Świat Rezydencji nr 9-10/2023

PRZECZYTASZ W NUMERZE:

Z rekomendacją
Nie tylko jesienną porą warto przełamywać aranżacyjną monotonię. Żywioły natury są nieustającą inspiracją projektantów.

Dobre pomysły
Propozycje na taras, do salonu pod chmurką i sypialni – na dobry początek i zakończenie każdego dnia.

Godne polecenia

WIELKIE GALERIE
Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
Mieszkańcy Wielkiego Jabłka nazywają je poufale „MET”. Jest to największe muzeum sztuki w obu Amerykach. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 3 miliony gości.

POROZMAWIAJMY O SZTUCE
Dlaczego wątpisz w swój gust?
W Polsce jest ogromna ilość osób, które mają świetny gust i wyrobiony smak. Mają też potrzebę i gotowość otaczania się sztuką. Jednak większość z nich nie decyduje się na zakup dzieł. Powody nie są natury finansowej. Więc dlaczego?

Czytelnia

PROJEKT Z REKOMENDACJĄ
Brutalizm na czasie
Kanwą tej realizacji były dzieła sztuki i elementy wyposażenia nawiązujące do modernistycznych prac Le Corbusiera oraz stylu brutalistycznego. Ostrość form łagodzą biel, zaoblone kształty mebli, a także odwołania do dzieł Pieta Mondriana.

WZORNICTWO
Odpoczywaj w dobrym stylu
W najnowszych kolekcjach mebli wypoczynkowych znajdziemy miękkie tkaniny, obłe kształty i sploty w wersji makro.

W DUŻYM FORMACIE
Na wysokim poziomie
To nie czas na mieszkanie poza miastem – uznali Barbara i Rafał. Wybrali przestronny apartament na czternastym piętrze z fantastycznym widokiem na Poznań i zielone tereny wokół.

WYSZUKIWARKA
W wyjątkowej oprawie
Sen jest dla człowieka niezbędny. Dzięki niemu ciało i umysł mogą się zregenerować. Zdecydowanie najlepiej śpi się w łóżku, które się nam podoba.

TEMAT NUMERU
Mądrze przed szkodą
Planując budowę domu powinniśmy dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i potrzeby względem komfortu akustycznego – podkreśla Henryk Kwapisz, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej
Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, w rozmowie z Katarzyną Zacharewicz‑Łukaszuk.

Cicho sza!
Jeśli dom ma być naszym azylem, strefą komfortu, w której będziemy mogli odpocząć, oddać się pasjom, spotkać z przyjaciółmi, a gdy trzeba w spokoju popracować – należy zadbać o akustykę.

Z WIZYTĄ
Nowoczesność w kontakcie z naturą
Podwarszawska Magdalenka przyciąga tych, którzy szukają spokoju i bliskości natury, a przy tym nie chcą tracić kontaktu z miastem. Wciąż można tu poczuć zapach sosen i pooddychać świeżym powietrzem.

SPOSÓB NA…
Dziel i łącz
Ażurowe przepierzenia, regały, schody, kotary, szkło – jest wiele sposobów, by atrakcyjnie podzielić domową przestrzeń. Nie trzeba jej zamykać stawiając ściany!

UWAGA NA DETAL
Pod prąd
Stylizowane schody w stylu neobaroku to w czasach panowania minimalizmu dość zaskakujący wybór. Właściciele okazałej rezydencji pod Ostrołęką nie mieli jednak wątpliwości. Do współpracy zaprosili firmę Trąbczyński, która rękami najlepszych rzemieślników wyczarowała prawdziwe dzieło sztuki.

OD PROJEKTU DO REALIZACJI
Jak kameleon
Na obrzeżach Guanajuato w środkowym Meksyku stanął niezwykły budynek. Z daleka trudno go dostrzec, bo niczym kameleon wtapia się w otoczenie.

ARANŻACJE
Ujarzmienie ognia
Grzeje, zachwyca, intryguje. I oczywiście kreuje przytulną atmosferę. Nie ma domu bez ognia! Jak go ujarzmić? Sprawdźcie nasze pomysły.

ARCHICUDA
Szklane niebo
Muzeum sztuki w Buffalo przeszło spektakularną metamorfozę. Jednym z najbardziej oszałamiających miejsc całego kompleksu architektonicznego jest Common Sky – baldachim ze szkła i luster, przykrywający dziedziniec budynku Seymoura H. Knoxa.

OGRODY ŚWIATA
Kwiaty są wieczne
Bogactwo gatunków roślin, które rosną w brytyjskiej posiadłości Nymans, nie tylko botaników przyprawia o zawrót głowy.

NOTATKI Z PODRÓŻY
Alpy pachnące Prowansją
Dolina rzeki Roya od wieków łączyła wybrzeże Morza Śródziemnego z położonym za Alpami terenem dzisiejszych Włoch. Pobliskie miasteczka pełniły funkcje nie tyle handlowe, co noclegowe. Obecnie są wspomnieniem dawnej świetności.

SMAKI ŚWIATA
Abisynia na talerzu
Kuchnia Etiopii odzwierciedla bogatą historię przygotowywania potraw w stylu wegetariańskim. To jedno z nielicznych państw Afryki, które nigdy nie zostało kolonią obcej potęgi, więc wpływy kulinarne innych narodów są tu znikome.

Nasze rekomendacje

EKSTRAWAGANCJE
Mały wielki człowiek
Każdy z nas jest wyjątkowy, dlatego razem mamy poczucie sprawczości i siły. Idea twórczej współpracy mogła przyświecać powstaniu kolekcji Little People, dostępnej w ofercie studia projektowego Kenneth Cobonpue.