Funkcjonalna kuchnia, z której będziemy wygodnie korzystać na co dzień musi mieć meble dopasowane do metrażu i stylu życia użytkowników. Na rynku jest wiele gotowych propozycji. Możemy też pokusić się o meble do kuchni wykonane na wymiar, według indywidualnego projektu. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Na co zwrócić uwagę, aby później nie żałować?

Anna Hirszberg, właścicielka biura Hirszberg Pracownia Architektoniczna, hirszberg.com
Wybór gotowego zestawu mebli kuchennych lub wykonanie zabudowy na wymiar zależy od potrzeb inwestora, jego świadomości na temat jakości danych produktów oraz budżetu, którym dysponuje. Jako architekt wnętrz oczywiście wskażę i doradzę wykonywanie mebli na zamówienie, ponieważ daje to możliwość stworzenia projektu idealnie dopasowanego do potrzeb inwestorów. W ten sposób można spełnić swoje najskrytsze marzenia, jednocześnie kształtując przestrzeń w najlepszy sposób – wydłużając tam, gdzie trzeba, pomniejszając tam, gdzie dla niej korzystniej. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że jest to wariant droższy, ale jakość musi kosztować.
Inwestorzy, którzy myślą o zabudowie na wymiar powinni, moim zdaniem, zacząć od znalezienia architekta wnętrz, z którym będą czuli tzw. chemię. Liczą się nie tylko wcześniejsze projekty i realizacje pracowni, które ich zachwycą. Ważne, by od początku dobrze nam się rozmawiało i by klienci poczuli, że architekt rozumie ich potrzeby i mogą mu zaufać. W procesie projektowym komunikacja między inwestorem a projektantem wnętrz jest szalenie istotna. Kolejna rzecz to dobry stolarz, bez niego nie powstanie nawet najlepszy projekt. Dobra pracownia architektoniczna powinna mieć swojego sprawdzonego wykonawcę, istnego Harry’ego Pottera meblarstwa. A jeśli rozpatrujemy wariant bez architekta i szukamy wykonawcy na własną rękę, z pewnością pomogą media społecznościowe i opinie innych klientów. Bardzo ważny jest też bezpośredni kontakt z fachowcem. Zwróćmy uwagę na szczegółowość treści, jaką chce on nam przekazać. Zdawkowe odpowiedzi, czy stwierdzenie „będzie Pan/Pani zadowolona” niczego dobrego nie wróżą. Dobry stolarz to człowiek, który jest w stanie precyzyjnie wyjaśnić i szczegółowo odpowiedzieć na zadawane przez klienta pytania. Zapytajmy go więc, na jakich systemach meblowych pracuje? Jakie obciążenie wytrzymają górne szafki, co wiąże się z jakością zawieszek i ich montażem? Nie jest dobrze, jeśli stolarz chce zmienić naszą wizję projektu, ponieważ jego zdaniem nie da się go wykonać, a przy tym stosuje argument „bo tak”. Jeżeli coś nie jest możliwe, powinien jasno wytłumaczyć nam dlaczego i poszukać rozwiązania problemu.
Meble do kuchni wybrane spośród gotowych propozycji, czyli innymi słowy z katalogu, to niewątpliwie opcja przyjemniejsza dla portfela. Decydując się na gotowy produkt warto jednak mieć na uwadze nie tylko materiał, z jakiego wykonano fronty, ale również zastosowane prowadnice, okucia czy nóżki. To wszystko tworzy całość niezbędną dla dobrego funkcjonowania kuchennych szafek.
Powinniśmy zacząć od precyzyjnej inwentaryzacji przestrzeni oraz przemyśleć, jakie funkcjonalności kuchni są nam najbardziej potrzebne. Przy gotowych rozwiązaniach kuchennych musimy znaleźć złoty środek. Zastanówmy się więc np. jaki rodzaj okapu chcemy mieć, ile potrzebujemy szafek z uchylnymi drzwiczkami, a ile szuflad i jakiej wielkości. Dotyczy to zarówno dolnej, jak i górnej zabudowy.
Kuchni z katalogu także można nadać indywidualny rys. Pomogą nam w tym płytki lub inny materiał, który zastosujemy w przestrzeni między szafkami wiszącymi a blatem roboczym. Uchwyty i gałki warto potraktować jak biżuterię dla mebli i uważnie przemyśleć ich dobór.
Czytaj także: Meble kuchenne – najnowsze trendy okiem projektantki
Meble do kuchni z katalogu
W kolekcji KAMmono F7 znajdziemy zarówno gotowe zestawy, jak również pojedyncze szafki do samodzielnego skomponowania własnej zabudowy kuchni. Możemy wybierać spośród wielu szafek dolnych, wiszących, narożnych oraz słupków. W serii znajdziemy także szafki do zabudowy AGD, szafki pod zlewozmywak, fronty do zmywarki, szafki z wbudowanym okapem oraz witryny wiszące. Do wyboru mamy różne rodzaje blatów, uchwytów i frontów: klasyczne i nowoczesne, wykończone w połysku lub matowe.
Zobacz też: Mała kuchnia – 15 dobrych pomysłów na meble i wyposażenie
Poszczególne elementy (szafki, fronty, uchwyty) modułowych mebli kuchennych Delinia iD z oferty Leroy Merlin można łączyć w dowolny sposób, co pozwala dopasować je do pomieszczeń o różnej wielkości. W skład kolekcji wchodzi 12 serii o zróżnicowanym stylu i kolorystyce, w tym prezentowana na zdjęciu Sevilla. Szeroki wybór elementów: 22 rodzaje frontów w różnych kolorach, 2 kolory korpusów, 22 rodzaje uchwytów, pozwala wyposażyć kuchnię na wymiar, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i niezależnie od powierzchni pomieszczenia. Klienci mają możliwość zamówienia kompleksowej usługi od wymiarowania, przez projektowanie, po dostawę i montaż. Sieć udziela 25 lat gwarancji na fronty, korpusy i zawiasy.
Propozycja firmy ZAJC wymyka się przyjętym schematom: z katalogu czy na wymiar. W ofercie znajdziemy luksusowe kolekcje mebli kuchennych, na podstawie których opracowywane są indywidualne projekty. Zabudowę kuchni zrealizowaną w Gdyni skonfigurowano na bazie modelu Z4. Całość pokryta jest matowym antracytowym lakierem.
Kuchnia na wymiar – propozycje architektów wnętrz
Szafki w kuchni otwartej na salon powinny harmonizować z wystrojem części dziennej. W tym przypadku kuchnia jest jasna i elegancka, a przy tym minimalistyczna i funkcjonalna. To zasługa lakierowanych białych frontów szafek, które pięknie odbijają światło, czyniąc wnętrze przestronniejszym. Spójność aranżacji najłatwiej osiągnąć powierzając wykonanie zabudowy meblowej w całym mieszkaniu jednej firmie.
Kuchnie klasyczne – zobacz modne meble
Meble do kuchni na wymiar można dopasować do każdego stylu. Wystrój modelowego polskiego loftu w dawnej Fabryce Pomp w Lesznie bazuje na kontraście. We wnętrzu, które zaprojektował Jan Sikora, tło stanowi to, co zastane: ceglane, betonowe, często zniszczone powierzchnie. Architekt dodał do tego neutralną matową czerń, która stworzyła elegancką „ramę” kompozycyjną dla zastanej historycznej tkanki. Czerń występuje tu m.in. w zabudowie kuchennej – proste matowe fronty zestawiono z perforowaną stalą, surową cegłą i drewnem.