Prawie każdy ma łazienkę za małą, ciasną i nieustawną. Jak zmieścić w niej prysznic lub wannę? Sposoby są różne! Podstawa to dobry projekt. Wtedy nie musisz wybierać: wanna czy kabina? Wystarczy też miejsca na inne sprzęty. Duży prysznic i wygodna wanna nie muszą być jedynie w kręgu marzeń. Nawet w małej łazience kąpiel może być komfortowa. Na początek warto dostrzec atuty pomieszczenia. To mogą być np. wnęka, ponadstandardowa wysokość, a nawet… wąski kształt.
Wanna czy prysznic
Dorośli zwykle wolą korzystać z prysznica. Jeśli w domu są małe dzieci, wygodniejsza do ich kąpania jest wanna. W małych łazienkach zwykle nie ma możliwości wstawienia zarówno kabiny, jak i wanny. Wybrać można rozwiązanie kompromisowe: wannę z parawanem. Warto jednak pamiętać, że taka opcja nie zawsze się sprawdza np. w łazienkach seniorów (kłopotliwe może być wejście do wanny). Nieprzypadkowo kabiny prysznicowe bezbrodzikowe oraz z niskimi brodzikami są hitem ostatnich lat.
Planując strefę kąpielową często zapomina się, że przed kabiną i wanną trzeba koniecznie zostawić wolną powierzchnię, aby można było z nich wygodnie korzystać. Przed wanną to 70 100×80 120 cm, zaś przed kabiną ok. 80 100×90 110 cm. W przypadku kabin istotny jest też sposób otwierania drzwi: uchylny lub przesuwny. Jeśli tuż obok kabiny umieszczone są np. pralka czy umywalka, wygodniejsze będzie rozwiązanie z drzwiami przesuwnymi.
Kiedy do zagospodarowania mamy niewielką przestrzeń, liczy się każdy centymetr. Dlatego przy aranżacji łazienki musimy zwrócić uwagę na wymiary wyposażenia, aby optymalnie dopasować je do dostępnej powierzchni. Standardowe wanny mają 180 cm długości i 80 cm szerokości. Te przeznaczone do małych łazienek mogą mieć długość już od 140 cm i 70 cm szerokości, co pozwala ustawić je nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Bez problemu wybierzemy też kabinę natryskową – w ofercie producentów znaleźć można je w wielu rozmiarach, a do wyjątkowo trudnych w aranżacji pomieszczeń warto inwestować w kabiny tworzone na miarę.
Wanna czy kabina – na wymiar!
W małych łazienkach często nie sprawdzają się kabiny standardowe. Pod uwagę warto wziąć rozwiązania inne, np. umieszczenie prysznica we wnęce. Taką wnękę można utworzyć przez dobudowanie ścianki albo zamknięcie drzwiami prysznicowymi fragmentu długiego i wąskiego pomieszczenia. Przy okazji poprawiają się proporcje łazienki. Podobnie jest z wannami. Nie muszą być prostokątne! W małych pomieszczeniach wygodniejsze bywają wanny asymetryczne, których węższe końce mają różne szerokości. Dzięki temu łatwiej wygospodarować wolne miejsce obok wanny, np. na poruszanie się po łazience.
Warto też wiedzieć, że kabiny prysznicowe można kupować w elementach, np. oddzielnie ścianki i drzwi, które dopasowuje się do wymiarów łazienki. Przypominają one klocki, a w ich doborze pomagają sprzedawcy. Dodatkowo w sklepach zamówić można indywidualnie wycięcia, np. na rury czy uskoki ścian, a także podcięcia, m.in. pod skosy dachowe.
Dzięki takim możliwościom dopasowania kształtu i wysokości ścian kabiny do wysokości skosu lub szerokości dostępnej wnęki możemy ją umieścić nawet w wyjątkowo trudnych do zagospodarowania miejscach. Dobrym pomysłem będzie wybór brodzika montowanego na poziomie podłogi lub rezygnacja z niego na rzecz odpływów liniowych instalowanych bezpośrednio w podłodze. Dzięki temu łazienka wyda się optycznie większa, a dodatkowo będzie prezentować się nowocześnie i stylowo.
