Kuchnia bez górnych szafek ma swoje zalety. Przede wszystkim wydaje się większa, a wystrój nabiera lekkości. Stosując odpowiednie zabiegi aranżacyjne można nadać wnętrzu reprezentacyjny charakter. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na taką kuchnię. Poznaj sposoby, które pozwolą nie tylko ciekawie zaaranżować przestrzeń, ale również zrekompensować brak górnych szafek.

Gdzie sprawdzi się kuchnia bez górnych szafek?

Rezygnacja z wiszących szafek to najlepsza (a czasem jedyna) opcja w sytuacji, gdy urządzamy kuchnię na poddaszu, pod skosami. Montaż górnej zabudowy nierzadko uniemożliwia także okno, zwłaszcza podłużne, umiejscowione nad blatem roboczym.

Coraz więcej osób decyduje się na kuchnię bez szafek wiszących ze względów stricte estetycznych. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w pomieszczeniach o mniejszym, jak i większym metrażu. Warto po nie sięgnąć, szczególnie gdy aneks kuchenny jest połączony z salonem. Łatwiej będzie wówczas zintegrować strefę przygotowywania posiłków z przestrzenią dzienną, a także nadać jej dekoracyjny charakter.

Kuchnia pozbawiona górnej zabudowy prezentuje się lekko i elegancko. Cieszy się zarówno uznaniem zwolenników minimalizmu i nowoczesności, jak też wielbicieli stylu klasycznego, skandynawskiego, modern country, vintage czy glamour.

Co zamiast szafek wiszących w kuchni?

Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na wiszące szafki jest oczywiście obawa przed utratą miejsca do przechowywania. W tej sytuacji dobrym pomysłem może się okazać umieszczenie pojemnej, wysokiej zabudowy po bokach i pozostawienie „wolnej” centralnej ściany, widocznej z salonu. Przy większym metrażu można też zdecydować się na dodatkową (tzw. brudną) kuchnię w oddzielnym pomieszczeniu.

Tradycyjne zamykane szafki można zastąpić otwartą półką lub półkami, na których wyeksponujemy kilka obrazów, naczyń bądź dekoracyjnych akcesoriów kuchennych. Jest to jednak rozwiązanie dla tych, którzy cenią porządek. Jeśli na półce nad blatem zaczniemy gromadzić przedmioty, które podczas gotowania warto mieć „pod ręką”, w krótkim czasie okaże się, że zamiast dekoracyjnego efektu mamy bałagan i siedlisko kurzu. Podobnie rzecz ma się z relingami montowanymi na ścianie. Warto więc zastanowić się, czy „pusta” ściana nad blatem wykończona efektownymi płytkami, spiekiem lub sztukaterią i uzupełniona designerskim oświetleniem nie będzie lepszym pomysłem.

Kuchnia bez górnych szafek – przykłady aranżacji

1. Kuchnia bez górnych szafek, bo pod skosami

Architektka Katarzyna Burak chciała, by jej wymarzone „gniazdko” na poddaszu kamienicy było kolorowe i wesołe, wypełnione klasykami designu oraz przedmiotami vintage. W kuchni, ulokowanej pod skosem dachowym, zamiast zamykanych szafek zawisła półka. Ponieważ ma ona ten sam kolor co ściana, nie rzuca się w oczy. Przestrzeń przygotowywania posiłków doświetla naturalne światło oraz regulowane ścienne kinkiety. Projekt: Katarzyna Burak, Antonina Sadurska (FUGA Architektura Wnętrz)

2. Płytki zamiast górnych szafek

W tej kuchni na pierwszy plan wysuwa się zieleń płytek – cegiełek, które nadają charakter całemu wnętrzu. Powyżej zamontowano proste czarne półki, na których ustawić można dekoracyjne akcesoria, naczynia itp. Uwagę zwraca lampa sufitowa nawiązująca formą do oświetlenia w salonie. Brak górnych szafek sprawia, że połączona z salonem kuchnia nabiera lekkości. Dzięki temu cała strefa dzienna wydaje się większa. Projekt i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

3. Artystyczna kompozycja zamiast górnych szafek

W luksusowym apartamencie w centrum Warszawy zamiast standardowych wiszących szafek nad pasem roboczym pojawiła się kompozycja ze sztukaterii, a także kinkiet Abby marki Aromas, zwracający uwagę swoją nieoczywistą formą. Dodatkową przestrzeń na przechowywanie przewidziano w spiżarni przyległej do kuchni. Wszystko, co potrzebne do gotowania jest na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie szafki nie zaburzają wrażenia przestronności wnętrza. Projekt: Deer Design

