Oprócz typowych dla smogu drobnych pyłów PM10 czy PM2.5 w pomieszczeniach mamy też do czynienia z kurzem, drobnoustrojami, alergenami oraz lotnymi substancjami chemicznymi wydzielanymi przez materiały wykończeniowe i wyposażenie wnętrz. Toksyczne substancje, takie jak fenole, formaldehyd, benzen, ksylen czy toluen pojawiają się w naszych domach wraz z meblami, wykładzinami, farbami, a nawet zabawkami dla dzieci i środkami czystości. Niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników ma także nagromadzenie sprzętów elektronicznych, które generuje zanieczyszczenie smogiem elektromagnetycznym. Co robić? Czy istnieje recepta na zdrowe, czyste powietrze w mieszkaniu? Tak, jak się okazuje jest na to całkiem sporo sposobów.
Wyposażenie przyjazne zdrowiu
Po pierwsze, kupując materiały wykończeniowe i wyposażenie warto sprawdzać atesty higieniczne, certyfikaty bezpieczeństwa i jakości. Zwróćmy uwagę, czy materiały i substancje (farby, kleje, lakiery itp.) użyte do produkcji mebli, dywanów bądź tekstyliów są bezpieczne dla zdrowia i ekologiczne. Jeśli chcemy, by domowe sprzęty dobrze nam służyły przez wiele lat, powinniśmy upewnić się, że nie będą emitować szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.
Pamiętajmy, że naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniem powietrza są rośliny doniczkowe. To nie przypadek, że w pomieszczeniach, w których jest ich dużo czujemy się lepiej. Domowa zieleń działa jak filtr, który pochłania niewidoczne gołym okiem toksyny, fale elektrostatyczne, a nawet dym papierosowy. W roli naturalnych oczyszczaczy szczególnie dobrze sprawdzają się skrzydłokwiat, paprotka, dracena obrzeżona, begonia, fikus lub bluszcz pospolity. Na każde 10 m² powierzchni mieszkania powinna przypadać przynajmniej jedna z tych roślin.
Czytaj także: Baumit IonitSystem – zadbaj o zdrowe powietrze w swoim domu!
Wentylacja skuteczna i zdrowa
Aby uniknąć przedostawania się smogu do wnętrz, musielibyśmy zamknąć się w pomieszczeniach niczym w szczelnych bańkach. Jest to z oczywistych względów niemożliwe – bez prawidłowej cyrkulacji powietrza wzrasta stężenie dwutlenku węgla, kurzu, alergenów i drobnoustrojów. Przebywając dłuższy czas w niewietrzonym pomieszczeniu stajemy się ospali, narzekamy na bóle głowy i problemy z oddychaniem. Dlatego zamiast zamykać się w domu jak w twierdzy, warto zadbać o właściwą wentylację i mieć ją pod kontrolą.
W przypadku nowych budynków najlepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacja. Jest to system, który zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach, a w dodatku odzyskuje ciepło, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Ukryta w ścianach i stropach instalacja z odpowiednio poprowadzonymi przewodami wentylacyjnymi obsługuje wszystkie pomieszczenia w domu. Do budynku trafia świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. Jednocześnie usuwane jest powietrze zużyte. Proces wymiany odbywa się przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach, bez konieczności otwierania okien. Warto zadbać o to, by system wyposażony był w filtry antysmogowe, które zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń pyłowych. O rekuperacji powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania i budowy domu.
A co w przypadku, gdy nie mamy takiej możliwości? Wówczas powinniśmy wietrzyć mieszkanie krótko, lecz intensywnie (oczywiście przy wyłączonych grzejnikach) w czasie, gdy stężenie szkodliwych substancji na zewnątrz jest stosunkowo niskie. Aktualny poziom smogu w okolicy można sprawdzić na stronie internetowej Inspekcji Ochrony Środowiska (www.powietrze.gios.gov.pl) albo korzystając ze specjalnych aplikacji na smartfony.
Zobacz też: Wentylacja w kuchni – sprawdź, co radzą eksperci
Rodzaje zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach:
– pochodzenia chemicznego: tlenki węgla, azotu i siarki, ozon, dwutlenek węgla, formaldehyd, lotne związki organiczne (VOC), rozpuszczalniki, cząstki stałe, dym papierosowy
– pochodzenia biologicznego: mikroorganizmy, bakterie, wirusy, pleśnie, alergeny, roztocza
– pochodzenia fizycznego: promieniowanie, fale elektromagnetyczne, hałas i wibracje
Oczyszczacze powietrza – jak wybrać?
Jakość powietrza w naszych wnętrzach poprawią też oczyszczacze. Te nowoczesne, przenośne urządzenia zasysają powietrze z otoczenia, następnie dzięki specjalnym filtrom oczyszczają je z zanieczyszczeń pyłowych i organicznych, a później wtłaczają ponownie do pomieszczenia. Na posiadanie oczyszczacza powietrza w mieszkaniu decyduje się coraz więcej Polaków. Co powinniśmy wziąć pod uwagę zanim wybierzemy konkretny model?
