Jak wykończyć podłogę w kuchni połączonej z salonem? Jeśli zastosujemy jednolitą powierzchnię w obu pomieszczeniach, przestrzeń wyda się większa, ale jaki materiał sprawdzi się w tej sytuacji? Poprosiliśmy o radę eksperta z firmy RuckZuck.

Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, ruckzuck.pl
Kuchnia otwarta na salon to obecnie bardzo modne rozwiązanie, które cieszy się szczególną popularnością w nowoczesnych wnętrzach. Przestrzeń kuchenna pełni w tym wypadku również rolę reprezentacyjną, a największym wyzwaniem staje się jej harmonijne połączenie z pozostałą częścią domu.
Trudności może nastręczyć, ale wcale nie musi, wykończenie podłogi. Do niedawna najrozsądniejszym rozwiązaniem wydawało się położenie kafli ceramicznych w kuchni, a paneli laminowanych w salonie. Te pierwsze wyróżnia wysoka wytrzymałość, dlatego dobrze sprawdzają się w bardziej wymagających pomieszczeniach. Drugie są natomiast przyjemne w dotyku i dodają wnętrzom tak ważnej przytulności. Montaż kafli nie należy jednak do łatwych zadań, a ich estetyczne połączenie z panelami również wymaga specjalistycznych umiejętności. Na szczęście rynek obfituje w propozycje, dzięki którym nie musimy wybierać między jednym a drugim.
Wodoodporne panele laminowane oraz podłogi kompozytowe wyróżnia doskonała odporność na ścieranie i działanie wody, a to poszerza możliwości ich stosowania. Śmiało zamontujemy je w każdym wnętrzu, unikając tym samym kłopotliwego zestawiania ze sobą dwóch materiałów wykończeniowych. Nie tylko zaoszczędzimy czas przy pracach remontowych, ale przede wszystkim uzyskamy spójny wygląd przestrzeni, przy zachowaniu trwałej i solidnej podłogi. Decydując się na wybór modeli drewnianych lub kamiennych, całe mieszkanie zyska naturalny charakter i świetną bazę dla pozostałych elementów aranżacyjnych.
Czytaj też: Swoboda i wygoda w jadalni. Jaką podłogę wybrać?
Rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się, że drewno na podłodze w kuchni może się nie sprawdzić. Wodoodporne deski hybrydowe Next Step to propozycja firmy Barlinek. Ich wierzchnią warstwą jest drewno, zaś rdzeń to kompozyt mineralny.
Blaty i podłoga mogą być wykonane z tego samego materiału. Warunki: musi być on bardzo odporny i higieniczny. Spełnia je np. konglomerat kwarcowy z Technistone. Do tej kuchni wybrano kolor Gobi Urban.