Archicad 26

Jak znaleźć wymarzony telewizor w morzu ofert? Czy częstotliwość odświeżania ekranu ma aż tak duże znaczenie? Czy tuner DVB to coś ważnego? Oto garść informacji o telewizorach w technologii Full HD, dzięki której zyskasz podstawę do tego, jak wybierać poszczególne modele i czym się kierować.

  • Rozdzielczość Full HD: telewizory Full HD mają rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Oznacza to, że ekran składa się z 1920 kolumn i 1080 wierszy pikseli, co daje łącznie około 2,1 miliona pikseli. Rozdzielczość ekranu jest mniejsza? W takim razie wiesz już, że nie jest to telewizor Full HD.
  • Proporcje obrazu: wynoszą 16:9, co oznacza, że szerokość ekranu jest około 1,77 raza większa niż jego wysokość. To popularny format stosowany w wielu filmach, programach telewizyjnych i treściach wideo. Tym samym przekątna ekranu również jest inna. Z reguły spotyka się telewizory Full HD 32-calowe lub większe.
  • Jakość obrazu: jest wysoka, szczególnie na ekranach o rozmiarach do około 50 cali. Obraz jest ostry i szczegółowy, co sprawia, że treści wideo, takie jak filmy, programy sportowe i telewizyjne, wyglądają dobrze.
  • Standardowe złącza: telewizory Full HD zwykle posiadają różne rodzaje złącz, takie jak HDMI, które umożliwiają podłączenie np. odtwarzacza Blu-ray, konsoli do gier, komputera czy dekodera telewizyjnego. Technologia producenta w tym wypadku jest bardzo nowoczesna, a funkcje dźwiękowe możemy rozszerzać o np. kino domowe.
  • Współczynnik odświeżania: standardowe telewizory z rodziny Full HD mają zazwyczaj współczynnik odświeżania 60 Hz, co oznacza, że obraz jest odświeżany 60 razy na sekundę. Niektóre modele mogą oferować również wyższe współczynniki odświeżania – korzystne przy dynamicznych scenach.
  • Technologie poprawiające jakość obrazu: wiele telewizorów Full HD może mieć wbudowane technologie poprawiające jakość obrazu, takie jak: redukcja szumów, skalowanie obrazu czy zaawansowane regulacje kolorów. Często też spotykamy modele, których klasa energetyczna pozwala na długotrwałe oglądanie przy niższym zużyciu prądu.
Jak kupować telewizory Full HD

Czy warto inwestować w smart TV?

Technologia smart TV to naszym zdaniem „must have”. Dzięki niej nie tylko możemy oglądać telewizję przy pomocy tunera DVB-T, ale również korzystać z szeregu innych usług. Oto lista możliwości, jakie oferuje smart TV:

  1. Połączenie z internetem: smart TV posiada wbudowane funkcje sieciowe lub możliwość podłączenia do sieci Wi-Fi lub przewodowej. Dzięki temu użytkownik może korzystać z treści dostępnych w sieci, takich jak strumieniowanie wideo, przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z aplikacji.
  2. Aplikacje: telewizory wyposażone w smart TV oferują dostęp do różnorodnych aplikacji, które można pobrać i zainstalować, podobnie jak na smartfonach czy tabletach. Mogą to być aplikacje do strumieniowania treści wideo (Netflix, YouTube, Hulu), przeglądania internetu, odtwarzania muzyki czy gier.
  3. Strumieniowanie treści: jednym z głównych atutów smart TV jest możliwość strumieniowania treści wideo, takich jak filmy, seriale, programy telewizyjne czy koncerty, za pośrednictwem różnych platform internetowych. Użytkownik nie musi już polegać na tradycyjnych stacjach telewizyjnych ani fizycznych nośnikach.
  4. Wszechstronna interakcja: smart TV umożliwia interakcję z treściami za pomocą pilota, aplikacji mobilnych, a niekiedy nawet głosu lub gestów. Niektóre modele są wyposażone w technologie rozpoznawania głosu, co pozwala na sterowanie telewizorem za pomocą komend głosowych.

Jak duży wpływ na oglądanie ma częstotliwość odświeżania ekranu?

Ogromny. Częstotliwość odświeżania ekranu wpływa na bardzo wiele czynników, a dobra jakość idzie w parze z wysoką częstotliwością odświeżania.

Im wyższa częstotliwość, tym bardziej płynne będą animacje na ekranie. Dzięki temu obraz będzie bardziej naturalny i płynny. Jeśli do telewizora podłączymy konsolę, wysoka częstotliwość odświeżania pomoże nam w grach, które wymagają dynamicznych ruchów postaci.

Dla osób o słabszym wzroku częstotliwość odświeżania ekranu również ma znaczenie. Jeśli jest wysoka, oczy mniej się męczą, przy niskiej jest odwrotnie.

Gdzie kupować sprawdzone telewizory Full HD?

Najważniejsze jest poszukiwanie sprawdzonych dostawców i firm, które skupiają się na sprzedaży RTV i AGD. Świetnym przykładem może być: https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/sharp-telewizor-40fg4ea-full-hd.bhtml, które oferuje wysokiej klasy telewizory i profesjonalne doradztwo.