Nowoczesne kuchnie to bardzo często wnętrza przestronne, wysokie, minimalistyczne, pełne gładkich powierzchni. Wszystko jest schowane, w oknach nie ma firanek ani zasłon. Jest elegancko, ale z akustyką bywa duży problem. Dźwięk upuszczonej łyżeczki i kroki roznoszą się echem. Przeszkadza hałas pracujących urządzeń AGD. Zła akustyka i hałas w kuchni mogą przyprawić o ból głowy. Cisza jest bezcenna, zwłaszcza we własnym domu – dlatego prezentujemy ciche AGD i inne sposoby na ciszę w kuchni.
Ciche AGD i wyposażenie
Każdy inaczej odbiera hałas. Jednym przeszkadzają dźwięki monotonne, np. pracującego okapu albo lodówki. Inni źle reagują na dźwięki impulsywne, np. stukot naczyń, młynka kawy czy gwizdka czajnika. Uciążliwe mogą być zarówno dźwięki głośne i ciche, wysokie i niskie. Nawet szum płynącej wody z kranu! Efekt: nie lubimy przebywać we własnej kuchni. Unikamy włączania niektórych sprzętów AGD, np. okapu. Albo wyłączamy funkcje dźwiękowe w zmywarkach, piekarnikach, mikrofalówkach.
Takiego dyskomfortu można uniknąć wybierając ciche AGD, tzn. urządzenia z wyciszeniem lub po prostu działające cicho. Polecane są również meble z delikatnie zamykającymi się szufladami, cargami, drzwiczkami – bez trzaskania. Gdy dokucza hałas na zewnątrz, warto też zainwestować w okna z szybami akustycznymi.
Ograniczenie liczby decybeli pozytywnie wpływa na samopoczucie. Lodówka czy zmywarka, zwłaszcza w kuchni połączonej z salonem, powinny być tak ciche, że trzeba się zastanawiać, czy… pracują.
Kuchnia bez pogłosu
Najbardziej ciche urządzenia nie wystarczą, jeśli w kuchni występuje zjawisko pogłosu. To odbicia dźwięków od ścian, sufitu czy mebli. Nawet ciche dźwięki zamieniają się w nieznośny szum. Zwykła rozmowa staje się niewyraźna. Jeśli lubimy gotować przy wyspie, oglądając jednocześnie telewizję w salonie, możemy nie rozumieć słów, bo pogłos je zniekształca. Dźwięki wracają bowiem do ucha z opóźnieniem, często mocniejsze niż były na początku. Zwykła rozmowa przy kawie staje się niekomfortowa.
Zjawisko pogłosu występuje zwłaszcza w przestronnych kuchniach, z dużą ilością gładkich powierzchni, np. z kamienia, szkła, płytek ceramicznych, betonu. Nie trzeba oczywiście rezygnować z tych materiałów. Warto jednak zaplanować także powierzchnie pochłaniające dźwięki. To m.in. drewno, tkaniny, tapety, rośliny, faktury, książki, obrazy. Nawet ustawienie bukietu na stole może poprawić akustykę kuchni! Czy zauważyliście, że w luksusowych kuchniach często stoją tapicerowane fotele lub krzesła? To trik architektów – w ten sposób likwiduje się pogłos w pomieszczeniu. W takich wnętrzach – nawet minimalistycznych – nie ma chłodu akustycznego. Aż chce się usiąść, by w ciszy poczytać książkę, czy wypić kawę.
Jakie istnieją sposoby na ciche AGD? Producenci stosują różne rozwiązania, by pracujących okapów nie było słychać. To m.in. szczelinowe zasysanie powietrza oraz umieszczenie silnika poza kuchnią, np. w pomieszczeniu gospodarczym. Dzięki specjalnej konstrukcji, okap Lumen Isola 175 NRS marki Falmec pracuje wyjątkowo cicho i wydajnie. Jego oświetlenie ledowe wygląda przy tym zjawiskowo!
Zapach kawy roznoszący się po kuchni – tak. Hałas młynka – niekoniecznie. Do kuchni, gdzie ma nie być hałasu, warto wybierać ciche ekspresy. Na zdjęciu: ekspres J6 Jura – parzy szerokie spektrum specjałów kawowych; wyróżnia go cicha praca.
Ekspres Melitta Aroma Fresh RWT wyposażony jest w zintegrowany młynek z ustawieniami stopnia mielenia (od drobnego po gruby). Używać też można kawę mieloną – wtedy mała czarna będzie gotowa bez szelestu. Timer z wyświetlaczem LED pozwala zaprogramować czas parzenia.
