Archicad 26

Nowe technologie podbijają nie tylko serca domów. Bardziej „smart” chcą być także posesje i ogrody. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci inteligentnych rozwiązań oferują szereg ulepszeń dedykowanych przydomowym przestrzeniom. Z ich pomocą atrakcyjną, bezpieczną posesję możesz mieć na wyciągnięcie ręki – wystarczy, że sięgniesz po smartfon.

Fachowe wsparcie

Zarządzanie posesją to nie lada wyzwanie. Otwarty garaż, niedokręcony wąż ogrodowy, uchylone okno na tarasie – dzięki smart home nie trzeba sobie zaprzątać tym głowy! Często wyjeżdżasz? Nadzór nad bezpieczeństwem domu może przejąć inteligentny system alarmowy. Wystarczy zajrzeć do telefonu, by sprawdzić, kto odwiedził posesję lub np. porozmawiać z listonoszem.

Niepożądany gość? System kamer nagra wizytę, po czym wyśle alert firmie ochroniarskiej. Kulturalnie przywita domowników: otworzy drzwi wracającemu ze szkoły dziecku lub uruchomi bramę wejściową, by wpuścić czworonożnego członka rodziny. Ciężki dzień w pracy? Dzięki geolokalizacji na chwilę przed Twoim powrotem smart home włączy światło na podjeździe i umożliwi swobodny wjazd do garażu – bez szukania pilota lub klucza do bramy. Na powitanie włączy też światło przed drzwiami wejściowymi, zasłoni rolety w oknach, wyłączy alarm. Wszystko po to, byś czuł się komfortowo i nie tracił czasu na trywialne czynności.

Czytaj też: Smart dom – dla wygodnych

Graj w zielone!

Kuszący letnimi smakami, pachnący kwiatami ogród bez wysiłku? System hydroponiki zamieni to marzenie w rzeczywistość. Wyposażony w sensory intensywności światła i temperatury oraz czujniki wilgotności gleby jest specjalistą w swej dziedzinie. Silne zachmurzenie, przymrozki, susza – nie musisz sprawdzać prognozy pogody. Rozwiązania tego typu gromadzą mnóstwo informacji i na bieżąco dostosowują do nich parametry pracy. Specjalne sterowniki umożliwiają też zaprogramowanie czasu oraz długości podlewania tak, by zraszacze włączały się codziennie o wyznaczonej godzinie. Dzięki nim hodowane w przydomowym ogrodzie warzywa i owoce będą tak smaczne, jak nigdy przedtem!

Rabaty, krzewy, skalniak, pergola – zaprojektowany w ten sposób ogród cieszy oczy ale… nie ułatwia koszenia trawnika. Mistrzem w tym fachu są zdalnie sterowane roboty koszące. Bezprzewodowe, ciche urządzenia ścinają źdźbła trawy z dokładnością do 1 mm i umiejętnie omijają przeszkody. Nie generują spalin, a przy tym są praktycznie bezobsługowe.

Zobacz też: Inteligentny dom – same korzyści

Oaza spokoju

Mecz piłki nożnej, rozgrywki badmintona, poranna gimnastyka – idealnie utrzymana posesja zachęca do aktywności na zewnątrz. Lubisz imprezy pod chmurką? Obsługiwany za pomocą smartfona, tabletu lub laptopa system audio, niczym profesjonalny DJ, wprowadzi gości w dobry nastrój i zadba o odpowiednią oprawę muzyczną każdego spotkania. Kompaktowy głośnik lub soundbar sprawdzi się wszędzie: na balkonie, tarasie, przy basenie. Piosenka na życzenie? Wypowiedz je na głos, by usłyszeć zamówiony utwór. Wyjątkowy nastrój wieczornych spotkań podkreśli automatycznie sterowane oświetlenie. Jeden ruch na smartfonie wystarczy, by ogród zmienił swe oblicze jak kameleon.

Inteligentna posesja. Oświetlenie ogrodu Philips Hue Appear

Oranżeria, fontanna, jacuzzi – małą architekturą ogrodową również można sterować zdalnie. Pod warunkiem, że jej elementy zostaną podłączone do systemu smart home. Łagodnie szemrzący strumień w oczku wodnym lub ciepła kąpiel w wannie SPA pozwolą zapomnieć o całym świecie… To się nazywa technologia!

Ogród na wiosnę: modne rozwiązania

Masz ochotę na kąpiel w jacuzzi? Dzięki systemowi smart home przygotujesz ją błyskawicznie za pomocą jednego przycisku na telefonie. Równie łatwo możesz uruchomić fontannę lub włączyć system filtrujący w oczku wodnym.

Marzysz o pięknej opaleniźnie? Przez regulowane lamele TARASOLI TECHNIC bioclimatic może wpadać taka dawka promieni słonecznych, jakiej potrzebujesz. Masz ochotę posłuchać muzyki? Sięgnij po pilot lub smartfon, by włączyć system audio. Rolety ochronią Cię przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami, a oświetlenie LED rozświetli taras wieczorową porą.

Nie sprawdzaj pogody! Zrobi to za Ciebie GARDENA smart system. Wystarczy zerknąć na smartfon lub tablet, by odczytać stopień wilgotności gleby, nasłonecznienia czy temperatury w ogrodzie. Za pomocą aplikacji smart GARDENA jeden ruch wystarczy, by uruchomić robota koszącego lub włączyć lampki w ogrodzie.

Kwitnące, kolorowe rabaty bez wysiłku? To możliwe z Kärcher Rain System. Elektroniczny sterownik pozwala zaprogramować godziny włączania i wyłączania poszczególnych sekcji systemu, a czujniki wilgotności dbają o optymalne nawodnienie każdego rodzaju roślinności: od kwiatów, po żywopłoty, krzewy, a nawet drzewa.

Osłonami zewnętrznymi marki Anwis można sterować za pomocą nadajników naściennych, pilota lub urządzeń mobilnych. Masz dosyć używania smartfona? Producent poleca skorzystanie z programatora czasowego. Dzięki niemu rolety i żaluzje mogą odsłaniać się samodzielnie o wyznaczonych porach, np. na chwilę przed pobudką właścicieli.

Szybki wjazd do garażu, bez wychodzenia z auta, zapewni napęd do bram firmy Hörmann. Sterowane za pomocą nadajnika lub smartfona bramy otwierają się automatycznie, a oświetlenie LED jasno i równomiernie oświetla garaż. Brak prądu? Dla wyposażonego w akumulator lub moduł solarny napędu to żadna przeszkoda! Z systemem BiSecur błyskawicznie uruchomisz także drzwi zewnętrzne czy bramą wjazdową.

Mały panel – duża technologia! Skrzynki pocztowe marki JONIEC wyposażono w videofon. Dzięki temu możesz nie tylko porozmawiać ze stojącymi przed posesją gośćmi, ale też zobaczyć, kto stoi pod bramką. Nowoczesną, dostępną w kilku kolorach skrzynkę z łatwością dopasujesz do każdego ogrodzenia.

Rodzinny spacer, wyścigi, mecz piłki nożnej – nieważne, co masz w planach, system Yale Smart Living czuwa nad bezpieczeństwem Twojej posesji. Alarmy, kamery, zamki oraz cyfrowe programy do kontroli drzwi chronią dom i powiadamiają o zdarzeniach losowych, takich jak pożar czy włamanie. Dzięki nim możesz też sprawdzić, kto odwiedził posesję – nawet, jeśli jesteś setki kilometrów od domu.