Styl boho (znany też jako bohemian lub bohema) jest jak gulasz węgierski – mieści w sobie tak wiele, że wymyka się prostym definicjom. Łączy elementy typowe dla hippisowskiej wolności, bohemy francuskiej i ludów z najodleglejszych zakątków globu. Maciejowi Zieniowi kojarzy się z podróżami do meksykańskiego Tulum. „To wspomnienie zapachu żywicznych kadzidełek, spirytualnej muzyki i aury duchowości” – mówi projektant. Łazienka w stylu boho to wygodna i kojąca zmysły oaza relaksu, z nutą beztroskiego szaleństwa. Jak osiągnąć taki efekt? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach aranżacji.
Łazienka w stylu boho. Krok 1. Barwy ziemi
Kojąca zmysły biel, szarości i beże to bazowe kolory łazienki boho. Neutralne barwy kojarzą się z naturą i stanowią doskonałą bazę dla małych wnętrz – łazienka będzie wyglądała dzięki nim na jaśniejszą i przestronniejszą. Nabierze też wizualnej lekkości i będzie świetnym tłem dla dodatków w mocniejszych barwach: rdzy, brązu czy miodu. Odważniejsi mogą pokusić się o wprowadzenie do wnętrza kolorów zaczerpniętych ze stylistyki hippie, np. płytek w odcieniu spranego jeansu. Paletę kolorystyczną łazienki boho zamyka zielona roślinność oraz armatura w białym, złotym lub czarnym wykończeniu.
Zobacz projekt pracowni Finchstudio: W stylu white boho
Krok 2. Naturalne materiały
Aranżując łazienkę boho, wyobraź sobie ulubioną stylizację z wakacji. Słomkowy kapelusz, lniana koszula, torba z plecionki… to jest to! Z lnu mogą być wykonane choćby ręczniki, a z plecionki ozdobny dywanik, osłonka na doniczkę, pojemnik na kosmetyki czy kosz na pranie. W łazience boho mile widziany jest kamień, ale nie powinno też zabraknąć drewna, najlepiej z widocznymi słojami i sękami. Nieodłącznym elementem wnętrz w stylu boho są wyroby rękodzielnicze: ulepione z gliny naczynia, ręcznie tkane dywany, pamiątki przywiezione z zagranicznych podróży. Dzięki nim salon kąpielowy stanie się naszym azylem i… prywatnym kufrem wspomnień.
Łazienka w stylu boho. Krok 3. Połączenia, jakich mało!
Styl boho to niczym nieskrępowana wolność twórcza i kreatywność, które nie znają granic. Pamiętasz hippisowskie suknie pełne frędzli, haftów i koronek? W taki właśnie sposób może być udekorowana łazienka w stylu boho. Niech obok jednolitych powierzchni znajdzie się w niej miejsce na patchworkowe kafle lub płytki z przetłoczeniem. Szorstkie materiały (len, jutę, wiklinę) łącz z miękkimi w dotyku fakturami. Eksperci zachęcają też, by do salonu kąpielowego w stylu boho wprowadzić tkaniny zupełnie niekojarzące się z łazienkami, np. sztruks czy jedwab, a wzory geometryczne łączyć z dekorami kwiatowymi lub orientalnymi.
Czytaj także: Rośliny do łazienki – wszystko, co musisz wiedzieć
Krok 4. Funkcjonalność ponad wszystko
Estetyka boho to przepych, ale bez przesady – planując łazienkę w tym stylu warto poznać kilka trików, wprowadzających poczucie ładu i porządku przestrzennego. Reprezentacyjną część łazienki mogą zdobić np. kontrastowe płytki lub tapeta z ciekawym, wielkoformatowym nadrukiem. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, resztę ścian – dla równowagi – powinniśmy utrzymać w neutralnych barwach. By tapeta lub fototapeta nie uległa uszkodzeniu pod wpływem kontaktu z wodą, najbezpieczniej zaplanować ją w tzw. strefie suchej, w odpowiedniej odległości od wanny lub kabiny prysznicowej. Łazienka w stylu boho „lubi” wolnostojące wanny oraz kabiny walk-in. Otwarta konstrukcja takiej kabiny wywoła w nas poczucie pożądanej wolności, a przy okazji nie przytłoczy wizualnie wnętrza. Względny umiar warto zachować też w dodatkach. Zamiast nieograniczonej ilości świec czy kadzidełek, na szafce podumywalkowej warto zostawić miejsce np. na perfumy, kosmetyki, szczoteczki do zębów. W utrzymaniu porządku w łazience boho pomogą też funkcjonalne szafki i szuflady z systemem organizacji wewnętrznej.
Zobacz też: Łazienka na poddaszu – modne rozwiązania, inspiracje, aranżacje
Łazienka w stylu boho – modne wyposażenie!
Umywalkę Atalaya marki Cerames wykonano ręcznie tradycyjną techniką Talavera w niewielkiej miejscowości Dolores Hidalgo w centralnym Meksyku. Okrągły kształt jej misy podkreślają misternie namalowane wzory, od których nie sposób oderwać wzrok.
Nordyckie pochodzenie oraz estetyka nawiązująca do rękodzieła i stylu vintage, to wyznaczniki produktów z logo Bloomingville. Kosz z serii Bloomingville MINI ma kształt pingwina. Upleciono go z włókien bananowca. Duński producent oferuje też wykonany z rattanu i liści palmowych taboret o wys. 32 cm.
Abażur lampy Bruno marki Monnarita utkano ręcznie z najwyższej jakości rattanu. Szeroko tkany, lekki wzór doskonale przepuszcza światło, tworząc we wnętrzach niesamowitą grę świateł i cieni. Lampa dostępna jest w kolorze naturalnym lub czarnym. To idealny dodatek do wnętrz w stylu boho, retro, vintage czy skandynawskim.
Wzory na koszu Flores Salvajes marki Madre Selva mają oddawać atmosferę słonecznego Meksyku. Ze stelażem z litego drewna sosnowego. Wymiary: 60x60x40 cm; pojemność: 50 litrów.
Na małe ręczniki, kosmetyki, ładowarki do sprzętów AGD – bawełniane koszyczki marki Evg Trade z oferty Leroy Merlin.
Modne rozwiązania – sypialnia z łazienką. Pomysły, inspiracje
Płytki Moroccan Mix Hex z oferty Porcelan Superstore to mieszanka wzorów w kształcie spiral, figur geometrycznych i arabeski. Płytki pakowane są losowo – nigdy nie wiesz, na jaki mix trafisz w zamówionym przez siebie zestawie!
Płytki Merletto marki Kreoo zwodzą zmysły. Choć są marmurowe, do złudzenia przypominają koronkę, łącząc w sobie moc kamienia z delikatnością sztuki haftu. Rozmiar: 60×60 cm.
Elementy mozaiki Creek Multi od Porcelain Superstore to dopasowane kolorystycznie, ręcznie zmieszane kamyki. Mają płaską powierzchnię, dzięki czemu idealnie nadają się do dekoracji podłóg w narażonych na wilgoć i kontakt z wodą pomieszczeniach.
Inspiracją dla nowych wariantów przycisków TECEloop są materiały zaczerpnięte prosto z natury. Nasz faworyt to dąb (na zdjęciu). Inna opcja to przycisk z wykończeniem z marmuru, szkła lub kamienia łupkowego.