Wanna czy prysznic? To pytanie nurtuje każdego z nas podczas planowania łazienki. Jedni twardo będą obstawać przy wannie. Miłośnicy szybkiego prysznica stwierdzą z kolei, że kabina prysznicowa w zupełności wystarczy. Właściciele przestronnych salonów kąpielowych nie muszą wybierać – zmieści się wanna i prysznic. Jak zaaranżować strefę kąpielową na dowolnym metrażu?
Przestronna łazienka – wiele możliwości
Na dużej przestrzeni zmieści się zarówno dwuosobowy prysznic, jak i wolnostojąca wanna. W takim przypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Sprawdzi się tu wolnostojące wyposażenie – wanna, umywalki, bateria. Wannę można ustawić na środku pomieszczenia, pod ścianą lub przy oknie. Do wolnostojącej wanny doskonale pasują efektowne podłogowe baterie wannowe, np. w kolorze modnej czerni. Jeśli tylko mamy możliwość, warto postawić na przestronną kabinę prysznicową, która zapewni nam przyjemność kąpieli w towarzystwie drugiej osoby. Takie kabiny najczęściej nie mają brodzików lub są zlicowane z podłogą. Wybiera się wtedy wygodne, prawie niewidoczne odpływy liniowe. Należy jednak pamiętać o odpowiednim spadku podłoża w jego okolicy (ok. 1,5%).
Opływowe kształty

Wolnostojące wanny to rozwiązanie stosowane w przestronnych salonach kąpielowych. Często ustawiane są na środku pomieszczenia, dlatego warto wybrać owalny kształt. Opływowe formy sprzyjają relaksowi, a dodatkowo zapobiegają uderzaniu się o rant przy przechodzeniu obok wanny.
Wanna i prysznic w łazience – miejsce na podeście

Strefę kąpielową w dużej łazience można zaakcentować podwyższeniem. Wolnostojąca wanna na podeście prezentuje się luksusowo i przywodzi na myśl ekskluzywne salony SPA. Ten sam manewr możemy zastosować przy strefie prysznica. Na zdjęciu, wspomniane strefy zostały zaznaczone płytkami porcelanowymi z efektem betonu z kolekcji Esprit de Rex
We dwoje

W zależności od dostępnej powierzchni, możemy zdecydować się na wannę dwuosobową. Duża wolnostojąca wanna Classic Duo Oval to doskonałe miejsce do kąpieli we dwoje. Wykonana jest ze stali emaliowanej Kaldewei i ubrana w klasyczny owalny kształt.
Za szybą

Strefę prysznicową możemy stworzyć dzięki jednej tafli szkła. W najmodniejszej wersji – z czarnymi szprosami. Aranżacja będzie spójna, jeśli wybierzemy czarno‑białą wannę, np. wolnostojący model Comfort od Excellent.
Wanna i prysznic w łazience – lewitujący parawan

Nowy parawan nawannowy Levita od Deante wykorzystuje technologię teleskopową. Dzięki niej możemy unieść go aż o 30 cm i złożyć płasko do środka nad baterię wannową. Produkt posiada też praktyczny system odprowadzania wody do wnętrza oraz ergonomiczny uchwyt z możliwością przewieszenia ręcznika. Parawan jest dostępny w wersji chromowanej i matowoczarnej z modnymi szprosami.
Lekko i stylowo

