Kuchnia w kształcie litery G to układ korzystny dla większych przestrzeni i pomieszczeń na planie kwadratu. W takim przypadku projekt wnętrza uwzględnia rozmieszczenie zabudowy meblowej przy każdej z trzech ścian i „domknięcie” jej np. za pomocą półwyspu, barku z hokerami czy stołu. Jednak układ ten będzie praktyczny tylko wtedy, gdy szerokość ciągu komunikacyjnego wyniesie min. 120 cm, a więc umożliwi swobodne poruszanie się i przygotowywanie potraw przez jedną lub więcej osób.
Kuchnia w kształcie litery G nie jest zbyt popularna, choć ma swoje zalety. Do nich możemy zaliczyć dużą powierzchnię blatu roboczego, więcej miejsca na przechowywanie czy komfort przygotowywania posiłków, bowiem wszystko mamy pod ręką. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim właściciele dużych kuchni z pasją do gotowania oraz osoby, które w przestrzeni dziennej chcą dokonać wyraźnego podziału na funkcjonalne strefy.
Urządzając kuchnię na kształt litery G warto zadbać o odpowiedni efekt od frontu. Ciekawą propozycją jest umieszczenie w zabudowie od strony salonu szafki z podświetlaną witryną czy lodówki na wino. Oprócz walorów wizualnych, takie rozwiązanie ma też swoje praktyczne atuty – jeśli chcemy sięgnąć po wino, nie musimy wchodzić do kuchni.
Istotną kwestią jest także zagospodarowanie narożników. W kuchni o kształcie litery G mamy ich więcej niż w przypadku pozostałych układów. Tu możemy zdecydować się zarówno na niskie, jak i wysokie zabudowy. Jednak w obu przypadkach musimy zastosować specjalne i dość kosztowne wysuwane systemy, aby mieć swobodny dostęp do naczyń. Co więcej – szafek narożnych raczej nie wyposażymy w szuflady na sztućce.
Czytaj też: Kuchnia w kształcie litery L. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Marta Magnowska‑Krawiec
architekt w pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
kodo.pl