Przede wszystkim należy sprawdzić wydajność urządzenia. Efektywnie działający oczyszczacz powietrza w czasie jednej godziny powinien być w stanie przefiltrować trzykrotność objętości pomieszczenia. Najlepiej, jeśli producent urządzenia podaje wskaźnik CADR. Parametr ten wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, które zostało przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu godziny. Możemy go porównać z kubaturą mieszkania (czasem okazuje się, że jedno urządzenie nie wystarczy, by oczyścić powietrze w całym lokalu). Im wyższy wskaźnik CADR, tym wyższa jakość oczyszczacza i tym szybciej z powietrza usuwane są zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki oraz dym.
Ważna jest również retencja, czyli procent zanieczyszczeń zatrzymywanych przez filtr. Jej wartość powinna mieścić się w przedziale od 85 do 100%. Najskuteczniejsze oczyszczacze wyposażone są w kilka nawzajem uzupełniających się filtrów (zazwyczaj filtr mechaniczny, węglowy i HEPA). Ich regularna wymiana jest niezbędna do właściwego funkcjonowania urządzenia. Pamiętajmy, że im drobniejszy pył, tym bardziej szkodliwy dla naszego zdrowia. Warto więc zwrócić uwagę na wielkość drobinek, jakie jest w stanie wychwycić oczyszczacz.
Zdrowe powietrze to zdrowy sen, dlatego z urządzeń oczyszczających powietrze często korzystamy w sypialni. Aby ich szum nie zakłócał nocnego odpoczynku, sprawdźmy poziom głośności. Niektóre oczyszczacze posiadają również dodatkowe przydatne funkcje, np. jonizacji, nawilżania powietrza, a nawet… aromaterapii. Stały monitoring jakości powietrza w pomieszczeniu, automatyczne tryby pracy, możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota czy przez aplikację w smartfonie to także atuty, które poprawiają komfort użytkowania.
Szacuje się, że w zamkniętych pomieszczeniach – domach, biurach, szkołach itp. – spędzamy aż 90% naszego czasu. Jakość powietrza, którym oddychamy we wnętrzach ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Warto więc zadbać o to, by móc cieszyć się swobodnym oddechem we własnych czterech ścianach.
Czyste powietrze – czysty komfort
Hoover H PURIFIER 700 HHP75CAH011 to innowacyjny oczyszczacz i nawilżacz powietrza z czujnikiem czadu i funkcją aromaterapii w jednym. Zastosowany w nim system nawiewu 360° już w 10 minut skutecznie pochłonie do 99,97% zanieczyszczeń, dzięki czemu pozbędziemy się z powietrza wirusów, bakterii, alergenów oraz cząstek smogu. Dodatkowo nawilżacz powietrza sprawi, że okres grzewczy nie będzie nam straszny, a funkcja aromaterapii ukoi nasze zmysły. Oczyszczaczem możemy sterować także poprzez aplikację hOn, która na bieżąco pobiera z urządzenia dane na temat jakości powietrza, a także stężenia alergenów i w razie potrzeby uruchomi tryb alergii na pyłki.
Solo lub w zespole
Sześcienny oczyszczacz powietrza Cube marki Samsung wyróżnia się nowoczesnym, minimalistycznym designem. Urządzenie zadba o doskonałą jakość powietrza w domu eliminując 99,97% zanieczyszczeń. Swoją skuteczność zawdzięcza trzem filtrom – mechanicznemu, węglowemu i HEPA13, który oczyszcza powietrze z najdrobniejszych cząsteczek smogu, alergenów, roztoczy i bakterii. Innowacyjna technologia Wind Free™ sprawia, że oczyszczacz działa bez podmuchów powietrza. Urządzenia Cube można łączyć ze sobą podwajając powierzchnię oczyszczania aż do 94 m2. Więcej informacji na stronie http://www.tlendobry.pl
Czyste powietrze na piątkę!
Oczyszczacz powietrza Kärcher AF 100 posiada aż pięć kategorii filtrów. Urządzenie jest sprzedawane z filtrem uniwersalnym, który najczęściej wystarcza, by poradzić sobie z typowymi zanieczyszczeniami powietrza. Jednakże jeśli mamy taką potrzebę oczyszczacz można doposażyć w filtry specjalistyczne, które są ukierunkowane na konkretne rodzaje zanieczyszczeń. Cztery dodatkowe filtry do usuwania np. formaldehydów, bakterii czy alergenów zwalczą nie tylko szkodliwy smog, ale także inne trapiące nas problemy związane z jakością powietrza w mieszkaniu. Urządzenie nie wymaga żadnego dodatkowego wsparcia czy programowania. Jego laserowy czujnik samodzielnie zadba o to, by filtracja przebiegała wtedy, gdy jest potrzebna.