Dobrze zorganizowana szafka pod zlewozmywak to jeden z podstawowych elementów poprawiających komfort użytkowania domowej kuchni. Chcesz mieć porządek pod zlewem? Sprawdź nasze propozycje i wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie.
Szafka pod zlewozmywak dobrze zorganizowana
Szuflady zamiast półek to w nowych kuchniach już standard. Pozwalają bowiem praktycznie i elegancko zagospodarować przestrzeń pod zlewozmywakiem. Rozwiązań jest wiele. Jedno z nich to selektory wysuwające się wraz z frontem. Dzięki temu powyżej jest miejsce np. na ukrytą szufladę z wycięciem pod komorę.
Nie tylko stolarz
Szafkę zlewozmywakową można zamówić na wymiar albo kupić gotową (oddzielnie lub w komplecie). To ułatwia samodzielną modernizację kuchni – bez dużego remontu.
Tu obierki, tam puszki
Szuflada w szafce pod zlewozmywakiem to wygodne rozwiązanie. Można w niej zmieścić nawet kilka koszy do segregacji śmieci. Oddzielnie wrzuca się np. obierki, papier, plastik. Jest też miejsce na drobiazgi.
Szafka pod zlew z pełnym wysuwem
Dzięki specjalnym mechanizmom, szufladę zlewozmywakową można wysunąć całą. Każda rzecz, nawet drobna, jest w zasięgu ręki i wzroku. Tego typu szuflady wyposażone są także w systemy cichego domykania. Nie trzaskają!
Czytaj też: Gdzie zamontować zlewozmywak? Pomysły, aranżacje, inspiracje
W półwyspie
Zlewozmywak na półwyspie to świetny pomysł. Jednak trzeba pamiętać, że półwyspy często mają więcej niż 60 cm szerokości. Przy takim wymiarze zaś szafka pod zlewozmywakiem jest niewygodna i niewykorzystana całkowicie. Dlatego warto z drugiej strony przewidzieć np. blat barowy, szafki kredensowe czy półki. Dzięki temu półwysep będzie szeroki, ale szafka zlewozmywakowa – węższa.
Woda prosto z kranu
Gdy na zlewozmywaku są zamontowane dwie baterie, to znak, że w szafce poniżej znajduje się filtr do wody. Tego typu urządzenia mają różne rozwiązania, co ma wpływ na to, ile miejsca zajmują w szafce.
Szafka pod zlewozmywak – wygodne przegródki
Przestrzeń pod komorą zlewozmywaka często pozostaje niewykorzystana. Niesłusznie, bo to świetne miejsce na środki czystości. W ich uporządkowaniu są niezastąpione szuflady zlewozmywakowe, których kształt jest dopasowany do wybrzuszenia komory.
Zobacz też: Wygodna kuchnia – jak ją urządzić? Poznaj zasady ergonomii
Automatyczne otwieranie
Gdy ręce są brudne czy zajęte, wygodniej otwierać szafkę zlewozmywakową w inny sposób. Producenci proponują różne rozwiązania ze wspomaganiem elektrycznym, np. kolanem wystarczy dotknąć front albo stopą uruchomić czujnik w cokole. Szafka otwiera się wtedy sama.
Szafka pod zlewozmywak z sortownikiem śmieci
Od stycznia 2020 r. musimy rozdzielać śmieci na 5 różnych koszy. Gdzie je zmieścić? To może być np. szuflada o szerokości tylko 60 cm. Niektóre modele sortowników są produkowane z materiałów ograniczających rozwój mikroorganizmów.
Szafka pod zlewozmywak – wewnętrzne cargo
Małe cargo na środki czystości można zainstalować w meblach użytkowanych od lat albo nowych. To mogą być zarówno szafka zlewozmywakowa, jak i szafka obok. Cargo zajmuje bardzo mało miejsca. Pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i uporządkować arsenał detergentów potrzebnych do sprzątania kuchni.
Dodatkowe półeczki
To pomysł na modernizację starej szafki zlewozmywakowej. Dodatkowe półeczki, zainstalowane na drzwiach od wewnątrz, przydadzą się na ściereczki, szczotki czy detergenty. Są zawsze uporządkowane i pod ręką.
Szafka pod zlewozmywak z podajnikiem torebek
Kłębowiska torebek foliowych to częsty widok w szafkach zlewozmywakowych. W ich uporządkowaniu przydają się np. podajniki. Niektóre modele są przystosowane do montażu na drzwiczkach szafek pod zlewozmywakiem.
Czytaj także: Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką – wygoda na co dzień
Kosz wolnostojący
W amerykańskich kuchniach najpopularniejsze są kosze na śmieci wolno stojące, z pokrywami. Polubili je także Polacy. W szafce pod zlewozmywakiem jest wtedy więcej miejsca na środki czystości czy filtr do wody. Pokrywy zwykle otwiera się przy pomocy pedałów, ale są też modele z czujnikami elektronicznymi – wystarczy zbliżyć dłoń, a otwierają się same.
Młynek do odpadków
Resztki z talerzy wystarczy zgarnąć do zlewu, odkręcić wodę i uruchomić młynek. Zostaną błyskawicznie zmielone i usunięte do kanalizacji. Do mielenia nie nadają np. kości. Młynek jest ukryty w szafce zlewozmywakowej.