Obecna sytuacja skłania do oszczędzania nie tylko osoby gospodarne z natury. Inflacja nie przestaje rosnąć, w portfelach zostaje coraz mniej. Nic dziwnego, że szukamy sposobów na obniżenie rachunków. Wydatki na energię elektryczną można ograniczyć redukując jej zużycie m.in. w kuchni. Jak oszczędzać prąd? Sprawdźcie nasze patenty!
Patent 1. AGD w nowych klasach energetycznych
Nowa, obowiązująca od marca 2021 roku skala Klas Efektywności Energetycznej (w skrócie EEI) – bez plusów, oznaczona literami od A do G – jest bardziej czytelna. Zapewnia miejsce na jeszcze bardziej innowacyjne i wydajne energetycznie urządzenia niż te obecne dziś na rynku. Najbardziej energooszczędne sprzęty AGD mają teraz klasę B. Na te w klasie A czekamy z utęsknieniem.
Według danych na stronie etykietaenergetyczna.pl, zmywarka w klasie C (dawna A+++) pobierająca 180 kWh rocznie, w ciągu dekady pozwala zaoszczędzić ponad 3.200 zł! Korzystając z pralki nowej klasy C zaoszczędzimy w tym samym okresie 1.250 zł, a z lodówki – 2.200 zł. Po zsumowaniu otrzymujemy dość pokaźną kwotę, nawet jak na dekadę. Co więcej, to złotówki, które oszczędzają się same, bez konieczności redukcji wykonywanych na co dzień cykli prań czy zmywania naczyń. Za prąd zapłacimy też mniej, korzystając z energooszczędnego piekarnika, mikrofalówki, czajnika, okapu czy płyty grzewczej.
Na etykietach urządzeń AGD oprócz oznaczenia klasy energetycznej znajdziemy także informację o rocznym zużyciu energii, najczęściej w przeliczeniu na 100 standardowych cykli użytkowania urządzenia, np. zmywania czy pieczenia. Zużycie energii zmniejszą ponadto wielofunkcyjne sprzęty, np. kuchenka pełniąca jednocześnie funkcję kominka i piekarnika, oraz – znów – nasze dobre nawyki. Wystarczy, że skorzystamy z tzw. ciepła resztkowego piekarnika lub płyty grzejnej, a zużyjemy mniej prądu lub gazu.
Rachunki za energię spadną też, gdy płytę elektryczną wymienimy na indukcyjną. Ten typ urządzenia pozwala na precyzyjne sterowanie, a pobierana przez nie energia jest niemal w całości absorbowana przez naczynie. Inne proste triki na oszczędzanie prądu to:
- rozgrzewanie tylko połowy piekarnika,
- jednoczesne pieczenie kilku różnych dań (jeśli piekarnik ma takie opcje),
- gotowanie w piętrowych garnkach,
- wykorzystywanie tzw. ciepła resztkowego.
Czytaj także: Lodówka nowej generacji – zobacz, co potrafi!
Patent 2. Energooszczędne oświetlenie – jak oszczędzać prąd?
Od września ubiegłego roku „plusy” znikły też z oznaczeń klas efektywności energetycznych źródeł światła. Żarówki, podobnie jak sprzęty AGD, mają teraz klasy od A do G. Etykiet energetycznych nie mają tzw. produkty wyposażone, czyli takie, z których można samodzielnie wymontować źródło światła. Klasę energetyczną konkretnej żarówki, taśmy LED czy halogenu znajdziemy na opakowaniu. Jakie źródło światła powinniśmy zakupić do swojej kuchni? To zależy od opraw – powinny być na nich umieszczone etykiety z informacją, jakiej klasy żarówek wymagają.
Kolejną opcją jest montaż inteligentnych żarówek, które obsłużymy na odległość, korzystając z urządzenia mobilnego, panelu sterowania lub asystenta głosowego. Oświetlenie smart, wyposażone w czujniki ruchu, może np. aktywować światło w kuchni jedynie po wykryciu obecności któregoś z domowników. Podłączone do systemu inteligentnego domu może też włączać się tylko w wybranych przez nas porach. To gwarancja niższych rachunków za prąd w bonusie z oszczędnością czasu i wzrostem komfortu życia na co dzień.
Czytaj także: Smart oświetlenie w domu – Wi-Fi czy kabel?
Patent 3. Mądre sprzątanie – jak oszczędzać prąd?
Żadna kuchnia nie obędzie się bez zgranej ekipy sprzątającej. Warto wybrać takich pomocników, którzy do efektywnego działania potrzebują mniej prądu. Tradycyjny odkurzacz zastąpmy modelem bezprzewodowym, który pobiera energię tylko przy ładowaniu. Pamiętajmy też, że odkurzacz przewodowy zużywa tym więcej energii, im większą moc ma jego silnik.
Do sprzątania na mokro polecamy ładowaną akumulatorowo parownicę, mopa lub myjkę parową. Przy ich pomocy usuniemy nawet uporczywe zabrudzenia z płyty grzewczej, okapu, blatu roboczego czy piekarnika. Urządzenia parowe pomogą także wyczyścić podłogę i okna. Wszystko to bez detergentów, przy mniejszym poborze prądu i maksymalnej wydajności (parownica jest w stanie wytworzyć z 1 litra wody aż 1700 litrów pary wodnej).
Zobacz też: Mop parowy, myjka, parownica – przegląd nowoczesnych urządzeń do sprzątania
Wytwarzaj prąd na własną rękę
Prąd w kuchni (i nie tylko) zaoszczędzimy również gdy… sami go wyprodukujemy. Staniemy się wtedy niezależni od komercyjnych dostawców. Dlaczego oferowany przez nich prąd jest tak drogi? Ponieważ ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym oraz koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla szybują w górę. Stając się właścicielem własnej „fabryki prądu” uniezależniamy się od tych podwyżek. Tańszy prąd, z którego korzystać będzie domowe AGD wyprodukują np. panele fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna obniży także koszty pracy pompy ciepła oraz urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Z powodzeniem wykorzystamy ją do ogrzewania kuchni latem i chłodzenia zimą oraz do uzyskiwania potrzebnej do zmywania naczyń, ciepłej wody użytkowej.
Patent 4. Inne rozwiązania z zakresu smart home
Jak oszczędzać prąd w kuchni podpowiadają innowacyjne rozwiązania z dziedziny smart home. Gdy piekarnik czy lodówkę podłączymy do systemu inteligentnego domu, na bieżąco sprawdzimy, ile jednostek prądu pobiera urządzenie o każdej porze. Cykl pieczenia, zmywania czy prania możemy zaplanować na godziny, w których prąd jest tańszy. Ceny energii w poszczególnych godzinach zależą od planu cenowego dostawcy. W taryfie G11 cena prądu jest stała przez całą dobę. Taryfikator G12 przewiduje niższe ceny prądu w godzinach 13–15 oraz 22–6. W taryfie G12w zapłacimy mniej w godzinach 22–6 oraz przez całą dobę w weekendy, święta i dni ustawowo wolne od pracy.
Zobacz też: Inteligentny dom – same korzyści