Eleganckie, minimalistyczne wzornictwo parawanu sprawia, że doskonale komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami i dodaje im lekkości. Duża tafla szkła, w połączeniu z chromowanymi detalami, dopełnia aranżację każdej łazienki niczym biżuteria. Kolekcja Eventa, z której pochodzi prezentowany parawan, powstała we współpracy z polskim projektantem Łukaszem Paszkowskim.
Mała łazienka – sprytne sposoby
Mała łazienka rządzi się swoimi prawami. Tu wygrywają spryt i dobry plan. Choć wydaje się to niemożliwe, nawet mając do dyspozycji niewiele miejsca, można zrobić tak, by zmieściła się wanna i prysznic w łazience. Pomocne będą w tym przypadku rozwiązania na miarę, np. wanny o mniejszym rozmiarze. W ofercie producentów można znaleźć wanny o długości nawet mniejszej niż 140 cm (prawo–lub lewostronne). W sklepach dostępne są także kabiny prysznicowe z wysokim brodzikiem, w którym możemy wykąpać dziecko lub zrobić pranie ręczne. Problematyczne wnęki czy skosy z powodzeniem wypełnią kabiny prysznicowe wykonywane na indywidualne zamówienie. Innym sposobem są strefy prysznicowe bez brodzika i modele z drzwiami składanymi do środka. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca. Kompromisem będą wanny z parawanem, które spełniają także funkcję prysznica. Wyróżnić można trzy rodzaje parawanów: harmonijkowe (zbudowane z kilku skrzydeł składających się jak harmonijka), wahadłowe (zbudowane najczęściej z jednego skrzydła otwierającego się do środka lub na zewnątrz wanny) oraz składane, inaczej teleskopowe, których skrzydła (jedno lub więcej) przesuwają się na prowadnicy.
Wanna i prysznic – szyba na stałe

Szklany parawan może być np. wspomagany przez system wahadłowy, ale może być też przymocowany do ściany na stałe. Na zdjęciu: aranżacja firmy Burgbad
We wnęce

Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni do wykorzystania, podziel ją na dwie strefy za pomocą ścianki. Z jednej strony część bardziej intymna, z toaletą. Z drugiej – umywalki, wolnostojąca wanna i zaaranżowana we wnęce kabina prysznicowa. Dzięki temu w łazience zmieści się wanna i prysznic, a w tym samym czasie będzie mogło z niej korzystać kilka osób.
Dwa panele

Parawany nawannowe mogą składać się z kilku paneli. W aranżacji firmy Ravak jeden element jest stały, a drugi ruchomy. Na zdjęciu: wanna prostokątna oraz dwuczęściowy parawan z kolekcji Chrome.
Wanna i prysznic w łazience – co zamiast parawanu

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na to, aby mieć wannę i prysznic w jednym jest zawieszenie zasłony. Wystarczy reling i zasłona z wybraną grafiką, aby stworzyć łazienkę np. w stylu marynistycznym. Na zdjęciu: aranżacja Ferro z przesuwnym zestawem natryskowym Quadro oraz ścienną baterią wannową Stratos
Wanna i prysznic „w pokoju obok”

Kiedy łazienka jest tak mała, że nie zmieści się w niej kabina prysznicowa, można umieścić ją w pomieszczeniu obok. Konieczne będzie przebicie ściany, ale efekt wart jest wysiłku. Wnękę wydzielą dobudowane ścianki z płyt gipsowo‑kartonowych, a całość dopełnią szklane drzwi prysznicowe. Na zdjęciu: łazienka z drzwiami prysznicowymi firmy Sanplast
Wykorzystaj skos

Paradoksalnie, uważane za trudne do zagospodarowania skosy mogą być naszym sprzymierzeńcem. Przy odpowiednio wysokiej ścianie kolankowej uda się zamontować i wannę, i prysznic. Dzięki programowi Na miarę firmy Radaway, ściany kabiny dopasujesz do najbardziej problematycznych miejsc, a przy okazji uczynisz z nich przydatny element. W tej aranżacji zabudowa wanny służy jednocześnie za półkę na kosmetyki i siedzisko pod prysznicem. Na zdjęciu: kabina Arta firmy Radaway dopasowana na wymiar
Składane drzwi

Kiedy chcemy, by w małej łazience zmieściła się wanna i prysznic, trzeba walczyć o każdy centymetr. Świetne rozwiązanie na tego typu sytuacje przygotowała firma Duravit. Drzwi kabiny prysznicowej OpenSpace składają się do środka. Dzięki temu po skończonej kąpieli złożymy drzwi i zyskamy przestrzeń, po której można swobodnie chodzić.