Z końcem lata coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach – szkołach, biurach, domach lub mieszkaniach. Budynki dają schronienie przed nieprzyjemną pogodą: niską temperaturą, wiatrem i deszczem. Niestety, nie są w stanie ustrzec nas przed zanieczyszczonym powietrzem. To, którym oddychamy w domach może mieć nawet gorszą jakość niż to na zewnątrz, co odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Remedium na te problemy może być oczyszczacz powietrza.
1. Oczyszczacz powietrza usuwa kurz, sierść, pyłki roślin
Nawet jeśli jesteś maniakiem czystości, codziennie sprzątasz i odkurzasz mieszkanie, w powietrzu, którym oddychasz unoszą się drobinki kurzu, sierść zwierząt, pyłki drzew i traw. To nie do uniknięcia. Aby skutecznie usunąć tego rodzaju zanieczyszczenia, trzeba używać na co dzień oczyszczacza powietrza. Za wyłapywanie cząstek kurzu, sierści i większych zanieczyszczeń odpowiada filtr wstępny.
2. Eliminuje szkodliwe gazy i LZO
Jakość powietrza w pomieszczeniach obniżają też lotne związki chemiczne (LZO) wydzielane przez materiały wykończeniowe i wyposażenie wnętrz. Toksyczne substancje, takie jak fenole, formaldehyd, benzen, ksylen czy toluen pojawiają się w naszych domach wraz z meblami, wykładzinami, farbami, a nawet zabawkami dla dzieci i środkami czystości. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ból głowy, pogorszenie samopoczucia czy zmęczenie wywołane są właśnie obecnością szkodliwych gazów. Pomoże się ich pozbyć urządzenie z filtrem węglowym.
Zobacz też: Zdrowy dom – dbamy o równowagę
3. Oczyszcza powietrze przez cały rok
W okresie grzewczym oczyszczacz powietrza pomoże pozbyć się z mieszkania smogu, spalin i innych, nawet najdrobniejszych pyłów. Wiosną i latem usunie pyłki roślin, a przez cały rok będzie dbać o to, by w powietrzu, którym oddychasz, nie było roztoczy, zarodników pleśni i grzybów. Za wyłapywanie najdrobniejszych zanieczyszczeń odpowiada filtr HEPA. Wybierając urządzenie warto sprawdzić, w jakiej klasy filtr zostało wyposażone.
4. Oczyszczacz powietrza usuwa bakterie i wirusy
Nowoczesne oczyszczacze powietrza usuwają nawet bakterie i wirusy. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się jesienno‑zimowych infekcji. Masz pewność, że w swoim domu oddychasz naprawdę zdrowo!
Czytaj też: Czyste powietrze w domu – tak możesz o nie zadbać
5. Eliminuje nieprzyjemne zapachy
Korzystanie z oczyszczacza powietrza to także dobry sposób, aby pozbyć się z mieszkania nieprzyjemnych zapachów, np. dymu papierosowego. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, zamiast otwierać okno i wpuszczać do środka smog oraz spaliny, możesz skorzystać z oczyszczacza.
6. Kontroluje jakość powietrza
Wiele oczyszczaczy posiada czujniki jakości powietrza, które stale kontrolują i sygnalizują stopień zanieczyszczenia. Urządzenia mogą pracować w trybie automatycznym – uruchamiają się, kiedy stopień zanieczyszczenia przekroczy określony poziom i działają do momentu uzyskania odpowiedniej jakości powietrza. Niektóre oczyszczacze pozwalają użytkownikom na określenie indywidualnych ustawień. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza gdy w domu są alergicy. Oczyszczacz zadba o ich bezpieczeństwo.
7. Oczyszczacz powietrza zapewnia spokojny, zdrowy sen
Tryb nocny umożliwia korzystanie z oczyszczacza także w nocy. Urządzenie w tym trybie pracuje ciszej, więc bez obaw możesz je wstawić nawet do sypialni dziecka. Zadba o jakość powietrza i zdrowy sen.
Czytaj także: Nowoczesny okap kuchenny – zobacz, co potrafi
8. Oczyszczanie PLUS
Wiele oczyszczaczy powietrza posiada dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane to nawilżanie i jonizacja powietrza. Niektóre urządzenia mogą też chłodzić i/lub ogrzewać powietrze w pomieszczeniu.
Zobacz też: Wentylacja w kuchni – sprawdź, co radzą eksperci
9. Oczyszczacz powietrza to wygoda
Większość domowych oczyszczaczy powietrza jest wyposażona w kółka. Mobilność pozwala na korzystanie z urządzenia w pomieszczeniu, w którym aktualnie jest najbardziej potrzebne (salonie, sypialni, pokoju dziecka).
Nowoczesne oczyszczacze powietrza to urządzenia inteligentne, którymi możesz sterować zdalnie, korzystając z aplikacji. W ten sposób jakość powietrza w mieszkaniu masz pod kontrolą, nawet gdy jesteś poza domem. Aplikacja poinformuje cię także, kiedy trzeba wymienić filtr.
10. Lepsza jakość życia
W pomieszczeniach spędzamy większą część naszego życia. Warto zdać sobie sprawę z tego, że powietrze, którym oddychamy przebywając wewnątrz budynków ma istotny wpływ na to, jak czujemy się na co dzień. Lepsza jakość powietrza to lepsze samopoczucie i poprawa jakości naszego życia.