Choć przewodowy system inteligentnego oświetlenia jest trudniejszy w instalacji – wymaga poprowadzenia przewodów elektrycznych – w niektórych przypadkach jest niezastąpiony. Jego zalety, jak brak zakłóceń i błyskawiczny przesył danych, docenią właściciele domów położonych z dala od miasta, w miejscach pozbawionych dostępu do szybkiego łącza internetowego. Smart oświetlenie w systemie przewodowym chętnie wybierają też profesjonalni gracze komputerowi, pracujący na sprzęcie wymagającym sygnału sieciowego najwyższej jakości.
Smart oświetlenie bez remontu i elektryka
Oprócz wyjątkowych przypadków, bardziej wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest system inteligentnego oświetlenia oparty na bezprzewodowej sieci Wi‑Fi. W odróżnieniu od oświetlenia podpiętego pod sieć przewodową, nie wymaga remontu ani modernizacji posiadanej instalacji elektrycznej. Na start polecamy proste rozwiązania, np. w miejscu dotychczasowego włącznika światła zainstalowanie włącznika inteligentnego. Przy jego pomocy można sterować tradycyjnymi żarówkami. Inną opcją jest zakup pojedynczej żarówki typu smart. By przekonać się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w innych zakątkach domu, wystarczy zmieniać jej lokalizację, np. przetestować tryby pracy żarówki po kolei: w sypialni, kuchni, łazience. Jeśli efekty jej działania przypadną nam do gustu, w dowolnym momencie będziemy mogli dokupić kolejne sztuki. Planujesz przeprowadzkę? Inteligentne żarówki możesz zabrać ze sobą do nowego lokum.
Czytaj też: Inteligentne sterowanie oświetleniem w domu – WiFi czy kabel?
Nie tylko smartfonem
Oddzielne sterowanie każdą lampą, kinkietem czy plafonem może sprawiać kłopot. Producenci inteligentnego oświetlenia radzą je pogrupować i połączyć w jedną sieć np. za pomocą centrali sterującej. To niewielkie urządzenie w formie kostki czy routera, zarządzające pracą poszczególnych elementów systemu oświetlenia: czujników ruchu, paneli ściennych, grup opraw świetlnych. Oświetleniem bazującym na Wi‑Fi można też sterować bez centrali: przez smartfon, tablet, laptop, palmtop czy smartwatch. Masz dosyć ciągłego noszenia przy sobie smartfona? Możesz zrobić od niego „detoks” i sterować oświetleniem za pomocą pilota lub panelu ściennego. Światło może też zmieniać się bez Twojej ingerencji, np. zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi scenami lub scenariuszami. Przykładowo, po wybraniu sceny „Wieczór we dwoje” lampy w salonie mogą emitować światło o barwie zbliżonej do zachodu słońca lub płomieni w kominku. W scenie „Impreza” taśmy LED mogą natomiast zmieniać barwę w zależności od rytmu płynącej z głośników muzyki lub dopasować ją do kolorystyki kadrów na ekranie TV.
Smart oświetlenie w Twoim rytmie
Po wybraniu scenariusza „Odpoczynek” system inteligentnego sterowania oświetleniem może nawet zlecić wykonanie całej sekwencji zdarzeń: przyciemnić światła i zasłonić rolety, a po skoordynowaniu ze sprzętami multimedialnymi np. zlecić inteligentnemu głośnikowi odtworzenie ulubionego audiobooka na dobranoc Twoim pociechom. Oświetlenie może działać inaczej w zależności od pory tygodnia, dnia czy godziny. Wszystko po to, by jak najpełniej wpisać się w Twój rytm życia i osobiste upodobania. Zabawa z dziećmi, gotowanie, pogawędka z przyjaciółką, obiad z rodziną – działające na kabel lub Wi‑Fi, odpowiednio dobrane oświetlenie smart podkreśli wyjątkowość każdej chwili.
System inteligentnego oświetlenia zadba też o bezpieczeństwo Twojej rodziny. Przez systematyczne aktywowanie świateł, będzie symulować obecność domowników np. w trakcie wakacji czy weekendowych wypadów za miasto. Oświetlenie smart to także pomoc w oszczędzaniu: lampy na czujnik ruchu mogą aktywować się wyłącznie po wykryciu czyjejś obecności w pomieszczeniu. Przez aplikację na smartfonie sprawdzisz na bieżąco, ile energii elektrycznej zużywa Twój dom w wybranej ramie czasowej.
Zobacz też: Inteligentne oświetlenie w domu – to trzeba wiedzieć