Skosy dachowe nadają łazienkom na poddaszach wyjątkowy styl. Łazienka ze skosem jest przytulna, stworzona do wypoczynku, np. w wannie. Ze względu na usytuowanie – obok sypialni na piętrach – często ma charakter rodzinny. Jednak malownicze skosy mogą też utrudniać korzystanie z pomieszczenia. Jak urządzić wygodną łazienkę na poddaszu?
Krok 1: Zmierz łazienkę
Nawet jeśli łazienki nie będziesz wykańczać własnoręcznie, koniecznie ją zmierz. To ułatwi zaplanowanie sprzętów, rozmowy z architektem, wykonawcami czy sprzedawcami, a także oszacowanie kosztów. Należy zmierzyć podłogę, okno, drzwi, wysokość ścian. Wymiary nanosi się na kartkę papieru, najlepiej w kratkę (wtedy łatwiej zachować proporcje). Na szkic należy nanieść – jeżeli już są – pion kanalizacyjny, grzejnik, gniazdka oraz inne elementy, np. słupy. Warto też zmierzyć kąt nachylenia skosów dachowych.
Krok 2: Łazienka ze skosem – zaplanuj wentylację
Okno w łazience na poddaszu zapewnia nie tylko światło naturalne i piękne widoki. To także możliwość wietrzenia. Jeśli pod oknem planowane jest ustawienie sprzętów, np. wanny, będzie to utrudnione. Warto wtedy zainwestować w okno otwierane zdalnie: przełącznikiem na ścianie, pilotem lub smartfonem.
Łazienka ze skosem na poddaszu zwykle jest przeznaczona dla rodziny albo jest pomieszczeniem rekreacyjnym, gdzie odpoczywa się m.in. w wannie. Zarówno podczas kąpieli, jak prania i suszenia powstaje mnóstwo pary. Dlatego w łazience potrzebna jest wentylacja, która zapewni wymianę powietrza bez otwierania okna. Umożliwiają to np. wywietrzniki zamontowane w oknach lub wentylacja mechaniczna (uruchamiana przyciskiem). Jeśli w łazience mają być skuwane i układane na nowo płytki, warto wziąć pod uwagę wymianę drzwi. Łatwiej wtedy wymienić starą futrynę. Skrzydło drzwi łazienkowych ma na dole otwory, przez które także przepływa powietrze niezbędne do wentylacji grawitacyjnej (naturalnej).
Zobacz też: Łazienka na poddaszu – modne rozwiązania, inspiracje, aranżacje
Krok 3: Łazienka ze skosem – pamiętaj o ergonomii
W łazienkach na poddaszach ważne są nie tylko metraż podłogi, ale też wysokość do sufitu. Skosy dachowe, zwłaszcza nisko schodzące – mogą przeszkadzać. Nie ma wyjścia: ustawienie wyposażenia trzeba zaplanować tak, aby uniknąć uderzania głową o skosy. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii.
Sedes i bidet
Minimalna wysokość przed krawędziami ich mis od strony pomieszczenia powinna wynosić minimum 190 cm od podłogi do sufitu. Mniej może być w łazienkach dla małych dzieci, ale trzeba pamiętać, że maluchy szybko rosną. Jeżeli skos dachowy schodzi nisko, sedes i bidet można wysunąć do środka pomieszczenia (tam gdzie jest wyżej do sufitu) przy pomocy stelaży podtynkowych.
Wanna
Aby wchodzenie i wychodzenie z niej było wygodne, należy zachować co najmniej 190 cm wysokości (od podłogi do sufitu) przy krawędzi wejściowej wanny.
Czytaj też: Łazienka z wanną – jak ją urządzić? 12 fajnych pomysłów
Umywalka z lustrem
Powinny się znaleźć przy ścianie o wysokości co najmniej 190–200 cm. Dzięki temu przy umywalce będzie można wygodnie stać w pozycji wyprostowanej. Jeżeli domownicy są wyjątkowo wysocy, ściana powinna być odpowiednio wyższa.
Prysznic
Przynajmniej jedna jego ściana musi mieć 200 cm wysokości. To umożliwi branie prysznica w pozycji wyprostowanej. Na wysokiej ścianie należy też zamocować baterię. Kabinę czy drzwi wnękowe można zamówić z podcięciem dopasowanym pod skos dachowy.
Pralka
Wysokość od podłogi do sufitu przed frontem pralki nie powinna być mniejsza niż 190 cm.
Krok 4: Zastosuj triki optyczne
Te same skosy dachowe można postrzegać jako malownicze, dodające łazience przytulności, albo przytłaczające, zabierające przestrzeń. Aby polubić skosy, warto zadbać o odpowiednią kolorystykę sufitów. Najbezpieczniejsze są jasne kolory, zwłaszcza biel i beż. Dodają wnętrzom lekkości. Ciemne kolory wymagają doświadczenia w projektowaniu łazienek. Ciekawe detale, np. nietypowy kształt umywalki, sprawiają, że wzrok nie zatrzymuje się na skosach i odbiera je jako atrakcyjne tło.
W łazience na poddaszu przyda się więcej luster, nie tylko nad umywalką. Inne miejsca to np. kabina prysznicowa i drzwi. Odbicia luster powiększają pomieszczenia. Dzięki odbiciom światła naturalnego i sztucznego, łazienka jest także jaśniejsza. Podwieszenie sprzętów, np. mebli i sedesu, sprawi, że podłoga będzie wizualnie większa.
Mała łazienka dla rodziny – pomysły i inspiracje
Krok 5: Łazienka ze skosem – wykorzystaj zakamarki
Trudno dostępne miejsca pod skosami nie są stracone! Wykorzystać je można w różny sposób. Miejsca, gdzie nie można się wyprostować, można przeznaczyć np. na przechowywanie rzadziej używanych przedmiotów, jak zapasy środków czystości. W tej roli sprawdzają się niskie szafki. Mebel na kółkach łatwo będzie można wysunąć spod skosu – sprawdzi się jako pomocnik przy wannie lub sprzątaniu. Jeśli z łazienki korzystają dzieci, mobilny mebel przyda się na zabawki do kąpieli. Pod skosem z oknem, nisko schodzącym nad podłogą, można ustawić rośliny doniczkowe.
To też Cię zainteresuje: Łazienka dla niej i dla niego – tak modnie ją urządzisz