Prawdziwy miłośnik książek przyzna, że czytać można niemal wszędzie i o każdej porze. Po cichu jednak wielu z nas śni się domowa biblioteka z prawdziwego zdarzenia. Zatem na krótką chwilę odkładamy książki na bok i… podglądamy tych, którzy już spełnili swoje marzenia. Zobaczcie, jak w niebanalny sposób zaaranżować kącik do czytania w mieszkaniu!
1. Domowa biblioteka jak w butiku

Biała zabudowa z kontrastowymi, podświetlanymi półkami do eksponowania książek i bibelotów prezentuje się równie luksusowo jak witryny ekskluzywnych butików. Wykorzystano tu każdy centymetr miejsca, również przestrzeń pod schodami. Za projekt wnętrza odpowiedzialni są architekci z pracowni HOLA Design.
2. Ażurowo i na opak

Shanghai to oryginalna półka na książki i ażurowa ściana w jednym. Wrażenie robią imponujące rozmiary mebla (312 x 237 cm), jego nietypowa, dynamiczna forma i użyte materiały – dębową ramę wypełniono kompozytem pokrytym okładziną z cementu. To biblioteka obok której trudno przejść obojętnie.
3. Domowa biblioteka na specjalne życzenie

Jeśli marzysz o bibliotece wykonanej w konkretnym stylu, ręcznie rzeźbionej lub z drewna w ulubionym odcieniu, zdecyduj się na zamówienie jej u profesjonalistów, potrafiących spełnić każde życzenie. Znajdziesz ich w firmie Akan, która wykonała prezentowaną bibliotekę. Drewniana zabudowa w jasnym odcieniu została lekko przydymiona naniesioną ręcznie patyną, według zamówienia klientki. Meble są też ozdobione dekoracyjną listwą z motywem bawolego oka. Do kompletu wykonano biurko z blatem pokrytym naturalną skórą i szufladami łączonymi na jaskółczy ogon.
4. Biblioteczka w sypialni

Bywa, że sypialnia za dnia zamienia się w domowe biuro albo kącik do pracy. Dlatego na prośbę właścicieli tego mieszkania Agnieszka Buczkowska‑Korlińska z pracowni Inter‑Arch Architekci zaprojektowała w sypialni białą biblioteczkę z drewnianymi wstawkami. Aby odwrócić uwagę od zabudowy, ścianę za łóżkiem ozdobiono surowym betonem o neutralnej strukturze, sprzyjającej wypoczynkowi.
Czytaj też: Kącik do czytania i do pracy w sypialni – rady architekta, inspiracje
5. Po drabinie

Meble o klasycznej formie, wykonane z najwyższej jakości selekcjonowanego drewna i fornirów, podkreślają prestiż pomieszczenia. Biblioteka Ital powstała z drewna orzecha amerykańskiego w manufakturze EM Projekt. Luksusowy charakter mebli podkreślają ręcznie wykończone detale. Dostęp do pokaźnych zbiorów ułatwia dołączona do kompletu, elegancka drabina.
6. Czytamy w kuchni

Biblioteczka w kuchni to gorący trend, który podbija serca moli książkowych już od kilku sezonów. Jeśli nie możesz rozstać się z lekturą nawet podczas gotowania, wybierz zabudowę z półkami na ulubione książki kucharskie, i nie tylko! Aran Cucine proponuje meble z kolekcji Penelope ze szklanymi, podświetlanymi ledowo półkami.
7. Domowa biblioteka na antresoli

W prezentowanej realizacji projektanci z pracowni Inter‑Arch Architekci zdecydowali się ulokować bibliotekę na wspaniałej, przestronnej antresoli z dużym przeszkleniem. W tym domu lekturę książek umila muzyka grana na żywo…
8. Biblioteczka pod oknem

W mieszczącym się w zabytkowej kamienicy salonie, pod oknem zaprojektowano specjalną zabudowę na szerokość całego pomieszczenia. Dzięki temu stale rosnąca kolekcja magazynów i albumów właścicieli apartamentu jest uporządkowana i dyskretnie wyeksponowana. Można ją też – w razie potrzeby – ukryć za zasłonami. Projekt wnętrza: Magda Milejska i Kasia Kurowska‑Loedl z pracowni Odwzorowanie.
9. Jak ścianka działowa

