Preppy to styl wykreowany przez amerykańską śmietankę towarzyską. Łączy w sobie tradycję i wyrafinowanie z nutą sportowego luzu. Jest sposobem życia, który znalazł odzwierciedlenie również w aranżacji wnętrz. Na czym polega jego wyjątkowość?

– Słowo „preppy” w pierwotnym znaczeniu odnosiło się do uczniów elitarnych uczelni zaliczanych do amerykańskiej Ivy League. Wysoka pozycja społeczna manifestowana była przez ubiór, uprawiane sporty czy przynależność do bractw studenckich. Styl ten, konserwatywny i elegancki, przeniknął również do sfery wnętrzarskiej. Na przestrzeni lat ewoluował i dziś stanowi zestawienie klasyki z odważnymi wzorami oraz zabawną paletą barw – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Wyraziste tonacje i oryginalne wzory

Wnętrze w stylu preppy lubi śmiałe połączenia kolorystyczne, wprowadzane na zasadzie color blockingu, np. zieleń i róż czy granat i czerwień. Nie powinno zabraknąć tu również dużych dawek bieli i brązu, które zrównoważą wystrój. Mile widziane są też akcenty w barwie zgaszonego złota. Ważne jest kierowanie się harmonią i sięganie po takie odcienie, w otoczeniu których czujemy się komfortowo.

Obowiązkowe elementy aranżacji stanowią różnorodne motywy ukazane na elementach wyposażenia czy dodatkach. Przede wszystkim są to pasy i kraty. Ciekawie zaprezentują się też jodełka, pepitka czy fair isle (szkocki deseń żakardowy). Powtarzalność wybranego wzoru (stosowanie go np. na zasłonach, wazonie i poduszkach) nadaje aranżacji spójny wygląd. Jego wielkość dopasowywana jest do rozmiaru wnętrza – okazałe wzory mogą bowiem przytłoczyć małe pomieszczenie, a niewielkie desenie „zgubią się” na dużym metrażu.

Elementy, które spersonalizują wnętrze

Na wystrój w stylu preppy składają się wysokiej jakości materiały, przedmioty z duszą oraz elementy przedstawiające zainteresowania domowników. Doskonale sprawdzają się tutaj fotele klubowe, sofy Chesterfield i dywany typu kilim. Liczą się także detale: narzuty wykańczane są drobnymi pomponami, abażury lamp wzorzystą lamówką, a doły zasłon – rypsowaną wstążką. Szyk panujący we wnętrzu świetnie podkreśla podłoga ułożona z szerokich desek w dekorze naturalnego lub ciemnego drewna (propozycje tego typu znajdziemy np. w kolekcji paneli laminowanych Villa 4V oraz Elite 4V od RuckZuck).

Bardzo istotne jest też ukazanie szlachetnych tradycji i przywiązania do swojego pochodzenia. To dlatego na ręcznikach, sztućcach czy pościeli znajdują się monogramy. Wyjątkowości przestrzeni nadają również elementy w stylu vintage, np. stoliki nocne czy kawowe w kształcie walizki. Dopełnienie stanowią z kolei dodatki nawiązujące do takich sportów jak golf, żeglarstwo, jeździectwo czy tenis.

– Aranżacja w stylu preppy może przybrać różne kształty. W wersji Palm Beach znajdziemy róż, pikowane siedzenia i wręcz krzyczący luksus. W wystroju skierowanym w stronę tropical prym wiodą wzory zwierzęce i roślinne. Natomiast Hampton to biel, błękit oraz naturalne materiały. Zainspirujmy się motywem, który jest nam najbliższy i stwórzmy niepowtarzalny wystrój niczym z amerykańskiego snu – dodaje Katarzyna Śliwińska.

Styl preppy w wersji Hampton zawiera odcienie bieli i granatu. Fot. RuckZuck
Styl preppy w wersji Hampton zawiera odcienie bieli i granatu. Fot. RuckZuck

Opracowanie: firma RuckZuck

Logo RuckZuck
RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.