PRZECZYTASZ W NUMERZE:
Z rekomendacją
Macie swoją ulubioną okładkę Świata Rezydencji?
Kilka z nich zainspirowało nas do stworzenia noworocznych trendów.
WIELKIE GALERIE
Muzeum Prado
„Najjaśniejszy Pan nie chcąc odmówić swoim wiernym sługom przyjemności i pożytku z dostępu do najznakomitszych dzieł malarzy, którzy tym samym przynieśli zaszczyt narodowi, raczył zezwolić na wpuszczenie do budynku publiczności”. Poznajcie historię Muzeum Prado – jednego z najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie.
POROZMAWIAJMY O SZTUCE
Więcej sztuki w naszych domach
Felieton w 100. numerze Świata Rezydencji zobowiązuje do analizy i bardziej holistycznego spojrzenia na rynek sztuki w Polsce. A nawet nie tyle na rynek, co na nasze, zwykłych Kowalskich, obcowanie ze sztuką.
JUBILEUSZ ŚWIATA REZYDENCJI
Setny raz!
Setny raz wybieramy tematy, piszemy, redagujemy, poprawiamy, szukamy zdjęć na okładkę, wysyłamy do drukarni i czekamy na efekt. Setny raz zastanawiamy się, co Was zainteresuje, zachwyci, ucieszy. Bez Was nie byłoby nas, dlatego dziękujemy, że jesteście.
PROJEKT Z REKOMENDACJĄ
W krainie luster
Luksusowy penthouse na wileńskiej starówce powstał z połączenia dwóch apartamentów. Jego wnętrza odzwierciedlają kosmopolityczne dusze gospodarzy. Jest luksusowym przystankiem między dalekimi wyprawami.
W DUŻYM FORMACIE
Tam, gdzie płynie muzyka
Mieszkająca tu rodzina kocha podróże, nowe technologie i tradycyjne rzemiosło. Domownicy witają gości serdecznym uśmiechem i ciepłą aurą wypełniającą przestrzeń. Często słychać tu dźwięk skrzypiec lub fortepianu.
TEMAT NUMERU
Popatrz na wnętrze
Choć na co dzień doświadczamy świata wszystkimi zmysłami, naukowcy udowodnili, że najważniejszy z nich jest wzrok. Urządzając domy, przywiązujemy ogromną wagę do estetyki. Ale nie wszystko musi być na widoku. Czasem najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
ARANŻACJE
W dobrym świetle
Eksponuje, ukrywa, zmienia kolory i kształty. Światło to nieuchwytna materia, która buduje nastrój. Każdego dnia i w każdej chwili. W domu oraz ogrodzie.
Z WIZYTĄ
Misterna układanka
Czasem projektowanie wnętrza zaczyna się od czystej kartki. Bywa też tak, że architekt otrzymuje od klienta listę rzeczy niezbędnych – do pozostawienia, posiadanych wcześniej – do wkomponowania w nowy wystrój, oraz listę marzeń – czyli to, co jeszcze inwestor widziałby w swoim nowym domu. Z tych elementów projektant tworzy unikatową kompozycję.
UWAGA NA DETAL
Z gracją baletnicy
Obserwowaliście kiedyś wirującą w tańcu baletnicę? Jej ciało, choć wygląda delikatnie, jest napięte jak struna. Podobne wrażenie można odnieść, patrząc na schody firmy Trąbczyński. Wyróżnia je subtelna, elegancka forma, wzmocniona solidnym korpusem.
12 POMYSŁÓW NA BEZPIECZNĄ ŁAZIENKĘ
Higiena pod lupą
Standardy higieny z roku na rok są coraz wyższe. „Pod lupę” coraz częściej bierzemy bakterie i zarazki występujące w naszych łazienkach. Efekt? Więcej pomysłów na poprawę higieny!
OGRÓD INSPIRACJE
Artysta Mróz
Przychodzi do ogrodu, kiedy chce. Oszrania i przyprósza liście oraz gałązki, warzy ostatnie kwiaty. Mróz wyczarowuje tylko arcydzieła. Tak jak w tym bylinowym ogrodzie Agnieszki Hubeny‑Żukowskiej.
ARCHICUDA
Zakotwiczony w kulturze
Od niedawna mieszkańcy gminy Qeqqata na Grenlandii mają miejsce, z którego mogą podziwiać niesamowitą panoramę okolicy. Pawilon Qaammat został zaprojektowany i zbudowany we współpracy z UNESCO, by szerzyć wiedzę o środowisku i celebrować dziedzictwo kulturowe Eskimosów.
NOTATKI Z PODRÓŻY
Norweska stolica ropy naftowej
Norwegia swoją niegasnącą prosperitę zawdzięcza m.in. wydobyciu z dna morskiego ropy naftowej. Stavanger z kolei dzierży miano nieformalnej stolicy norweskiego czarnego złota.
LABORATORIUM DOBREJ MARKI
Strefa kreatywnego projektowania
Kolejne edycje Laboratorium Dobrej Marki za nami. Sprawdźcie jak inspirowaliśmy architektów w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu.
Nasze rekomendacje
Co nowego w branży wykończenia i wyposażenia wnętrz? Prezentujemy nowości rynkowe i naszych „ulubieńców”.
EKSTRAWAGANCJE
Wieki mówią
Zwierciadła mogą być wstępem do zaczarowanych przestrzeni, jakich nie sposób sobie wyobrazić. W tym 500‑letnim holu powstała lustrzana instalacja, która jest kolejnym dziełem sztuki.