Regał Sunset z oferty firmy Marioni – włoskiego producenta luksusowych mebli – może pełnić nie tylko funkcję biblioteki, ale też eleganckiego przepierzenia, które podzieli salon na mniejsze strefy. Mebel, umieszczony na podstawie z malowanego na czarno drewna, powstał ze szczotkowanego mosiądzu i szkliwionych elementów ceramicznych.
Zobacz też: Regał na książki i nie tylko – 10 propozycji do salonu
10. Domowa biblioteka w ponadczasowym stylu

Klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Manufaktura mebli klasycznych EM Projekt proponuje zabudowę Grand, perfekcyjnie wypełniającą przestrzeń gabinetową. Cechą charakterystyczną mebli są uskoki blatów i gzymsu oraz oryginalne wzornictwo w postaci ozdobnych pilastrów. To propozycja dla wymagających użytkowników – każdy mebel powstaje na indywidualne zamówienie Klienta i jest perfekcyjnie dopasowany do jego potrzeb.
11. Jak tapeta

W prezentowanej aranżacji półki na książki umieszczono w grubej przegrodzie w taki sposób, że grzbiety okładek zlicowały się ze ścianą. Utworzona kompozycja prezentuje się niczym barwna fototapeta, a zabudowa nie zajmuje cennego miejsca.
12. Na okrągło

W pewnej kamienicy w centrum Budapesztu, której wnętrze stworzył duet projektantów z Margit & Géza Studio, biblioteka przybrała formę oryginalnego mebla. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się wszystkim zakręconym na punkcie książek.
13. Domowa biblioteka „trójwymiarowo”

Architektki Urszula Mathews i Katarzyna Fotek z warszawskiej pracowni projektowej Decoroom stworzyły nietypową zabudowę meblową, przypominającą łamaną harmonijkę. Trójwymiarowa biblioteka zaskakuje kształtem i – niczym efektowna rzeźba – przyciąga uwagę gości.
14. Książki od podłogi do sufitu

Lekka wizualnie, biała zabudowa sięgająca sufitu zmieści mnóstwo książek i ulubione bibeloty. Dynamiki dodają jej półki w różnych kształtach i rozmiarach. Wykonana na zamówienie biblioteka stała się ozdobą wnętrza zaprojektowanego przez Paulinę Taff z pracowni Taff Architekci.
15. Domowa biblioteka „z widokami”

W domu urządzonym w stylu nowojorskim nie mogło zabraknąć wygodnego siedziska przy oknie w jadalni. Projektanci z pracowni Decoroom wykorzystali przestrzeń pod nim jako podręczną biblioteczkę.
Zobacz też: Elegancka jadalnia połączona z kuchnią – pomysły, inspiracje
16. Za drzwiami

Za frontami przepastnych zabudów chowamy zwykle codzienny rozgardiasz. Są jednak rzeczy, takie jak ukochane książki, które chcemy wyeksponować. Możemy to zrobić za pomocą przeszklonych lub częściowo przeszklonych drzwi przesuwnych albo uchylnych – wygodnie, estetycznie, funkcjonalnie! Prezentowana zabudowa biblioteczna powstała z wykorzystaniem systemu drzwi uchylnych Lazuryt z oferty Komandor.
17. Domowa biblioteka pod skosami

Każde miejsce jest dobre na książki, a ich miłośnicy zagospodarują na nie każdy dostępny centymetr przestrzeni – nawet jeśli znajduje się on w nieustawnym miniholu pod skosami. Zabudowa bywa wtedy wyzwaniem, ale dla profesjonalistów w swojej dziedzinie nie ma rzeczy niemożliwych. Właściciele tego domu zgłosili się do firmy Akan z Inowrocławia i cieszą się perfekcyjnie wkomponowaną w skosy biblioteką na piętrze.