Współczesne balkony to zdecydowanie coś więcej niż miejsce do suszenia prania. To dodatkowa, letnia przestrzeń wypoczynkowa. Każdy z nas inaczej wyobraża sobie relaks na balkonie. Wiele osób lubi na zewnątrz jadać śniadania i podwieczorki, pić kawę, czytać książki. Inni wolą drzemki, leżakowanie, nicnierobienie. Dla niektórych relaks kojarzy się ze spotkaniami w większym gronie, np. przy grillu. Są też tacy, którzy preferują aktywny wypoczynek: sieją, sadzą i podlewają rośliny. Dlatego urządzając balkon trzeba wziąć pod uwagę ulubione formy aktywności – swoje i rodziny.
To mit, że tylko duży balkon nadaje się na salonik czy jadalnię. Najlepiej zacząć od meblowania. Czasem zmieści się tylko fotel i stolik – w sam raz na poranną kawę. Gdy pozwala na to metraż, warto zainwestować w stół i sofę. Trzeba tylko pamiętać, aby były to modele typu outdoor. Na balkonie można też mieć dywan – oczywiście przystosowany do użytkowania na zewnątrz.
Co jeszcze? Koniecznie kwiaty. Od południa dobrze będą rosły m.in. pelargonie, od zachodu i wschodu – fuksje i begonie, a od północy można posadzić bratki i bluszcz. Warto też uprawiać zioła oraz warzywa. W donicach bardzo dobrze rosną np. szpinak, kolendra, rukola, groch cukrowy. W saloniku na balkonie można jadać, czytać, rozmawiać, wygrzewać się na słońcu. Albo odpoczywać nie robiąc nic.
1. Więcej tkanin
W poszukiwaniu przytulności warto sięgnąć po tkaniny. Na balkony świetne są poduszki, dywaniki, baldachimy. Przy okazji jest wygodnie i stylowo. Nawet podwieczorki smakują o niebo lepiej. Kolorowe poduszki to świetny pomysł na szybką metamorfozę balkonu – wystarczy zmienić poszewki i gotowe! Wzory florystyczne zawsze przyciągają wzrok i są ponadczasowe.
2. Balkon wśród kwiatów
W otoczeniu kwiatów wypoczywa się lepiej. Także na balkonie! Łatwa do zawieszenia doniczka Vibia Campana to stylowa dekoracja, którą nakłada się na balustradę! Dostępna jest w wielu modnych kolorach. Na słonecznym balkonie posadź np. pelargonie i petunie, zaś na zacienionym – bratki, begonie oraz fuksje. Popijając kawę miło się gawędzi z sąsiadką o tajnikach uprawy kwiatów albo ziół.
3. Lampy solarne na balkon
Mają trzy ustawienia jasności i ukryte żarówki LED, które eliminują poblask, kierując światło do dołu. Kuro to przenośne, ładowane solarnie lampy zewnętrzne od Astro Lighting. Dzięki dodatkowym gniazdom ładowania USB, można ich używać wewnątrz i na zewnątrz.
4. Posadzka na balkon – zrób to sam
Nie trzeba koniecznie układać płytek, aby mieć elegancką nawierzchnię na balkonie. To pomysł z IKEA: panele podłogowe Runnen z odpornego tworzywa. Są tak łatwe w montażu, że można je ułożyć samodzielnie (łączenie jest na zatrzask).
5. Balkon pełen pelargonii
Rabatowe, bluszczolistne, wielkokwiatowe – pelargonii jest mnóstwo. Kwitną cały sezon i są mało wymagające. To kwiaty doskonałe do dekoracji nasłonecznionych saloników balkonowych.
6. Owocowy raj
Salonik na tarasie może być prywatnym rajem, w którym owocują nawet cytrusy. Cytryny, mandarynki czy kumkwaty nadają się bowiem do uprawy w donicach. Wystarczy je posadzić, by owocami częstować gości.
Czytaj też: Ogród na wiosnę: modne rozwiązania
7. Stare jak nowe
Od czasu do czasu meble tarasowe trzeba odnowić. To proste: wystarczy użyć odpowiedniego preparatu, jak farba, bejca czy lakierobejca. Stary stół i krzesła będą wyglądały jak nowe.
8. Wakacje dla roślin pokojowych
Na słonecznym balkonie lato lubią spędzać niektóre rośliny pokojowe. Wśród nich jest wawrzyn szlachetny, czyli liście laurowe. W jego cieniu można popracować na laptopie czy po prostu odpocząć.
9. Miejsce na towarzyskie spotkania
Gdy balkon lub taras są duże, można na nich organizować spotkania w większym gronie. Niezbędne są meble odporne na kaprysy pogody czy promienie słoneczne.
Czytaj też: Modny taras – 14 pomysłów
10. Sofa dla dwojga
Czasem fotel czy krzesło na balkonie to za mało, by odpoczywać wygodnie. Warto wiedzieć, że sofy nadają się także na zewnątrz. To specjalne kanapy outdoor, m.in. w wersji mini.
11. Własne zioła i warzywa
Nawet na najmniejszym balkonie można uprawiać zioła i warzywa. Potrzebne są nasiona, pojemnik z ziemią i sprzęt do podlewania.
12. Balkon w wersji mini
Na miniaturowym balkonie też można wyczarować przytulny salonik. Oto pomysł: meble ze skrzynek po owocach wyściełane poduszkami. Do tego kwiaty, świece i coś pysznego. Nie tylko weekendy zapowiadają się interesująco.
13. Jadalnia pod chmurką
Na balkonie można jadać śniadania, podwieczorki, czy serwować kawę. Każdy pretekst jest dobry, by trochę dłużej przebywać na świeżym powietrzu.
14. Dywan na balkon
Czy wiesz, że są dywany na balkon lub taras? Nie szkodzą im deszcz ani promienie słoneczne. Łatwo je utrzymać w czystości. Tak jak dywany salonowe mają różne wzory, kolory, wymiary.
Zobacz też: Modne meble ogrodowe
Ogródek i balkon – o tym marzymy
Co trzeci z nas po okresie izolacji społecznej ma inne oczekiwania wobec swojego mieszkania. Epidemia COVID 19 i zwrot ku pracy zdalnej sprawiły, że dziś znacznie więcej mieszkańców miast marzy o własnym ogródku.
83% ankietowanych wskazało, że przed kwarantanną byli zadowoleni z kupionego lub wynajmowanego mieszkania. Przymusowe zamknięcie w domu zmieniło jednak oczekiwania aż 34% z nich. Najbardziej na znaczeniu zyskały te elementy, które umożliwiają odpoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z naturą bez wychodzenia z domu. W czasach przed epidemią własny kawałek ziemi był ważny lub bardzo ważny tylko dla 5% z nich, dziś za taki uznała go już ponad połowa (55%).
Na znaczeniu zyskały także taras lub balkon – są dziś bardziej istotne dla 56% osób, które zmieniły postrzeganie mieszkania podczas kwarantanny. Niewiele mniej wzrosło znaczenie zielonej lokalizacji, którą oceniło wyżej aż 53% ankietowanych.
Dane: ankieta „Mieszkanie po #zostańwdomu” przeprowadzona dla Cordia Polska, 2020 r.