Wietrzenie, czyszczenie, mycie, szorowanie, trzepanie, odkurzanie… Czas na wielkie porządki! Sprzątanie domu to prawdziwy maraton, który składa się z wielu etapów. Mamy kilka pomysłów jak – bez zmęczenia i szybko – dobiec do mety.
Uporządkowana kuchnia
W kuchni najwięcej kłopotów sprawia zazwyczaj doczyszczenie piekarnika lub płyty grzewczej z resztek potraw i przypalonego tłuszczu. Nie oznacza to jednak, że trzeba sięgać po silne detergenty i spędzać godziny na szorowaniu. Wystarczy zaopatrzyć się w parownicę, która skutecznie i szybko wyczyści zabrudzoną powierzchnię za pomocą gorącej pary wodnej. Dodatkowo, bez żadnych środków chemicznych usunie bakterie, dlatego polecana jest do domów, gdzie mieszkają alergicy i małe dzieci.
Jeśli w sposób bezpieczny dla zdrowia chcemy pozbyć się zabrudzeń i tłustych plam, możemy też sięgnąć po wodę i kolorowe ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają użycia dodatkowych preparatów czyszczących. Warto też pomyśleć o przygotowaniu domowych i ekologicznych środków na bazie sody oczyszczonej, octu, kwasku cytrynowego czy mydła roślinnego.
Czytaj też: Jak polubić gotowanie? Krok 4. Sprzątanie kuchni
Niezwykle wygodne w użyciu są z kolei gotowe nawilżane chusteczki – przydadzą się do szybkiego wyczyszczenia kuchenki mikrofalowej czy lodówki. W utrzymaniu porządku w kuchni pomogą też estetyczne pojemniki na żywność oraz kosze do segregacji odpadów z kilkoma przegródkami na papier, szkło, odpady bio i plastik.
Zobacz także: Gdzie ustawić kosz na śmieci?
Sprzątanie domu: lśniąca łazienka
Naszą zmorą w łazienkach jest zazwyczaj osad z kamienia na kabinach prysznicowych, płytkach, armaturze… Do czyszczenia szklanych powierzchni, luster i płytek ceramicznych możemy użyć tych samych urządzeń i akcesoriów, co do mycia okien – elektrycznych lub manualnych ściągaczek czy myjek do szyb. Najpierw trzeba tylko spryskać czyszczoną powierzchnię odpowiednim środkiem – np. uniwersalnym płynem do czyszczenia łazienki.
Podłogi z kolei umyjemy za pomocą mopa dopasowanego do potrzeb. Do wyboru są mopy różnej wielkości, okrągłe, płaskie, obrotowe, ze spryskiwaczem albo modele parowe, które wyczyszczą również dywany w salonie, pokoju dziecięcym czy sypialni. Osoby praktyczne i lubiące wygodę ucieszą się z możliwości, jakie dają chusteczki nawilżone odpowiednim środkiem – np. do czyszczenia toalet. Wystarczy kilka ruchów i gotowe! Podczas porządków nie zapominajmy o rękawiczkach, które ochronią delikatną skórę dłoni.
Czyste podłogi
W utrzymaniu podłóg w czystości pomogą nam dwa urządzenia – niezawodny odkurzacz i idealny mop. Na rynku mamy wiele rodzajów odkurzaczy z których wybierzemy model na miarę potrzeb. Są urządzenia tak ciche, że nie budzą podczas pracy śpiących dzieci, odpowiednie dla alergików i właścicieli zwierząt. Do szybkiego odkurzania sprawdzają się urządzenia bezprzewodowe lub takie, które z łatwością można zamienić na model ręczny, by dostać się do trudno dostępnych miejsc. Odkurzanie podłogi warto zakończyć jej gruntownym myciem.
Producenci mopów pomyśleli o rozwiązaniach, które pozwalają na wykonanie tej czynności bez moczenia rąk. Do wyboru mamy modele obrotowe i ze spryskiwaczem, a także ze specjalnymi nakładkami, które poradzą sobie z zanieczyszczeniami bez użycia detergentów.
Czy wiesz, że są odkurzacze, które nie tylko usuwają kurz i okruszki, ale też myją podłogę? W dodatku bez przeszkadzającego kabla! Po skończonej pracy można je złożyć i schować w małej szafce. Hoover HYDRO H Free 500 Plus to odkurzacz bezprzewodowy 5w1. Dzięki specjalnej szczotce 2w1 Hydro z jego pomocą nie tylko odkurzysz, ale też umyjesz podłogę na mokro.
Higieniczne czyszczenie zapewniają też mopy parowe, które za pomocą gorącej pary usuwają nie tylko brud, ale i bakterie. Warto zdecydować się na mop z teleskopową rączką, którą dopasujemy do swojego wzrostu, nie narażając się na ból pleców. W razie nieprzewidzianych sytuacji, można mieć pod ręką praktyczne ścierki lub jednorazowe chusteczki, które poradzą sobie z mniejszymi plamami.
Sprzątanie domu: okna na błysk
Gruntowne porządki to także mycie okien. Warto zaplanować tę czynność przy ładnej pogodzie – unikniemy przeciągów, a samo sprzątanie będzie przyjemniejsze, gdy na skórze poczujemy ciepłe promienie słońca. Aby oszczędzić czas i ułatwić sobie pracę, sięgnijmy po dedykowane oknom sprzęty i akcesoria.
Świetnym pomocnikiem będzie na przykład elektryczna ściągaczka czy odkurzacz do okien, które pozostawią szklane powierzchnie bez smug i zabrudzeń. Urządzenia te przydadzą się nam również do mycia innych szklanych powierzchni, jak lustra, blaty stołów, szklane panele czy ścianki kabiny prysznicowej.
Tradycjonaliści nieprzekonani do nowych technologii powinni sięgnąć po specjalne ściereczki, przeznaczone do mycia szyb. Są one wykonane z nowoczesnych materiałów, które zapewniają im większą chłonność. Wystarczy nasączyć ściereczkę wodą i zmyć zabrudzenia, a powierzchnia okna będzie sucha, bez smug i zacieków. Nie zapominajmy też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.