Pierwszym punktem na mapie zimowych rozrywek w ogrodzie może być doglądanie przykrytych białym puchem roślin i krzewów. Oprócz wiecznie zielonych iglaków, ogród zimą może cieszyć nasze oczy kwiatami w najróżniejszych kolorach: karminowymi lub fioletowymi wrzoścami, jasnoróżową kaliną, białymi przebiśniegami lub biało-żółtymi żonkilami.
Kwiaty nie tylko latem
Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, pielęgnacji i doborze miejsca nasadzenia, w grudniu możemy wypatrywać pierwszych pąków ciemierników, w styczniu oczarów, zaś w lutym leszczyny. Grube buty, rękawiczki i kurtka z kapturem to obowiązkowy zestaw każdego wielbiciela zimowych aktywności. Kaptur (np. z włókniny lub worka jutowego) ochroni także uprawiane przez nas rośliny m.in. przed zmarznięciem lub złamaniem w trakcie silnych wiatrów. Słomianą matą lub tekturą można owinąć też pnie drzew, a gałązki młodych gruszek, śliw czy jabłoni – przyciąć tak, by mogły się z nich rozwinąć rozłożyste gałęzie, na których latem zawisną okazałe owoce. Uwaga: zabieg przycinania najlepiej wykonać pod koniec zimy, gdy ryzyko dużych przymrozków jest niewielkie.
Wrzosiec to niska (ok. 30 cm), zimozielona krzewinka. W odróżnieniu od podobnego do niej wrzosu, kwitnie od końca lutego do kwietnia. Jest średnio odporna na mróz, warto więc zabezpieczyć ją osłonką i posadzić w zacisznym miejscu. Kwiaty wrzośca przypominają małe dzbaneczki. Występują w kolorach: białym, różowym, karminowym i jasnofioletowym.
Zobacz także: Biały Ogród – niezwykły projekt łączący estetykę, użyteczność i pasję do roślin
Kalina bodnantska, nazywana czasem kaliną zimową, to miss przedwiośnia. Zależnie od pogody, jej kwiaty mogą rozwijać się późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Kwiatostany początkowo są różowe, a po rozkwitnięciu jaśniejsze. Pachną obłędnie, lecz trzeba chronić je przed przemarzaniem.
Choć kwitną od marca do maja, pierwsze pędy żonkili mogą wyrastać prosto spod śniegu. By cebulki przetrwały mróz, należy je posadzić jesienią, najpóźniej we wrześniu.
Odśnieżanie czas zacząć!
Na zaspach śniegu nietrudno o poślizgnięcie lub upadek. By do tego nie dopuścić, warto odśnieżyć podjazd i ścieżki ogrodowe. Pomocne będą odśnieżarki spalinowe i elektryczne. Model elektryczny to dobry wybór w przypadku mniej rozległych posesji – urządzenie sprawnie usunie śnieg z krętych ścieżek i wąskich alejek. Atutami odśnieżarek elektrycznych są też mniejsza waga, cicha praca oraz mniejszy zasięg wyrzutu śniegu. Właścicielom reprezentacyjnych ogrodów przyda się odśnieżarka spalinowa: bardziej wydajna, przygotowana na usuwanie większych ilości śniegu i pracę w trudniejszych warunkach. Odśnieżyć warto też dach: m³ zalegającego przez kilka dni śniegu waży nawet 900 kg, co stanowi zagrożenie dla ludzi czy zaparkowanych pod dachem aut.
Odśnieżarkę spalinową Husqvarna ST 131 zaprojektowano tak, by idealnie usuwała świeży śnieg o grubości 5–20 cm z twardych, płaskich i wąskich powierzchni np. na ogrodowych alejkach czy na podjeździe. Dzięki elektrycznemu rozrusznikowi uruchomisz ją bez problemu nawet w duże mrozy.
System Galeco Bezokapowy to dyskretny przyjaciel: choć jest niemal niewidoczny, zapewnia efektywne odprowadzanie wody opadowej z dachu. Ma to szczególne znaczenie przy dużych opadach śniegu zimą i roztopach wiosną. Można go stosować do dachów bez okapów. Prostokątna rynna jest wydajniejsza niż rynny o okrągłym profilu. Zaprojektowano ją tak, by cały spust był schowany w ociepleniu budynku – minimalistycznie i nowocześnie.
