Ogrzewanie podłogowe samo w sobie ma wiele zalet, jednak szczególnie dobrze sprawdza się w łazienkach. Możesz się na nie zdecydować nie rezygnując z grzejnika i wykonać przy okazji remontu pomieszczenia. Dowiedz się, co zyskasz montując ogrzewanie podłogowe w łazience.
1. Ciepło od stóp
Ogrzewanie podłogowe – niezależnie od rodzaju – zapewnia komfort ciepłej podłogi. Ten walor docenimy zwłaszcza w łazience, gdzie często chodzimy boso, a na podłodze mamy płytki lub kamień. Przyjemne ciepło z podłogówki rozkłada się równomiernie na całej powierzchni. Powoli unosi się do góry i ogrzewa całe ciało, podczas gdy grzejniki wyrzucają je znacznie wyżej, powodując przegrzanie górnych części pomieszczenia i niedogrzanie dolnych. Dlatego niektórzy instalują elektryczne maty grzejne w łazience jako dodatkowy system grzewczy, z którego korzystają w okresie, gdy główne źródło ciepła jest wyłączone.
2. Mniej kurzu w powietrzu
Powietrze w łazience z podłogówką jest czystsze i zdrowsze, ponieważ temperatura posadzki jest nieco wyższa od temperatury panującej w pomieszczeniu. Ogranicza to cyrkulację powietrza, a wraz z nim kurzu i innych zanieczyszczeń. Z tego względu ogrzewanie podłogowe jest systemem polecanym alergikom i osobom cierpiącym na dolegliwości dróg oddechowych.
Czytaj też: Ciepła łazienka – 10 sposobów na przytulne wnętrze
3. Ogrzewanie podłogowe w łazience – oszczędności finansowe
Przy ogrzewaniu podłogowym odczuwamy temperaturę otoczenia o ok. 2 stopnie wyższą względem rzeczywistej. Możemy więc ją obniżyć nie pogarszając komfortu cieplnego. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii nawet o kilkanaście procent w ciągu roku. Co więcej, podłogówka z powodzeniem może współpracować z odnawialnymi źródłami energii. Niskotemperaturowe systemy wodne mogą być zasilane przez pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny. Elektryczne maty możemy natomiast połączyć z fotowoltaiką.

4. Montaż przy remoncie
Czasy, gdy ogrzewanie podłogowe można było wykonać tylko w nowo powstających budynkach, odeszły. Zarówno producenci systemów wodnych, jak i elektrycznych, oferują dziś produkty do suchej zabudowy: systemy płytowe bądź maty grzejne. Podłogówka może więc być z powodzeniem montowana także w remontowanych łazienkach, bez obawy o podniesienie poziomu podłogi.
Remont łazienki tanim kosztem. Sposoby na szybką metamorfozę wnętrza
5. Ogrzewanie podłogowe w łazience – więcej miejsca
System ogrzewania schowany pod podłogą – ten argument docenią nie tylko minimaliści, ale również posiadacze małych łazienek. Decydując się na podłogówkę nie trzeba instalować grzejnika. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce i większą swobodę aranżacji wnętrza. Brak grzejnika oznacza także brak zbierającego się na nim kurzu.
Zobacz też: Piękna i wygodna łazienka dla dzieci – to trzeba wiedzieć
6. Ogrzewanie podłogowe w łazience – mniej wilgoci
Podłogówka pozwala szybciej pozbyć się wilgoci z łazienki. Ręczniki, podłoga i ściany po kąpieli wyschną w krótszym czasie. Dodatkowo, elektryczne maty grzejne zamontowane na ścianie za lustrem eliminują problem pary wodnej, skraplającej się na jego powierzchni.
7. Komfortowe sterowanie
Producenci podłogówki oferują kompleksowe systemy umożliwiające łatwe i precyzyjne sterowanie ogrzewaniem. Obok standardowych regulatorów pokojowych, które pozwalają na ustawienie pożądanej temperatury w pomieszczeniu za pomocą pokrętła, znajdziemy dziś także zaawansowane, inteligentne systemy automatyki bezprzewodowej. Dzięki nim możemy zdalnie programować ustawienia i sterować ogrzewaniem za pomocą mobilnych aplikacji – niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu czy poza nim.