Mosty na przestrzeni lat zyskiwały coraz bardziej oryginalne formy, stając się popularnymi atrakcjami turystycznymi. Większość z nas zna – choćby z fotografii – Tower Bridge w Londynie, Most Karola w Pradze, Rialto w Wenecji, Most Brookliński w Nowym Jorku czy słynny Golden Gate w San Francisco. Ikoną chińskiego miasta Jiangmen ma szansę stać się ukończony w styczniu 2022 roku drewniany most, zaprojektowany przez Studio LUO.
Wyjątkowa konstrukcja została wzniesiona na nabrzeżu dystryktu Gulou i jest częścią ośrodka kulturalnego Gulou Waterfront, który powstał w ramach rewitalizacji obszarów wiejskich. Most został zaprojektowany na wzór korytarza. Zadaszone mosty projektowano już w okresie Walczących Królestw (okres w historii Chin, za drugiego panowania Wschodniej Dynastii Zhou). Taka konstrukcja częściowo chroniła budowlę przed deszczem i słońcem, a dodatkowo podnosiła jej stabilność.
Kształt łuku też nie jest przypadkowy. W czasach, kiedy szlaki wodne były jedynymi formami komunikacji i transportu, mosty musiały być dostępne dla pieszych, ale także stwarzać pod spodem przestrzeń do poruszania się łodzi rybackich. Drewniany most na nabrzeżu Gulou pozwala na płynne poruszanie się nawet dużych statków wycieczkowych, co jest z kolei potrzebą czasów obecnych.
Jedną z atrakcji dla pasażerów jest możliwość podziwiania rzemiosła i szczegółów konstrukcji widocznych od spodu. Mieszkańcy poruszający się pieszo oglądają okolicę z dwóch, umieszczonych po obu stronach mostu, platform widokowych. Spacer między nimi uatrakcyjnia gra świateł i cieni, którą tworzą zostawiony w dachu transparentny pas umożliwiający przenikanie światła dziennego, a także warstwy metalowych płyt umieszczone po bokach konstrukcji.
Czytaj także: Willa M – ogród wertykalny w sercu Paryża
Projekt architektoniczny: studio LUO
Lokalizacja: nabrzeże Gulou, Jiangmen, Guangdong, Chiny
Zdjęcia: Jin Weiqi