Zadanie konkursowe polegało na tym, żeby zaproponować nowy typ umywalki, uwzględniający dodatkowe funkcje. Ahmad Alkattan z uniwersytetu Heriott-Watt w Dubaju najbardziej zaskoczył jury. Jego projekt to EXSINKA – mobilna umywalka, z której można z niej korzystać, bez konieczności przemieszczenia się. Produkt wyposażony jest w koła i dwa zbiorniki na wodę świeżą i szarą. Urządzeniem można sterować za pomocą telefonu.

Mobilna umywalka prezentuje zupełnie nowe spojrzenie na urządzenia łazienkowe, które – jak się okazuje – wcale nie muszą stać w jednym pomieszczeniu. Mogą bez przeszkód przemieszczać się poza obszar łazienki. Żyroskopy umieszczone w kółkach umywalki pozwalają jej zachować stabilność oraz równowagę podczas ruchu. W przypadku, gdy woda się skończy lub umywalka będzie przepełniona wodą szarą, należy doprowadzić urządzenie do źródła czystej wody lub miejsca, gdzie można pozbyć się wody szarej. Szarą wodę można wykorzystać ponownie, np. do sprzątania.

Wydarzenie wsparło Centrum designu w Barcelonie BCD (Barcelona Centre de Disseny) oraz fundacja We Are Water Foundation. Xavier Torras, dyrektor fundacji WAW, stwierdził: analizowałem projekty pod kątem realizacji celi zrównoważonego rozwoju i z dumą mogę stwierdzić, że wszystkie biorą pod uwagę te istotne kwestie, pokazując świadomość projektanta przyszłości, który jest wrażliwy na globalne problemy.

Zobacz też: Roca One Day Design Challenge – III edycja konkursu