Simon 55

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wykończone cienkowarstwowym tynkiem dekoracyjnym to prawdziwy bestseller ostatnich lat. Moda? Nie, raczej głos rozsądku. Takie ocieplenie budynku oznacza bowiem konkretne korzyści – zarówno ekonomiczne, jak i użytkowe, które są poparte badaniami przeprowadzonymi w parku Baumit Viva Research. Można dowiedzieć się o nich więcej na stronie viva.baumit.com.

Ocieplenie domu to komfort cieplny

To czy pomieszczenie wydaje się ciepłe, czy zimne, zależy od odczuwalnej przez nas temperatury (tzw. temperatury operatywnej), na którą wpływają dwa czynniki: temperatura powietrza oraz powierzchni ścian wewnętrznych (promieniowanie cieplne). Jeżeli ściany wewnętrzne są dobrze zaizolowane, temperatura powierzchni ściany jest zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu – nawet zimą. Przypadku braku izolacji, temperatura powierzchniowa zimą utrzymuje się na znacznie niższym poziomie niż temperatura powietrza we wnętrzach, pomimo długotrwałego ogrzewania, co w znacznym stopniu wpływa na komfort. Aby go zwiększyć, temperatura w pomieszczeniu musi zostać znacznie podwyższona, co z kolei wiąże się z koniecznością intensywnego ogrzewania.

Jeżeli różnica pomiędzy temperaturą powietrza a powierzchni ścian w pomieszczeniu jest większa niż 3 stopnie Celsjusza, powstają nieprzyjemne prądy powietrzne, spowodowane unoszeniem się ciepłego powietrza i napływem zimnego w jego miejsce (silna konwekcja). Termoizolacja pozwala ograniczyć wychładzanie powietrza przy powierzchni ścian, a w konsekwencji w pomieszczeniu. Pomaga też zredukować powstawanie warstwy zimnego powietrza przy podłodze, co zwiększa komfort bez konieczności dodatkowego ogrzewania. W różnych pomieszczeniach zalecane są różne temperatury optymalne. W sypialni powinno być chłodniej (17-18 st. C), a w salonie i łazience cieplej (20-23 st. C).

Wilgoć pod kontrolą

Pozostając przy kwestii mikroklimatu wnętrz, warto wspomnieć, że termoizolacja w połączeniu ze sprawną wentylacją wpływa korzystnie także na wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Zapobiega tworzeniu się mostków termicznych i przeciwdziała kondensacji pary wodnej, utrzymując wilgotność na zdrowym, zrównoważonym poziomie (40-60%), nawet w sezonie grzewczym. Niska wilgotność powietrza – poniżej 30% – sprawia, że błony śluzowe nosa i gardła wysychają oraz pojawia się uczucie suchych oczu. W tak suchym powietrzu znacznie dłużej utrzymują się także bakterie i wirusy, co może zwiększać ryzyko infekcji.

Z kolei jeżeli wilgotność jest wysoka, powietrze nie jest w stanie wchłonąć pary wodnej znajdującej się w pomieszczeniu. Kondensuje się ona na ścianach i w chłodnych zakątkach pomieszczenia. Zwłaszcza w okresie niskich temperatur, co może skutkować powstawaniem grzybów – pleśni. Zimą wilgotność względna w dłuższej perspektywie nie powinna przekraczać 60%. W 4 osobowym gospodarstwie domowym w wyniku gotowania, kąpieli, oddychania, suszenia ubrań czy upray roślin wydzielane jest ok 10-15 litrów wody dziennie. Zniszczenia wywołane w domach przez nadmierną wilgotność mają niewątpliwie szkodliwy wpływ na zdrowie. Obecność spowodowanych przez nią zmian takich jak powstawanie grzybów-pleśni, zwiększa ryzyko wystąpienia astmy o 50%, a ryzyko alergii o 30%.

W budynku ocieplonym temperatura wewnętrznych powierzchni ścian wynosi zazwyczaj od 17 do 19 st. C. W tym przedziale zjawisko kondensacji wilgoci zwykle mnie zachodzi, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko powstawania grzybów-pleśni.

Baumit IonitSystem – zadbaj o zdrowe powietrze w swoim domu!

Ocieplenie domu to realne oszczędności

Koszty ogrzewania stanowią 75% wartości przeciętnych rachunków za energię w gospodarstwach domowych. Ocieplając ściany możemy je znacząco obniżyć. Przez zaizolowane przegrody ucieka mniej ciepła, co wpływa na mniejsze zapotrzebowanie budynku na prąd. Ponadto, im cieplejsze ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń. Efekt? Nawet o połowę niższe rachunki za ogrzewanie, choć warto również wspomnieć o niższych kosztach chłodzenia budynku w okresie upałów.

Mniej smogu

Termoizolacja to również ważne narzędzie w walce z niską emisją. Wraz z mniejszym zapotrzebowaniem budynku na energię, zostaje ograniczona ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i zminimalizowany zostaje nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne. W praktyce oznacza to czystsze powietrze, którym wszyscy oddychamy.

Ocieplenie: estetyka w pakiecie

Na koniec warto dodać, że system ocieplenia wykończony tynkiem dekoracyjnym to także szansa na atrakcyjny wygląd budynku. Bogata oferta wypraw wierzchnich sprawia, że współcześnie na elewacjach można osiągać najrozmaitsze, nawet najbardziej kreatywne efekty wizualne na miarę każdego stylu architektonicznego.

Praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie kształtowania wyglądu fasady to także jedna z zalet nowoczesnych systemów ociepleń. Najpopularniejsze wykończenie stanowią tynki cienkowarstwowe o fakturze drapanej, zwanej potocznie „barankiem”. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości wyprawy wierzchniej, warto wykorzystać tynk silikonowy Premium Baumit StarTop, tworzący szybkoschnącą i wysoce odporną na zabrudzenia powierzchnię, o zwiększonej ochronie przed grzybami, glonami i pleśnią. Możemy także wybrać tynk modelowany do kreowania struktur Baumit CreativTop, który w zależności od zastosowanej techniki nakładania pozwala osiągać rozmaite efekty na elewacji, w tym m.in. drewna, cegły klinkierowej, betonu architektonicznego, kamienia czy nawet metalu.

Co do tego, że warto ocieplać ściany, nie powinniśmy mieć wątpliwości. Im termoizolacja będzie lepsza, tym zdrowiej będziemy żyć. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania i budowy domu, choć także remont może być ku temu świetną okazją. Wybierając odpowiednie rozwiązania oraz technologie budowlane, możemy tworzyć domy, które będą piękne, energooszczędne i przede wszystkim przyjazne ich mieszkańcom.