Kostki, płytki, cegły bruki… Mnogość elementów, z pomocą których można wytyczać ścieżki ogrodowe nie dotyczy wyłącznie ich formy. Pomysł na ogród to też nieprzebrane bogactwo stylów, kolorów, formatów i faktur. Mogą przebierać w nim właściciele nowoczesnych założeń, ale też wielbiciele ogrodów romantycznych lub rustykalnych.

Pierwsza grupa zwróci uwagę na barwy chłodne wśród których największą popularnością cieszą się wszelkie odcienie szarości. Najładniej prezentują się w większych formatach jako czyste tło dla zieleni i nowoczesnej architektury.

Zobacz też: Modny taras – 14 pomysłów

Do założeń utrzymanych w stylu modernistycznym, skandynawskim lub japońskim, wprowadzają pożądaną harmonię i spokój. Z kolei za pomocą barw ciepłych, jak rudości, czerwienie, beże czy brązy podkreślamy gorący, śródziemnomorski charakter ogrodowych aranżacji. Tutaj liczą się pozytywna energia i poczucie przytulności. Nie wszystko musi być doskonałe i pod linijkę.

Różnorodność kolorów i formatów pozwala na dowolne ich łączenie i wytyczanie ścieżek o ciekawych kształtach. Mogą być uporządkowane i geometryczne, lub przeciwnie – swobodnie wić się i falować wśród roślin.

Czytaj też: Smart technologie do domu i ogrodu

Poszczególne elementy można układać na różne sposoby, np. klasycznie obok siebie, w jodełkę lub w odstępach na długość jednego kroku, czyli metodą step by step. Ciekawą opcją są kostki ażurowe, które wypełniamy trawą lub grysem. Ten pomysł spodoba się miłośnikom ekologii – woda może bowiem swobodnie wnikać do gruntu, co ma szczególnie znaczenie w przypadku coraz częstszych suszy.

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Wybierając oświetlenie ogrodowe, koniecznie zwróćmy uwagę na parę podstawowych kwestii, takich jak:
materiał wykonania – możemy wybrać lampy wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, aluminiowe, żeliwne lub drewniane;
szczelność opraw – zwróćmy uwagę na kod IP. Wyraża on stopień ochrony urządzenia przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, jak i przed różnego typu zanieczyszczeniami, które mogą przedostać się do wnętrza obudowy. Dla przykładu IP68 oznacza, że oprawa jest całkowicie pyłoszczelna (6 to najwyższy stopień w skali) oraz wodoodporna (8 to najwyższy stopień w skali). Oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego powinno się charakteryzować jak największym kodem IP, minimalnie powinno być to IP44;
czujniki ruchu – niezwykle praktycznym rozwiązaniem są lampy ogrodowe LED wyposażone w czujniki ruchu lub czujniki zmierzchu;
oświetlenie solarne LED – takie lampy zawierają wysokiej jakości panele słoneczne i moduły LED, aby gromadzić jak najwięcej energii słonecznej i jak najdłużej świecić. To najbardziej ekologiczny sposób oświetlenia.
Źródło: philips-hue.com