Kominki mogą być elektryczne oraz na drewno, pellet, gaz. Każdy z nich można wykończyć różnymi materiałami. Obudowa kominka może być wykonana z kamienia, konglomeratu, szkła, płytek ceramicznych, gresowych i betonowych, a nawet pomalowana specjalną farbą. Wybór zależy od naszego gustu oraz budżetu.
Jedni wolą obudowy proste, wręcz minimalistyczne, inni preferują rozwiązania w pałacowym czy rustykalnym stylu. Nowy trend to obudowy kominkowe jak meble. Mogą stanowić część regałów ściennych lub być jednocześnie ławą do siedzenia. W każdej wersji obudowa kominkowa powinna być elegancka oraz łatwa do czyszczenia. A co zrobić, gdy na kominek brakuje miejsca? Polecamy małe latarnie, które można ustawić na ławie czy stole. Przy prawdziwym ogniu salon od razu jest przytulniejszy. Jesień i zima dadzą się lubić!
1. Obudowa kominka z kamienia impregnowanego
Obudowa kominka będzie łatwa do czyszczenia, jeżeli użyty na nią materiał zostanie odpowiednio zabezpieczony. W odróżnieniu od zwykłego kamienia, płyty Sensa by Cosentino standardowo są zabezpieczone specjalnym, niewidocznym impregnatem, który chroni je przed zabrudzeniem. Do wyboru są granity i kwarcyty, które nadają się m.in. na obudowę kominka.
2. Konglomerat kwarcowy
Cała ściana w roli obudowy kominka wygląda zjawiskowo. Wykończono ją w tym przypadku konglomeratem kwarcowym Crystal Anthracite Pure z Technistone, który składa się z krzemienia, granitu, frakcji lustrzanych i szklanych oraz małej ilości kolorowych pigmentów. Składniki te połączone są wysokiej jakości żywicą poliestrową i obrobione do postaci wysoce odpornych płyt.
3. Stal
Piec wolnostojący stalowy Juna firmy Kratki – prosty i elegancki. Sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. Jedną z jego wielu zalet jest możliwość regulacji dostarczanego powietrza, dzięki wbudowanemu dolotowi. Model wyposażony w dekoracyjne przeszklenie typu glass.
Czytaj też: Grzeją i zdobią – nowoczesne grzejniki, kominki i piece
4. Płytki gresowe jako obudowa kominka
Gres to materiał wyróżniający się dużą odpornością, który do złudzenia może naśladować m.in. kamień. Pierwowzorem tej kolekcji – Color Crush z Opoczno – był labradoryt. To minerał wyróżniający się metalicznymi refleksami, w szerokiej gamie kolorów.
5. Obudowa kominka z kilku materiałów
Miło jest usiąść blisko kominka, jak na ławie. Tutaj jego obudowa to jednocześnie pomysłowy mebel wykonany z różnych materiałów. Wkład kominkowy GP85‑55S Kalfire to model gazowy z ciekawymi efektami świetlnymi. Może mieć np. generator naturalnych iskier i funkcję żaru. Steruje się nim m.in. przy pomocy pilota.
6. Granitowa obudowa kominka
Prostą obudowę kominka z czarnego granitu wyróżnia ponadczasowa elegancja. W prezentowanym wnętrzu wykorzystano kolekcję Black Nayara z Interstone. Zwróćcie uwagę, że to kominek dwustronny.
Zobacz też: Ciepła łazienka – 10 sposobów na przytulne wnętrze
7. Szkło
Obudowę ze szkła kupuje się razem z kominkiem Marilena z La Nordica Extraflame. Wybrać można kryształowe szkło białe lub dymne. Jest też wersja wykończona kamieniem.
8. Jak stara cegła
Płytkami w stylu starej cegły można wykończyć nie tylko obudowę kominka, ale także ścianę za nim. Zachwycają unikalnym wyglądem oraz są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Tutaj wykorzystano płytki z oferty Elkamino Dom. Do wyboru ponad 30 kolorów i około 100 wzorów.
9. Obudowa kominka z ceramiki
Pamiętacie piece kaflowe? Kominek Giglio firmy Sergio Leoni jest stylizowany na piece w dawnych pałacach. Jego obudowę wykonano z ceramiki, która dodatkowo akumuluje ciepło.
Czytaj też: Przytulny dom – 10 sposobów na ciepły nastrój
10. Spieki kwarcowe
Obudowa z zaledwie dwóch płyt – to możliwe dzięki wykorzystaniu spieków kwarcowych w rozmiarach XXL, np. Neolith, dostępnych w ofercie firmy Marmur Dulemba. Materiał jest w 100% naturalny, odporny m.in. na wysoką temperaturę i łatwy do utrzymania w czystości.
11. Farba

To pomysł na odświeżenie obudowy kominka bez jej remontu. Pomalować ją można farbą, np. Tikkurila Optiva Semi Matt 20. Tutaj wybrano kolor X501 Aubergine.
12. Kominek i stół w jednym
Palenisko Cosiloft 100 to jednocześnie stolik kawowy. Wyposażone jest w ramę aluminiową, którą łatwo połączyć z wybranym blatem (szarym, czarnym lub z drewna tekowego). Gdy palenisko nie jest używane, można je przykryć specjalną pokrywą. I korzystać z całego blatu stołu! Dostępny na tredon.pl