jadalnię. Dzielenie przestrzeni ruchomymi przepierzeniami pozwala wygospodarować miejsce na stół nie tylko do wspólnych posiłków, ale i pracy czy odrabiania lekcji.
Zobacz też: Stylowa jadalnia na lato – inspiracje, aranżacje, pomysły
6. Klimatyczne drewno
Ściana w kolorystyce drewna tworzy efektowną oprawę dla kącika jadalnianego. Blat stołu z tego samego materiału będzie gustownym dopełnieniem aranżacji.
7. Dekoracyjne oświetlenie
Jeśli blat barowy to miejsce spotkań towarzyskich, warto zadbać o nastrojowe oświetlenie. W tej roli doskonale sprawdzają się kinkiety w oryginalnych kształtach.
8. Pogawędki z kucharzem
Wspólne gotowanie i kosztowanie dań to miły sposób spędzania wolnego czasu. Gości można zaprosić do kuchni i posadzić przy barze na hokerach. W reprezentacyjnych wnętrzach pożądane jest luksusowe wykończenie, np. blaty z konglomeratu.
9. Kuchnia z jadalnią – usiądź wygodnie
Aby przy takim stole kuchennym można było siedzieć na krzesłach – a nie na wysokich hokerach – jego blat musi być obniżony. Standardowa wysokość to około 75 cm. Można ją dopasować do wzrostu domowników.
10. Regulowana wysokość
Jeżeli stół wyposaży się w mechanizm regulujący wysokość, w zależności od potrzeb będzie służył do podawania posiłków czy jako dodatkowy blat roboczy. Blat można wykonać z różnych materiałów, np. drewna.
Czytaj też: Swoboda i wygoda w jadalni. Jaką podłogę wybrać?
11. Kuchnia z jadalnią przy wyspie
Blat barowy przez całą długość wyspy – aby wygodnie przy nim usiąść, potrzebne są hokery. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku szybkich posiłków, jak i spotkań towarzyskich przy kawie.
12. Ze schowkami
To rozwiązanie polecane jest do większych kuchni, zwłaszcza otwartych na salon. Dzięki obniżonemu blatowi, można wygodnie siedzieć na krzesłach. Pod blatem są ukryte szafki na rzadziej używane przedmioty.
13. Serwuj na drewnie
Kolorystyka drewna – prawdziwego i jego stylizacji – kojarzy się z domowym ciepłem, przytulnością i… rodzinnym stołem. Blat barowy z drewna szybko staje się ulubionym miejscem spożywania posiłków.
14. Kuchnia z jadalnią i widokiem na ogród
Wielkoformatowe drzwi tarasowe między domem a ogrodem to bardzo modne rozwiązanie. Gdy jadalnię umieści się na ich granicy, można jadać posiłki cały rok jak na świeżym powietrzu.
Nowoczesne okna do domu – duże jest piękne!
15. Praktyczny regał
Blat stołu w kuchni można oprzeć np. na niewielkim regale z półkami. To dodatkowe miejsce na akcesoria stołowe czy gazety. W tej aranżacji warto też zwrócić uwagę na czarny kolor stołu – jest w tym samym odcieniu, co uchwyty i półki mebli.
16. Prywatne bistro
Filiżanka kawy, szybkie śniadanie, deser… Niewielki blat typu bistro można zaprojektować na wyspie lub półwyspie.