Dywan to nie tylko ozdoba. To też prosty sposób, by kuchnia stała się bardziej przytulna oraz pomysł na jej szybką metamorfozę. Dywany wyciszają także pomieszczenia, m.in. likwidując w nich pogłos. Na zdjęciu: meble kuchenne Soft Lack/Artwood firmy Nolte Küchen
Cicho i delikatnie domykające się fronty szafek to większy komfort akustyczny oraz wygoda pracy. Na zdjęciu: podnośnik AVENTOS HF Blum – górny front unosi się ponad obszar pracy i daje pełny dostęp do wnętrza szafki górnej. Zamyka się cicho i delikatnie.
Zasłony oraz inne dekoracje okien znakomicie likwidują zjawisko pogłosu. To ważne zwłaszcza w pomieszczeniach wysokich oraz o dużej powierzchni. Na zdjęciu: dekoracja okien wykonana przez Marcin Dekor
Ruchliwa ulica, plac zabaw, głośni sąsiedzi – jest wiele powodów, by chcieć odciąć się od hałasu. Okna z szybami akustycznymi zdecydowanie redukują hałas. Na zdjęciu: obrotowe okno dachowe FTT R3 Fakro – pakiet szybowy ze specjalną szybą akustyczną w dużym stopniu redukuje przenikanie hałasu do wnętrza pomieszczenia
Rodzaj zlewozmywaka ma znaczenie, jak bardzo będzie słychać strumień wody i stukanie mytych naczyń. Wyciszające właściwości mają zlewozmywaki granitowe oraz stalowe z izolacją dźwiękochłonną pod dnem komory. Warto się też upewnić, czy bateria to cicho działający model. Na zdjęciu: zlewozmywak oraz bateria firmy Franke
Okazuje się, że istnieje SPA dla owoców i warzyw! Bateria Aquno Select M81 Hansgrohe ma dodatkową wylewkę do mycia delikatnych produktów. Szmer wody jest praktycznie niesłyszalny.
Jak polubić gotowanie? Krok 5. Zmywanie bez wysiłku
Ciche AGD to także zmywarki. Za bardzo ciche uważa się te modele, których głośność wynosi 42–44 dB. Wystarczy sprawdzić na etykiecie! Zmywarka G 5260 SCVi Active Plus firmy Miele bez szemrania potrafi perfekcyjnie umyć stos naczyń. Wystarczy jej do tego zaledwie 6 l wody. Można ją podłączyć m.in. do instalacji ciepłej wody z paneli słonecznych. Rachunki za prąd będą jeszcze niższe!
Czytaj także: Smart AGD, czyli kuchnia przyszłości
Drewniane, winylowe oraz laminowane podłogi wyciszają pomieszczenia. Dodatkowo pod podłogą można mieć akustyczną izolację, która zlikwiduje np. stukanie szpilek czy dziecięcych zabawek. Na zdjęciu: podłoga z wyciszeniem z katalogu Quick Step
Czasem wystarczy wykończyć tapetą tylko jedną ścianę, a pozostałe pomalować, by zlikwidować zjawisko pogłosu. Tapeta pozwala także nadać wnętrzu indywidualny charakter. Na zdjęciu: tapeta i farba Tikkurila z kolekcji Duett, która umożliwia ich harmonijne dopasowanie
Naturalny kamień oraz konglomeraty są często wykorzystywane do wykańczania luksusowych kuchni. Nadają się na podłogi, ściany, blaty czy nawet meble. Różnicowanie ich faktur to jeden ze sposobów, by w takich pomieszczeniach nie było pogłosu. Tam gdzie dużo jest gładkich powierzchni, warto mieć np. obrazy na ścianach. Na zdjęciu: kuchnia wykończona konglomeratem kwarcytowym Taurus Terazzo Black z TechniStone
Włączająca się i wyłączająca lodówka może być niesłyszalna. Komfort ciszy zapewniają modele z niskim poziomem szumu – najlepiej nie więcej niż 32 dB. Chłodziarka do zabudowy IRBb 4170 Peak BioFresh marki Liebherr jest tak cicha (29 dB), że trzeba mieć bardzo dobry słuch, by ją usłyszeć. Wyposażona jest m.in. w pojemnik BioFresh z HydroBreeze. Panuje w nim temperatura ok. 0ºC, a co 90 minut na kilka sekund włącza się zimna mgiełka.
Stukanie talerzy, filiżanek czy kubków, zwłaszcza na blatach kamiennych i szklanych, bywa uciążliwe. Ten hałas eliminuje silikonowe wykończenie porcelany. Na zdjęciu: porcelana marki Kahla – jej elementy mają pod dnami silikonowe wykończenie Magic Grip. Dzięki temu naczynia oraz akcesoria nie stukają i nie szurają.
Krzesło barowe Again to nowość firmy TON. Nóżki mają specjalne ślizgacze, aby nie szurały: filcowe (białe lub czarne) do podłóg drewnianych lub teflonowe – do laminowanych, korkowych, winylowych, z płytek. Do wyboru są m.in. różne kolory i tapicerki.
Zobacz też: Czerń i biel w kuchni – duet idealny