4. Półki i wąskie okno

Mieszkańcy malowniczo położonego domu w Kalborni nawet w kuchni mogą podziwiać mazurską przyrodę. Zielone fronty zabudowy świetnie współgrają z leśną scenerią na zewnątrz. Aby nie blokować widoku, zrezygnowano z tradycyjnych szafek nad horyzontalnym oknem na rzecz otwartych półek. Projekt: Decoroom

5. Kuchnia z półkami zamiast górnych szafek

Proste, lecz nie pozbawione wygód życie w zgodzie z naturą – ta koncepcja przyświecała aranżacji wnętrz domu na Kaszubach. Wystrój kuchni, w którym dominuje drewno, przywodzi na myśl sielską atmosferę wsi. Otwarte półki, umieszczone po obu stronach okna, oferują sporo miejsca do wyeksponowania szkła i zastawy stołowej. Fragment ściany narażony na zachlapanie w trakcie przygotowywania posiłków wykończono spiekiem kwarcowym. Z tego samego materiału jest też wykonany blat roboczy. Projekt: Jan Sikora (Sikora Wnętrza + Architektura)

6. Kuchnia z widokiem

Choć w prezentowanej kuchni prym wiodą antracyt i czerń, wzbogacone akcentem głębokiej zieleni, wnętrze nie sprawia wrażenia ciemnego i ciasnego. Jak to możliwe? Architekci celowo zrezygnowali z wiszących szafek przy oknie, wysoka zabudowa pojawia się jedynie na bocznych ścianach. Przez okno nad blatem roboczym do kuchni dociera naturalne światło, zadbano również o sztuczne oświetlenie w postaci spotów sufitowych, dyskretnej lampy nad wyspą oraz efektownego kinkietu. Projekt: Tilla Architects

7. Kuchnia bez górnych szafek, ale z porcją koloru

Meble kuchenne w różowym kolorze to propozycja dla osób otwartych na niesztampowe aranżacje. Aby nie przesadzić z różem i zachować lekkość kompozycji, zamiast wiszących szafek na ścianie pojawiła się długa półka z wbudowanym od spodu oświetleniem LED. Architektka zrezygnowała też z tradycyjnych płytek na ścianie nad blatem roboczym. Zastąpił je wąski pas płyty HPL, z której wykonano również blat. Projekt: Barbara Łukaszewicz (TEJ Studio)

8. Obraz nad kuchennym blatem

Podobno nie ma w domu takiego miejsca, w którym nie mogłaby zagościć sztuka. Dlaczego więc zamiast górnych szafek w kuchni nie powiesić obrazu, plakatu lub grafiki? To dobry pomysł, aby nadać wnętrzu indywidualny charakter. Ci, którym zależy na przestrzeni do przechowywania, mogą skorzystać z nowoczesnych relingów, wyposażonych w wieszaki, półki, haczyki, oświetlenie itp.

9. Kuchnia bez górnych szafek, ale z relingami na akcesoria

Sufit z odsłoniętymi belkami stropowymi to jeden z elementów dekoracyjnych tej luksusowej kuchni Officine Gullo. Projektanci postanowili odpowiednio go wyeksponować, rezygnując z górnej zabudowy. Jedynie nad sześciopalnikową kuchnią zamontowano okazały okap. Jego miedziane wykończenie, podobnie jak zdobienia szafek, doskonale komponuje się z miedzianymi rondlami i patelniami, które znalazły swoje miejsce na otwartych półkach i ściennych relingach.

10. Półki na tle okien

Jak zorganizować dodatkowe miejsce do przechowywania, nie psując jednocześnie widoku z okna? Oto przykład z Brazylii. Przygotowując posiłki można spoglądać na ogród. Rzeczy i produkty, które nie mieszczą się na blacie, a powinny być pod ręką, można odłożyć na przykład na półkę wkomponowaną w konstrukcję okna. Projekt: Fernando O’Leary, Pedro Domingues, Pedro Faria, Giovana Custódio, Gabriela Inomata (studio VAGA)

11. Zamiast szafek kolorowa ściana

Kuchnię bez górnych szafek można urządzić w dowolnym stylu. W wydaniu modern country wnętrze nabiera bezpretensjonalnego uroku i ciepła. Jasny, szałwiowy odcień to sposób, aby zapanował w niej rześki klimat, który jeszcze przed śniadaniem rozbudzi domowników i zapewni zastrzyk energii na cały dzień. Zielona ściana pokryta farbą Dekoral Łazienka & Kuchnia w kolorze Pastelowa szałwia harmonizuje z szafkami w podobnym odcieniu, a jadalniany stół i krzesła z jasnego drewna podbijają lekki wystrój wnętrza, efektownie współgrając z kuchennym blatem.

Zobacz także: Kolorowe meble kuchenne – jaką barwę wybierasz?