Przyznajcie. Gdy urządzacie pokój, pierwszą rzeczą jaka zaprząta Wasze głowy jest wybór koloru ścian, rodzaju mebli, dalej może dekoracji… a dywan często schodzi na drugi plan. I jest to niestety często popełniany błąd. Warto wiedzieć, jak dobrze dobrać dywan do wnętrza. Dlaczego?

Otóż dywan jest jednym z największych nośników wzorów i kolorów w pokoju, a przy tym stanowi fundament wizualny całego pomieszczenia, jednocześnie odgrywając olbrzymią rolę w jego funkcjonalności i wygodzie. Może więc warto nieco bliżej przyjrzeć się temu jakże ważnemu elementowi wystroju, by umiejętnie manipulować stylistyką całego wnętrza?

Jak dobrać dywan? Zacznijmy od koloru

Tutaj sprawa jest dosyć prosta – stosujemy się do ogólnie przyjętych zasad łączenia kolorów. Powinniśmy mieć na uwadze, że jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, natomiast ciemny je zmniejszy, jednocześnie sprawiając, że stanie się przytulniejsze.

Koniecznie weźmy też pod uwagę przeznaczenie pokoju. Bardzo jasny dywan w holu wejściowym czy w jadalni w efekcie częściej będzie gościł w pralni niż na naszej podłodze. Na koniec jeszcze drobna uwaga dla posiadaczy wnętrz monochromatycznych: kolorowy dywan to najlepszy sposób na ożywienie Waszych wnętrz, bez utraty powagi jaka została nadana stonowaną kolorystyką reszty wystroju.

Czas na wybór wzoru

Czy wzór ma być po prostu ładny? Oczywiście, że tak, ALE… Powinien być przede wszystkim odpowiedzią na stylistykę reszty wystroju. Im więcej elementów wzorzystych w pomieszczeniu, tym bardziej neutralny powinien być dywan. I na odwrót – prosty, minimalistyczny wystrój zyska charakteru z dywanem z intensywnym motywem.

Jak dobrać dywan pod kątem materiału?

Ogólnie rekomenduje się zakup dywanów o niskim runie (łatwość odkurzania), niedużej grubości (lekkość = łatwość transportu), wysokiej gramaturze (odporność na odkształcenia) i z sylikonowym podbiciem (dywan „nie wędruje”), aby utrzymanie i codzienne korzystanie było łatwe i przyjemne. Niestety wiele osób decyduje się na grube dywany o wysokim runie licząc na lepsze wrażenia estetyczne, które zwykle trwają… do czasu pierwszego odkurzania, pojawienia się pierwszych odkształceń i zabrudzeń – czyli już po około miesiącu. Taka „puszysta” forma nadaje się głównie na małe chodniki, po których stąpać będziemy gołymi stopami – np. przy łóżku czy w łazience.

Gdy już wybraliśmy dywan… Jak go ułożyć?

Tutaj często popełniamy błędy, które w konsekwencji zaburzają estetykę naszego pomieszczenia. A zasady są proste:

  • Dywan w salonie – przynajmniej 2 nogi kanapy i foteli powinny stać na dywanie. Dywan, który stoi tylko pod stołem wygląda na zbyt mały i niedopasowany do wnętrza.
  • Dywan w jadalni – sugerowane jest zachowanie minimum 1 metra marginesu wokół stołu i krzeseł, by podczas odsuwania ich od stołu nie wystawały poza obrys dywanu.
  • Dywan w sypialni – tutaj najważniejsze jest by dywan wystawał z przodu łóżka i ze strony, z której wstajemy rano (by nie stąpać po gołej podłodze). Powinien też wychodzić poza obrys szafek nocnych.

Pamiętajmy, że piękna podłoga podkreśla dywan, dlatego nie powinien on całkowicie jej zakrywać. Z drugiej zaś strony, zbyt mały dywan sprawi, że pomieszczenie wyda się „ubogie”.

W ułożeniu dywanu powinniśmy również brać pod uwagę promień otwartych drzwi (zwykle ok. 90cm w głąb pokoju), by umożliwić ich swobodne otwieranie. Takie ograniczenie nie wystąpi natomiast w przypadku wyżej wspomnianych dywanów o niskim runie, które spokojnie pod drzwiami się zmieszczą.

Do zmiany wnętrza jeden krok!

Dywan i tekstylia to elementy bardzo mobilne i stosunkowo tanie (w porównaniu np. do kosztu umeblowania), stąd ludziom lubiącym zmiany projektanci zalecają neutralną stylistykę i kolorystykę mebli, by rolę budowania charakteru pomieszczenia przerzucić właśnie na tekstylia. Dzięki temu niemal całkowite przearanżowanie pomieszczenia będzie jedynie kwestią zmiany dywanu, obicia poduszek, firan i dekoracji. Ekonomicznie, prawda?

Po przeczytaniu tego artykułu śmiało możecie nazwać się specjalistami od dywanów. Z taką wiedzą jesteście gotowi na podejmowanie świadomych decyzji zakupowych, które odmienią wnętrza Waszych mieszkań.

Macie okazje sprawdzić tą wiedzę w praktyce wybierając dywan na przykład w sklepie: www.carpetsandmore.pl