We współczesnym budownictwie coraz bardziej ceni się aluminium. Nie bez przyczyny, ponieważ materiał ten cieszy wysoką plastycznością, trwałością, a także – odpowiednio przygotowany – wysokimi parametrami termoizolacji. Jak wybrać okna do domu, by później nie żałować? To musisz wiedzieć!

Bardzo dobra termoizolacja

Jedna z istotniejszych spraw, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze okien, to termika, czyli współczynnik przenikania ciepła. Okna aluminiowe posiadają wysokiej jakości wypełnienia izolacyjne, co sprawia, że dobrze chronią budynek przed utratami ciepła. Do ich izolacji stosuje się przekładki termiczne wykonane z innowacyjnych materiałów. Nowe przepisy wprowadzone od stycznia 2021 r. wymagają, by okna miały bardzo dużą izolacyjność termiczną. Liczy się więc jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Już od kilku lat firmy systemowe oferują rozwiązania, które spełniają te wymogi, jak również znacznie przewyższające nową normę.

Aliplast jak wybrać okna do domu

Moda na domy energooszczędne panuje od dawna i „bitwa’’ na współczynnik U również. System okienny Genesis 75 z oferty Aliplast ze swoimi parametrami doskonale wpisuje się w obowiązujące wymogi (Uw od 0,90). Dodatkowo szeroki zakres profili, oferowanych w ramach Genesis 75, umożliwia projektowanie nowoczesnych okien, drzwi i witryn. I tutaj możemy poruszyć kolejny ważny aspekt wyboru okien – estetyka. Wybór różnych wykończeń oferowanych w ramach systemu pozwala nadać indywidualny charakter stolarce okiennej. Profile renowacyjne, okna z ukrytym skrzydłem, okna z łukami, szprosami, tak popularne ostatnio całoszklane naroża – możliwości są ogromne i w pełni zadowolą nawet najbardziej wybrednego inwestora.

Architekci coraz częściej sięgają po systemy o charakterze industrialnym, szczególnie przy nowoczesnych bryłach domów (grupa system Max Light). Systemy te charakteryzują się oczywiście doskonałą termiką, ale ich wyróżnik to gładka i smukła linia profilu.

Zobacz też: Aliplast – systemy aluminiowe dla budownictwa

Jak wybrać okna? Wymarzone kolory

Kolor to temat nieograniczonych możliwości – aluminiowe konstrukcje malowane są proszkowo, a paleta kolorów jest przeogromna. Aliplast posiada w swojej ofercie 6 różnych wzorników kolorów: standardowe kolory RAL, farby strukturalne niemetaliczne i z frakcją metaliczną, wzornik powłok dekoracyjnych imitujących strukturę drewna (Aliplast Wood Colour Effect), wykończenie anodowane. Bardzo popularne jest również stosowanie w domach jednorodzinnych stolarki okiennej w dwukolorze.

Ważne są również gwarancje – Certyfikaty jakości powierzchni lakierowanych – certyfikat Qualicoat daje 15 lat gwarancji, Qualideco – 10 lat gwarancji niezmienności koloru.

Okna w domu – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Kolejny temat to funkcje okna. Czy okno ma się otwierać, przesuwać, otwierać na zewnątrz czy do wewnątrz? Są to istotne aspekty, wpływające później na wygodę i ergonomię użytkowania. Nie bez znaczenia są dodatkowe możliwości systemów okiennych. Firma Aliplast posiada w swojej ofercie okna rozwierne, rozwierno‑uchylne, okna obrotowe, okna otwierane na zewnątrz, do wewnątrz, okna przesuwne pionowe. Właściwie dobrany system okienny pozwala na funkcjonalną oraz estetyczną aranżację przestrzeni. Okno powinno być funkcjonalne, ale również bezpieczne. Systemy okienne (Superial, Genesis 75, Star) z oferty Aliplast spełniają wymagania odporności na włamanie w klasie RC2 i RC3 za zgodność z normą PN‑EN 1627.

Aluminiowe rolety zewnętrzne – rozwiązania smart

Aliplast jak wybrać okna do domu, żeby nie żałować

Ważne dla użytkowników będą również elementy dodatkowe okna, takie jak moskitiery, żaluzje, rolety – wszystko to, co wpływa na ergonomię oraz estetykę stolarki okiennej.

Aluminiowe okienne systemy aluminiowe cechuje trwała konstrukcja, funkcjonalność i wygoda w użytkowaniu, bezpieczeństwo, a ich wygląd nadaje budynkom lekkości i elegancji. Właśnie dlatego coraz chętniej wybierają je prywatni inwestorzy.

Więcej informacji: aliplast.pl