Nie w każdej łazience jest wnęka, którą przeznaczyć można na prysznic. Jednak dość łatwo ją wygospodarować, np. kosztem pomieszczenia za ścianą. Łazienka od razu będzie większa! Czym ją zamknąć? Na przykład eleganckimi drzwiami prysznicowymi Lucid RIHO. Wykonane są ze szkła hartowanego z powłoką RIHO Shield. Do wyboru czarne lub białe profile z aluminium. Zwróćcie uwagę na długie, pionowe uchwyty.
Kabina Duravit OpenSpace jest wynikiem pracy wiedeńskiej grupy designerskiej EOOS, która stworzyła rozwiązanie idealne do małych łazienek. Drzwi kabiny po zakończonym prysznicu można złożyć do środka (na ścianę) powiększając tym samym powierzchnię łazienki. Skrzydła drzwi dostępne są w wersji przezroczystej lub jednostronnie lustrzanej, co daje nam dodatkową funkcję.
Dzięki odpływowi wody w podłodze, tradycyjny brodzik nie jest potrzebny w kabinie prysznicowej. Poza tym jednolicie wykończona posadzka wizualnie powiększa łazienkę. Tutaj wzrok przyciągają baterie o klasycznej linii: zestaw natryskowy Retro oraz bateria umywalkowa Retro New.
Minimalistyczne kabiny prysznicowe to najmodniejsze rozwiązanie już od kilku lat. Drzwi kabiny ES1C z serii Escura firmy SanSwiss fabrycznie pokryte są powłoką Aquaperle ułatwiającą czyszczenie kabiny.
Opływowe kształty kabiny prysznicowej firmy Sanplast umożliwią swobodne poruszanie się po niewielkiej łazience.
Czytaj też: Wanna i prysznic z pomysłem
Strefę prysznica możemy wydzielić za pomocą ścianki, co pozwala dopasować jej szerokość do wielkości łazienki i naszych potrzeb. Wykańczając obszar prysznica materiałem użytym na ścianach, nadajemy łazience lekkości i optycznie ją powiększamy. Na zdjęciu: aranżacja z wykorzystaniem wyposażenia łazienkowego IKEA
Wanna z parawanem
Jeśli marzysz o tym, aby rano do życia obudził Cię orzeźwiający prysznic, a wieczorem po trudach codzienności chcesz się zrelaksować podczas aromatycznej kąpieli, wybierz wannę z parawanem. Wyposażenie typu 2w1 jest najlepszą odpowiedzią na problem niewielkiej przestrzeni. Dzięki estetycznym parawanom, przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni możesz cieszyć się kąpielą w każdym wydaniu. Subtelne, często pozbawione profili modele z najnowszych kolekcji nie przytłaczają wnętrza, jednocześnie skutecznie spełniając swoją funkcję. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na parawan jednoczęściowy lub obrotowy model dwuczęściowy z możliwością złożenia.
Ruchoma część parawanu ułatwia wchodzenie do wanny. Rozwiązanie to docenią także rodzice – dzięki możliwości złożenia ruchomego skrzydła na zewnątrz, kąpanie dziecka będzie znacznie wygodniejsze. Na zdjęciu: ścianka wannowa CVS2
Jeśli powierzchnia łazienki jest mała, a trzeba w niej zmieścić i wannę, i prysznic, warto wybrać parawan. Montuje się go nad wanną, dzięki czemu można się kąpać na dwa sposoby. Model Arta PNJ I firmy Radaway jest ruchomy – uchyla się w dwie strony. Wykonany został ze szkła hartowanego z powłoką Easy Clean, która chroni przed osadzaniem się zabrudzeń.
