Przewodowy system inteligentnego oświetlenia – choć trudniejszy w instalacji – w niektórych przypadkach okazuje się niezastąpiony. Jego zalety: brak zakłóceń i błyskawiczny przesył danych, docenią właściciele domów położonych z dala od miasta, w miejscach pozbawionych dostępu do szybkiego łącza internetowego. Bardziej wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest system inteligentnego oświetlenia oparty na bezprzewodowej sieci WiFi. O czym powinniśmy pamiętać i na co zwrócić uwagę wybierając inteligentne sterowanie oświetleniem w domu? To pytanie zadaliśmy ekspertowi z firmy Kontakt-Simon.
Inteligentne sterowanie oświetleniem – WiFi czy kabel?

Marcin Oleszczuk,Szef Biura Obsługi Projektów w firmie Kontakt‑Simon S.A., kontakt‑simon.com.pl
Przez lata przyzwyczailiśmy się do wykorzystania łączników do załączania naszego oświetlenia. Ale czy na nich kończy się nasz wybór? Klasyczne zapalanie światła powoli przestaje być jedynym wariantem – coraz częściej spotykamy systemy umożliwiające włączanie lamp głosem, klaśnięciem czy też z wykorzystaniem naszego smartfona.
Planując „inteligentne” podejście do sterowania oświetleniem musimy pamiętać o:
- potrzebach domowników, ale również gości, którzy mogą pojawić się w obiekcie. My możemy uważać, że światło zawsze zapalimy poprzez dedykowaną aplikację – jednak nasi goście muszą mieć komfort wyboru klasycznego włącznika.
- wyborze możliwej technologii ze względu na połączenia między urządzeniami (bezprzewodowość vs przewodowość):
- bezprzewodowa technologia – łatwiejsza do zaadaptowania praktycznie zawsze. Problem pojawia się w starych typach instalacji, gdzie do typowego łącznika dochodzi tylko i wyłącznie przewód fazowy (elementy sterujące oświetleniem wymagają bowiem przewodu fazowego i neutralnego). Wśród coraz częściej spotykanych wariantów bezprzewodowych (niewymagających zmiany np. w istniejącym okablowaniu) ostatnio królują te oparte o protokoły WiFi i Z‑Wave.
- przewodowa technologia – trudniejsza w adaptacji w istniejących instalacjach (potrzeba poprowadzenia dodatkowych kabli sterujących) – jednak według wielu bardziej stabilna. Im bardziej złożony system, jego rozpiętość, liczba punktów świetlnych, a co za tym idzie ilość możliwych scenariuszy – w tym przypadku zalecane jest rozwiązania kablowe.
Pamiętajmy jednak o rozmowie z naszym elektrykiem lub też specjalistą z firm zajmujących się systemami smart home. Oni dopasują rozwiązanie szyte konkretnie pod nasze potrzeby.
Czytaj też: Klasyczne czy nowoczesne – jakie łączniki światła wybrać?
Wygląd i funkcjonalność łączników oraz gniazd marki Kontakt-Simon z kolekcji Simon 100 to ukłon w stronę nowoczesnego minimalizmu. Serię zaprojektowano tak, by była maksymalnie intuicyjna i prosta w obsłudze. Umożliwia integrację z systemem Simon iO oraz korzystanie z tzw. internetu rzeczy. Sercem systemu Simon iO jest instalowana w puszce centralka Hub Pro iO. Dzięki niej możesz bezprzewodowo zmieniać natężenie światła i programować je czasowo, by tworzyć indywidualne scenariusze świetlne. Pobudka przy łagodnym blasku lampki, z lekko odsłoniętymi roletami, przez które prześlizgują się pierwsze promienie słońca… kto z nas nie marzy o takim przebudzeniu?
Zobacz też: Instalacja elektryczna w łazience – jaki osprzęt wybrać?