Cykl kamiennych rzeźb z oferty Chronos o nazwie Cztery Pory Roku przedstawia spersonifikowaną Zimę, Wiosnę, Lato oraz Jesień (od lewej). Wielbicieli małej architektury i sztuki ogrodowej zapraszamy też do ogrodu pokazowego Chronos w Komorowie pod Warszawą. Znajdziecie tam fontanny, donice, zegary słoneczne, ławki, rzeźby i wiele innych dekoracji z kamienia, szkła oraz metalu.
Dekoracyjne choinki Chrismy LED z żywicy polietylenowej świecą m.in. białym światłem LED. To klasyk marki Vondom, dostępny w ofercie sklepu Hydroponika.
Mensch Made Bird’s Palace ma kształt kartonu na mleko! Zwieńczony gałązką leszczyny, ceramiczny domek dla ptaków wykonała rodzinna firma w Meissen (Niemcy).
Ogród zimą nie taki zły
By rozgrzać zmarznięte ręce, warto wykonać kilka ćwiczeń. Krótka przebieżka po ogrodzie, rozciąganie, przysiady… nagrodą za ruch będzie potężna dawka pozytywnej energii. Ćwicząc w zimowym słońcu, dostarczymy sobie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy D. W dobry nastrój wprawi nas także kubek gorącej herbaty lub kieliszek wina, którymi możemy delektować się w ogrodowej piwniczce czy na ogrzewanym tarasie. W mroźne dni można spędzać tu czas na okrągło. Wyposażony w duże okna taras sprawia, że granice między wnętrzem a otoczeniem się zacierają. Przez ogromne przeszklenia miło jest obserwować ogród zimą odziany w białe szaty i ładować baterie na kolejne zimowe szaleństwa. Budowa igloo, jazda na sankach, obserwacja ptaków – każdy dzień przynosi coś nowego.
Przyjemnie jest spędzać czas w ogrodzie zimowym – obserwować gwiazdy, czytać, pielęgnować rośliny, rozmawiać z najbliższymi… Systemy ogrodów zimowych marki Aliplast – Aliver 2000+ spełniają wymagania w zakresie izolacji termicznej profili, szczelności na wodę opadową i powietrze oraz gwarantują właściwą wentylację przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń wentylacyjnych niezależnie od warunków pogodowych. Na zdjęciu: ogród zimowy z systemem aluminiowym Aliplast Aliver 2000+ oraz systemem drzwi podnoszono‑przesuwnych Ultraglide.
Ogrody zimowe Aliplast – odkryj ich urok
Gdy mróz, śnieg i wiatr nie zachęcają do wyjścia na zewnątrz, zimowe krajobrazy bezpieczniej jest obserwować bez konieczności wstawania z kanapy. Panoramiczne widoki na ośnieżony ogród zimą oferują okna w rozmiarze XXL z oferty Awilux. Najnowocześniejsze rozwiązania okienno‑drzwiowe, oparte są o niemiecką technologię firmy Schüco. To stolarka, która skupia się na idei bezpieczeństwa, energooszczędności oraz spełnianiu specjalnych potrzeb m.in. dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.
Czytaj także: Całoroczny pawilon ogrodowy z basenem – piękny projekt z Kanady!
Wełniane skarpety, gruby koc i ogromny kubek z gorącą herbatą to must have na tarasie w chłodne wieczory. Poczucie ciepła zwiększą też wykończone miękką tkaniną fotele. Model Nardi Fino można doposażyć w poduszkę z wypełnieniem z pianki poliueratnowej. Dzięki gumowym zakończeniom nóg fotel będzie stał stabilnie nawet na śliskiej powierzchni tarasu.
Fable Hanging Sofa od Myface zmienia perspektywę. Wystarczy, że zawiesisz ją w pobliżu okna, by bujając się beztrosko, obserwować zimową przyrodę. Huśtawka z lakierowanej stali nierdzewnej i wodoodpornego włókna poliestrowego sprawdzi się też na zewnątrz.
Francja, Włochy, Hiszpania… na zimową podróż do najlepszych winnic na świecie, bez opuszczania własnego ogródka, zaprasza piwniczka The Shire Cellar. W jej wnętrzu cały rok panuje dodatnia temperatura, dzięki czemu wina, sery i inne specjały przechowywane są w optymalnych warunkach.
Czytaj też: Piwniczka ogrodowa