Nowoczesne parawany bezramowe z serii Nautic od Riho wykonane są ze szkła hartowanego o grubości 6 mm. Na zdjęciu: parawan dopasowany do asymetrycznej wanny Dorado
Zobacz też: Parawan nawannowy – rozwiązanie 2w1
Wanna czy kabina? Ważna ergonomia
Ergonomia to główna zasada aranżacji małej łazienki. Umywalka, sedes i wanna (lub prysznic) to podstawowe elementy wyposażenia łazienkowego, których umiejętne rozmieszczenie pozwoli cieszyć się komfortową i funkcjonalną strefą kąpielową. W tym przypadku dotyczy to również zachowania odpowiednich odległości między nimi. Minimalna odległość od wanny do umywalki i sedesu to 20 cm, a do bidetu lub sedesu z funkcją bidetu – 30 cm. Przed wanną należy zostawić co najmniej 70×100 cm wolnej powierzchni, aby móc swobodnie się rozebrać czy wytrzeć po kąpieli. W przypadku małych i nieustawnych łazienek warto zdecydować się na tzw. koncepty łazienkowe, które umożliwiają umieszczenie np. umywalki nad wanną.
W dobrze zaaranżowanej małej łazience można swobodnie się poruszać. Poszczególne elementy wyposażenia powinny mieć dopasowane do dostępnej powierzchni rozmiary i być ustawione w odpowiedniej odległości od siebie.
Na zdjęciu: kolekcja mebli Iveo marki Burgbad
Wygodna kąpiel w małej łazience – pomysły architekta, ciekawe rozwiązania
Wanna o nietypowym kształcie pozwala lepiej dopasować ją do dostępnej przestrzeni. Jej szerszy koniec możemy ustawić na przykład przy półściance, węższy ułatwi z kolei przechodzenie. Model Sicilia marki Cersanit dostępny jest w w rozmiarach 140, 150, 160 lub 170 cm długości.
Piękne i praktyczne baterie
W sklepach wybór baterii prysznicowych i wannowych jest ogromny. Najlepiej kupować komplety, czyli armaturę do prysznica, wanny, umywalki i ewentualnie bidetu. Zwykle zwraca się uwagę na kolory i kształty, lecz istotne są także rozwiązania, których nie widać. W przypadku baterii prysznicowych to przede wszystkim funkcje oszczędzające wodę. Dzięki nim zużycie wody do kąpieli może być niższe nawet o połowę. Tego typu baterie mają m.in. ograniczniki przepływu oraz aeratory. Ich strumienie są obfite, lecz w rzeczywistości przepływ jest mniejszy, co przekłada się na niższe rachunki za wodę.
W przypadku słuchawek i deszczownic prysznicowych praktycznym rozwiązaniem jest także funkcja odkamieniania. Wystarczy przetrzeć ich otwory szmatką (bez szorowania i silnych detergentów), by usunąć osad.
Wanna czy kabina – niezbędne półki
Abstrahując od dylematu „wanna czy kabina”, w strefie kąpieli zawsze przydadzą się półki na kosmetyki. Przy wannie to zwykle półka wykończona płytkami, otaczająca jej misę. Pod prysznicem zaś wygodne są półeczki montowane na ścianach oraz drążkach prysznicowych. Trzeba pamiętać, że do kabin nadają się tylko półeczki ażurowe lub z otworami w dnach. Woda musi bowiem swobodnie z nich odpływać. Wiele osób nie montuje półek w kabinach, gdyż obawia się wiercenia ścian. Można tego uniknąć! Dostępne są także półki prysznicowe do montażu na klej lub przylepce oraz zawieszane na kabinach czy drążkach prysznicowych. Na zewnątrz kabiny oraz obok wanny – w zasięgu ręki – przyda się wieszak na ręcznik kąpielowy.
W niewielkich blokowych łazienkach prawie zawsze brakuje miejsca do przechowywania, także w kabinie prysznicowej. Seria półek Apo marki Kuchinox zaprojektowana została z myślą o takich pomieszczeniach. Składa się z kilku modeli, w tym z otworami w dnach, które umożliwiają swobodny odpływ wody. Wygodnym udogodnieniem są haczyki do zawieszenia np. myjek kąpielowych.